Resim_1389715260ANTEPPRESS-GAZİANTEP 

Vatandaş tarafından en çok rağbet edilen korsan doğalgaz firmasının yanında yetkili GAZDAŞ firmaları da tehlike altında. Ev ve binalarda projeyi yetkili firmalara çizdiren korsan doğalgaz firmaları tesisat işini kendileri üstleniyor. Çoğu kez tesisatı çekme konusunda sorunla gündeme gelen korsan firmalar artık daha yakın takibe alınıyor. Güneş Gazetesi’ne özel bir açıklama yapan GAZDAŞ Gaziantep Bölge Müdürü Muzaffer Yalçın, vatandaşı şu ifadeler ile uyardı.

“YETKİ BELGESİNİ İSTEYİN”

“Kapısında, “doğal gaz tesisatı montajı yapılır” gibi ibareler yazan tesisatçıları yazıyı kaldırmaları yönünde uyarmamız ne yazık ki mümkün değil. Halkımızın doğal gaz tesisat işlemini yaptırmadan önce, tesisatı yaptırmak istediği firmanın yetkili olup olmadığını araştırması çok önemli. Gaziantepli hemşehrilerimiz doğal gaza geçiş sürecinde,  tesisat firmalarının yetkili olup olmadığını öğrenmek için GAZDAŞ’ın internet sitesinden bilgi alabilirler.

”HUKUK DEVREYE GİREBİLİR

Yetkisi olmayan firmaların yaptığı işler, hem teknik ve emniyet açısında hem de ekonomik açıdan tehdit oluşturuyor. GAZDAŞ’a yetkili firma tarafından projelendirilip sunulan tüm işler, uyguladığımız teknik ve emniyet kriterler içerisinde değerlendirilerek bu kriterlere uygunluklarına göre onay veriliyor. Bunun yanı sıra, yetkisiz firmalar tarafından yapılan işler ise; yarıda bırakılarak vatandaşlarımız mağdur duruma düşürülüyor. Böyle bir durum tarafımıza intikal ettirildiğinde, firmanın yetkili olup olmadığına ve bize proje sunup sunmadığına bakıyoruz. Firmanın yetkisiz olduğunu ve bize daha önceden herhangi bir proje sunmadığını tespit ettiğimizde, GAZDAŞ olarak firma hakkında herhangi bir işlem yapmıyoruz. Bu gibi durumlarda vatandaşlara haklarını hukuk yoluyla aramalarını öneriyoruz.”

EPDK’YA GÖRE CEZALANDIRILIYOR

“Yetkisi sahibi olmayan firmaların engellenmesi için vatandaşlarımızın duyarlı davranmalarını, tesisatlarını yaptıracakları veya kendilerine teklifte bulunan firmalara GAZDAŞ’tan yetki belgesi alıp almadıklarını sormalarını öneriyoruz. Vatandaşlarımıza, yetki belgesi olmayan firmaların fiyatı kendilerine cazip gelebilir ama bu firmalarla çalışmamalarını asla önermiyoruz. Ayrıca GAZDAŞ tarafından yetki sertifikası verilen ve sertifikasız firmaların projelerini kendi üzerinden geçiren firmalar da bulunuyor. Bu firmaları tespit ettiğimizde, kanun ve yönetmelik gereği EPDK’ya (Enerji Piyasası Düzenlem Kurumu) bildirerek yetkilerinin askıya alınmasını sağlıyoruz. GAZDAŞ olarak yetkilendirdiğimiz firmaları, bu konu hakkında sürekli uyarıyor ve bu tür işlere tenezzül etmemeleri gerektiğini bildiriyoruz.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here