96547543303.11.201581339gaziantepgunes

1 Kasım seçimleri geride kaldı ve şimdi şapkalar masaya konulup değerlendirmeler yapılmaya başlandı. AK Parti’nin ezici bir üstünlüğü ile sonuçlanan seçimde MHP ve HDP de Gaziantep’te hezimete uğradı. İkişer milletvekilini 1’e düşüren her iki partide de düşüşün sebebine odaklanıldı. 7 Haziran’da Gaziantep’ten MHP Milletvekili seçilen Ertuğrul Tolga Orhan’ın vatandaşla kucaklaşamaması ve halk tabanına inip seçmene cevap vermemesi dolayısıyla 1 Kasım seçimlerinde meclise gidemediği düşünülüyor. HDP ise Celal Doğan’ı Gaziantep’ten aday göstermemenin cezasını 1 milletvekili kaybederek ödedi.

AK Parti’nin yüzde 61’in üzerinde oy aldığı Gaziantep’te CHP yerinde saydı. MHP ve HDP ise adeta hezimete uğradı. 7 Haziran seçimleri ile kıyaslandığında Gaziantep’te AK Parti oylarını tam 155 bin 494 arttırdı. CHP 4 bin 809 oy artırırken, HDP 29 bin 21 oy kaybına uğradı. MHP ise adeta hezimete uğradı ve 73 bin 498 oy kaybetti.

MHP DÖRDÜNCÜ PARTİ

Rakamsal veriler incelendiğinde 7 Haziran’da Gaziantep’te ikinci parti olan MHP 1 Kasım seçimleri sonrasında HDP’nin de gerisinde kalarak dördüncü parti konumuna düştü.

ELEŞTİRİ OKLARI ONUN ÜSTÜNDE

1 milyon 139 bin seçmeni bulunan Gaziantep’te sadece 90 bin 469 oy alabilen MHP’de fatura ise ikinci sıradaki milletvekili adayı Ertuğrul Tolga Orhan’a kesileceğe benziyor. Orhan, 7 Haziran’dan önce de yeterince çalışmadığı ve partisinin propagandalarına katılmadığı yönünde eleştirilmişti. Buna rağmen 7 Haziran’da milletvekili seçilen Ertuğrul Tolga Orhan, 1 Kasım seçim çalışmaları için de hiçbir kurumu ziyaret etmediği ve vatandaşla kucaklaşamadığı için eleştiri topladı. Ertuğrul Tolga Orhan’ın bu umarsız davranışlarının seçmenler tarafından tepki topladığı söyleniyor.

HDP ÜÇÜNCÜ PARTİ OLDU

HDP ise 7 Haziran’da birinci sıradan aday gösterdiği Celal Doğan’ı İstanbul’dan aday gösterinde hezimete uğrayan bir diğer parti oldu. HDP, 7 Haziran seçimlerine göre Gaziantep’te 39 bin 21 oy kaybetti ve Gaziantep’ten sadece 1 milletvekili çıkarabildi. HABER MERKEZİ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here