Çiftçilere yüzde 50 hibe destekli 34 traktör verildi. Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’nde düzenlenen törenle çiftçilere traktörlerini Vali Erdal Ata ve Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ile birlikte Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Mehmet Karayılan teslim etti. Traktörlerin tıpkı gelin arabası gibi süslenerek çiftçilere verilmesi dikkat çekti.

34 ÇİFTÇİYE TRAKTÖR VERİLDİ

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın düzenlediği Kırsal Kalkınma Yatırımları Destekleme Programı kapsamında Gaziantep’te bulunan 34 çiftçiye yüzde elli hibe destekli traktör verildi. Düzenlenen traktör dağıtım programına; Vali Erdal Ata, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Mehmet Karayılan, çok sayıda çiftçi katıldı. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından başlayan törenin açılış konuşmasını Gaziantep Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Mehmet Karayılan yaptı. Karayılan, katılımda bulunan protokol üyelerine teşekkürlerini ifade ederek traktörleri kullanacak olan çiftçilerin bol mahsul elde etmesi temennisinde bulundu.

ÇİFTÇİLERİN YAŞAM KALİTESİ YÜKSELMELİ

Programda konuşan Fatma Şahin ise Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin gerçekleştirilen projeden dolayı Gıda Tarım ve üreten köylü vatandaşların ve çiftçilerin desteklenmesinin ülke kalkınması açısından büyük önem arz ettiğini dile getirerek, “Tarım İl Müdürümüzü ve ekibini bu hayırlı çalışmadan dolayı tebrik ediyorum. Ülkem ve şehrim adına teşekkür ediyorum. Çok çok önemli bir çalışmanın içerisindeyiz. Çünkü kırsalda; köylü kardeşimizin, çiftçi kardeşimizin yaşam kalitesini yükseltmek en önemli görevlerimiz arasında. Nasıl şehirde yaşayan kardeşimiz için yaptığımız çalışmalar önemliyse köy ve kırsal da bizim için çok önemli. Hiçbir ayrımcılık yapmayacağız herkesi birinci sınıf vatandaş yapacağız dediğimiz bu noktada bu yapılan çalışmalar hem göçün yönetilmesinde hem kırsal destekle bugün verdiğimizin desteğin sonunda çok önemli bir sonuca doğru gidiyoruz. Amacımız Cumhuriyetin 100. Yılı dünyanın gelişmiş 10. Büyük ekonomisi olmak istiyoruz. Onun için bir seferberlik halindeyiz. Çok çalışmamız ve başarmamız gerekiyor” ifadelerinde bulundu.

“KÖYLÜLER OLMASA AÇLIKTAN ÖLÜRÜZ”

Gaziantep Valisi Erdal Ata da kırsal kesimde yaşayan insanların refah düzeyinin yükseltilmesi gerektiğine vurgu yaptı. Vali Ata, “34 çiftçimize traktör verilecek. Onların bu mutluluğunu paylaşmaktan ve burada bulunmaktan mutlu olduğumu belirtmek istiyorum. İlimizin nüfusunun yüzde 88’i kent merkezinde geri kalan yüzde 12’lik kısmı ise kırsalda yaşıyor. Eğer biz devlet olarak kırsal kesimde yaşayan vatandaşlarımızın refah düzeyini yükseltmek için elimizden gelen gayreti gösterirsek; ülkemizin ihtiyaç duyduğu ürünleri bu sayede temin etmiş oluruz. Eğer köylerde yaşayan yüzde 12’lik nüfusumuz olmasa biz kentte yaşayanlar açlıktan ölürüz. Dolayısıyla kırsalda yaşayan vatandaşlarımızın her türlü sorunu ile ilgilenmek devletimizin boynumuzun borcudur diye düşünüyorum” dedi.

GELİN ARABASI GİBİ TRAKTÖR

Yapılan konuşmaların ardından çiftçilere temsili olarak traktör anahtarları teslim edildi. 34 traktör Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü Binası önünde yan yana durdurulan ve süslenen traktörler çiftçi vatandaşlara teslim edildi. Çiftçi vatandaşların süslenen traktörleri görünce “Gelin arabası gibi traktör” benzetmesi yaptıkları gözlendi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here