Resim_1389612314ANTEPPRESS-GAZİANTEP

Hükümetin yeni çıkardığı Büyükşehir Belediye yasasına göre beldeler ve köyler mahalle oluyor. 2014 yerel seçimlerle yürürlüğe girecek olan bu yasa sayesinde Gaziantep’te 439 köy mahalle statüsüne geçecek. Yeni yasa konusunda bilgi sahibi olmayan köylüler, merakla uygulama dönemini bekliyorlar.

Öte yandan yeni yasa ile birçok konuda vergi ödemek zorunda kalacak olan köylüler, değişimden memnun olmadıklarını dile getirdiler. Görüşlerini aldığımız köy muhtarları, yasanın uygulama aşamasında başarılı olacağından şüphe duyduklarını dile getirdiler.

Bazı illerin Büyükşehir Belediye statüsüne geçmesi için yasa taslağı oluşturuldu. Meclise sunulan tasarı Kasım 2013’te kabul edilerek yasalaştı. Bu yasa ile birlikte Büyükşehir Belediyesinin sınırları il sınırlarına kadar genişletilecek. Türkiye’nin her yerinde olduğu gibi Gaziantep’in tüm köyleri bulunduğu ilçenin mahallesi olacak. Yerel seçimlerden itibaren yürürlüğe girecek olan yasa Gaziantep’te bulunan 439 köy ve 18 beldeyi de kapsayacak. Köylerin belli bir zamandan sonra mahalle olmasına ise vatandaş tepkili.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here