gaziantep-te-1-uluslararasi-kitap-festivali-5979919_o

İçkili mekanların sponsorluğu, Gaziantep’teki çok değerli yazar ve şairlere davet gitmemesi gibi tartışmaların gölgesindeki “kitap fuarı” başladı.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen 1. Uluslararası Kitap Festivali, kortej yürüyüşü ile başladı.

Gaziantep Lisesi önünden başlayan kortej yürüyüşüne Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Gaziantep Vali Yardımcısı Mehmet Taşdöğen, Ak Parti Gaziantep milletvekilleri Nejat Koçer ile Derya Bakbak, Gaziantep Ticaret Odası (GTO) Başkanı Eyüp Bartık, Yazar Ahmet Ümit, ilçe kaymakamları, kurum müdürleri, yerli ve yabancı şairler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı. ‘İnsan Okur’ sloganı ile gerçekleştirilen festival kapsamında kalabalık, Yeşilsu Meydanı’na kadar bando takımı eşliğinde yürüdü. Yürüyüş esnasında pencerelerinden vatandaşlar ve inşaat ustaları kalabalığı selamladı. Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Bisiklet Topluluğu’nun da balonlu bisikletler ile katıldığı yürüyüşün sonundaGaziantep Büyükşehir Belediyesi Halk Oyunları Ekibi bir gösteri sundu.

Programın açılış konuşmasını yapan Gaziantepli Yazar Ahmet Ümit, “Gaziantep dünyada kendi özelliği olan şehirlerden bir tanesidir. Gaziantep200 bin yıllık olağanüstü bir tarihe sahip. Dünya medeniyetini belirleyen Hititler, Romalılar, Selçuklular, Osmanlılar, bu topraklarda yaşadı. Hala onların eserleri bu topraklarda dimdik duruyor. Ülkemizin en önemli sanayi kentlerinden birisi haline geldik. Gaziantep, Türkiye’nin 6’ıncı büyük şehridir. Gaziantep’te bir dizi festival ve etkinlikler yapacağız. Gaziantep’i bir marka şehir ve dünya kültür başkenti yapacağız. Bunun ilk adımlarından bir tanesi başarı ile empati kurmak, şehrimizin, kendimizin, ülkemizin, dünyanın farkına varmak için okuma kültürünü geliştirmektir. İşte bu anlayışla 1. Uluslararası Kitap Festivali’ni açmış bulunuyoruz” dedi.

Ümit’in ardından kürsüye çıkan Gaziantep Büyükşehir Belediye BaşkanıFatma Şahin, “Huzur, barış, aşk, muhabbet, sevgi, sevda kitapların sayfasındadır. Aslında bütün hemşehrilerimizin bir ortak duygusu var; bu toprakların sözleşmesinin temelinde sevgi, muhabbet, kardeşlik, medeniyet, kimlik, kültür, kucaklama var. İşte bu topraklar bu güçle medeniyet yolculuğuna giderken, ticaretimizi mutlaka sanatla ve kültürle, sanayimizi kitap ve kültürle taçlandırmak istiyoruz. O ise okuma ile başlar. Bütün şehrimize ve sevgili çocuklarımıza, okuma duygusunu sevdirmek istiyoruz. Okumanın güzelliğini, faziletini, Erdemli insan yetiştirmek için daha fazla okumamız ve bilgili olmamız gerekir. Bu festivale festival deyip geçmeyin. Yarınlarımız, çocuklarımız, geleceğimiz için kitap festivalini mutlaka büyük bir uluslararası kitap fuarına dönüştürmemiz lazım” diye konuştu.

Okumak duygusunun dünyanın en keyifli duygusu olduğunu belirtenGaziantep Vali Yardımcısı Mehmet Taşdöğen, “Yazının icadından beri insanlığın doyamadığı tek şey sanırım okumaktır. Okumak, hayatın en anlamlı, keyifli bir uğraşı olsa gerek. Hayatımızı anlamlı kılan değerlerimizi okuyarak öğreniyor ve geliştirerek ilerliyoruz. Kitaplar, dünyamızı aydınlatarak benliğimizi olgunlaştırıyor. Yarınları daha yaşanabilir bir hale getiriyor” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından protokol üyeleri ve davetliler Yeşilsu Meydanı’nda açılan kitap fuarını gezdi. Başkan Şahin, küçük çocuklarla kitap okuyarak hatıra fotoğrafı çektirdi. Fuar Yazar Ahmet Telli’nin konferansı ile devam etti.

1 YORUM

  1. şu koca 2 milyon nüfuslu Antep’ten bir yazar çıkmamış mı ki ithal yazarlarla durumu kurtarmaya çalışıyorsunuz?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here