Tarihi Kır Kahvesi, Gaziantep Kalesi’nin altında Tabakhane Bölgesinde, Avrupa Birliği, GAP İdaresi ve Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edilerek Gaziantep’e kazandırıldı. Kır Kahvesi’nin hemen yanında yer alan ve 146 yıllık olduğu belirtilen tut ağacı koruma altında alındı.

Tarihi kumandan çeşmesiyle bütünleşen tut ağacının devrilmesini önleyebilmek için çevre sakinleri duyarlılık göstermişti. Tarihi, Kültür Yolunun başlangıcında yer alan dev ağaç Büyükşehir Belediyesinin girişimleri neticesinde koruma altına alındı. Çevre sakinleri tut ağacını çelik hatla bağlamışlardı. Gaziantep Kalesinin eteklerinde yer alan, Kültür Yolu’nun ise hemen başında yer alan Kır Kahvesi ile simgeleşen ağacın gelecek nesillere sağlıklı bir şekilde bırakılması isteniyor.

TARİHİ KUMANDAN ÇEŞMESİ VE TUT AĞACI

Tarihi Kır Kahvesi, Gaziantep Kalesi’nin altında Tabakhane semtinde, Avrupa Birliği, GAP İdaresi ve Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edilerek Gaziantep’e kazandırılmıştır. Bina Antep taşlarından imal edilmiş olup, renkli camları, bir kısmı korunan eski ahşap pencereleri, Antep nacarlığını yansıtan tavanı, oturum mekanlarındaki sandalyeleri, kürsüleri ve masa örtüleri ile tamamı ile geleneksel Gaziantep temasını yansıtmaktadır. Bahçe girişindeki 146 yıllık dut ağacı ve 151 yıllık “Kumandan Çeşmesi” tarihi hissettirmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here