ambarcioglu_kitap_okumuyoruz_h21264

Az kitap okuyan bir millet olduğumuz dillerde dolaşıyor. Televizyon programlarında sürekli halkımızın az kitap okuduğu vurgulanır. Zaten televizyon programlarından daha önemlisi dünyada kişi başı kitap okuma oranlarına baktığımızda ülkemiz gelişmiş ülkeler arasında en son sıralarda yer almaktadır. Acaba bu kadar az kitap okumamızın sebepleri nelerdir?

KİTAP OKUMADA TEMEL ETKEN AİLE

İnsanlara bu soru yöneltildiğinde genelde bahaneler hazırdır. Kitap fiyatlarının yüksek olduğu, bütçelerinin kısıtlı olduğundan dolayı kitaba ayıracak bütçelerinin olmaması, kitap okuyacak zamanlarının olmaması gibi bahaneler ileri sürebilmektedirler. Kitap okumayışımızın bazı sebeplerini şu şekilde sıralamak mümkündür. Kitap okuma alışkanlığının kazanılamayışında temel etken maalesef ailedir.Çocuklar hayatı ve temel alışkanlıklarını ailede öğrenmeye başlar. Anne ve babasının elinde hiç kitap görmeyen bir çocuğun kitaba karşı meraklı olmasını beklemek olanaksızdır. Öğretmenler ve psikologlar tarafından sık sık tekrar edilen bir nokta vardır. Evde şiddet gören çocuk şiddet uygulamaya meyillidir.  Bunu söylerken çocuğun temel davranışlarını ailesinden öğrendiği noktasından yola çıkılmıştır.  Pusula Gazetesi olarak sokaktaki vatandaşlara kitap veya gazete okuyup okumadıklarını sorduk.

Coşkun Sönmezoğlu: “Kitap ve gazeteleri bazen, arada bir canım sıkılınca vakit geçirmek için okuyorum. Kent gündemini televizyondan takip ediyorum çünkü okumayı çok fazla sevmiyorum.”

Gökhan Keleş: “Okumanın çok faydası vardır, en başta insanın hayata bakış açısını ve yaşam tarzını değiştirir. Kitabın zararı olmaz ve insanı aydın ve bilinçli yapar. Gündemi takip etmek için televizyona bakıyorum, gazete okumuyorum.”

Ahmet Ayatar: “Kitap ve gazete okumuyorum, çalıştığım için okumaya zamanım olmuyor. Kent gündemini televizyonlara bakarak takip ediyorum.”

Hüseyin Dışa: “Gazeteyi sadece internetten okuyorum, çünkü internetten okumak daha kolay geliyor. Kent ve ülke gündemini televizyona ve internete bakarak takip ediyorum.”

Salih Kan: “Sadece spor gazetesi okuyorum ama denk gelirse kitap ve gazete okumaya çalışıyorum. Haberleri genellikle televizyondan izliyorum.”

Metin Özekici: “Kitap okuyorum ama gazetelerle pek aram yoktur, çünkü gazeteler genelde taraf tutuyorlar. Kitap olarak çoğunlukla dini kitapları haftada 2-3 gün okuyorum.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here