Anteppress’ in köşe yazarlarından Yard. Doç. Dr. Ahmet Ayhan Koyuncu, konferansta kanaat önderleriyle buluştu.

Muş’ un Hasköy ilçesinin Kadir Rezan Has Kız Yatılı Bölge Ortaokulu (YBO) tarafından yürütülen ve Avrupa Birliği (AB) tarafından desteklenen ´Bir Çiçek Daha Açsın´ projesi kapsamında seminer düzenlendi.

IMG_20160117_195329

Muş öğretmenevi konferans salonunda düzenlenen ve Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Sosyoloji Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ahmet Ayhan Koyuncu´nun konuşmacı olarak katıldığı seminere okul idareci, öğretmenler ve kanaat önderleri katıldı. Seminerde bir konuşma yapan MŞÜ Sosyoloji Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ahmet Ayhan Koyuncu, Hasköy Kadir Rezan Has Yatılı Bölge okulunun Avrupa Birliği desteği ile yapmış olduğu ´Bir Çiçek Daha Açsın´ projesi kapsamında seminerlerin devam edeceğini söyledi. Projenin ana hedefinin kız çocuklarının okula kazandırılmak olduğunu belirten Koyuncu; “Eğitimle ilgili olan çalışmalarımızın bir kısmını ele almaya çalışıyoruz. Yeni gelen katılımcılar için ben projenin kısa bir özetini tekrar yapmak istiyorum. Bugün aile ve eğitim konusunu 3. kez işliyoruz. Eğitim sürecinde ailenin rolünü ele almaya çalışacağız. Bu proje kapsamında ana hedef kız öğrencilerin okula kazandırılması ve eğitim sürekliliğinin sağlanması. Bu proje kapsamında öğrencilerini okula gönderen velilere kurslar açılacak ve bu kurslar hem öğrenci hem de velinin aynı anda anne ve babanın katılabileceği kapsamlı bir kurs olacak. Bu kursa günlük her gün için katılım ücreti ödenecek. Kişi başı günlük 6 Euro. Öğrencinin annesi ve babası bu kapsamda kursa katıldığı zaman günlük 18 Euro 2,5 ay boyunca devam edecek ve bu şekilde de ödeme yapılacak” dedi.

Toplumun temel taşının ve en merkezi kurumunun aile olduğunu ifade eden Koyuncu sözlerini şöyle sürdürdü; “Toplumda aile en temel kurum olarak karşımıza çıkmaktadır. Aile nedir dediğimizde pek çok farklı tipler, tanımlar yapılmakta. Bugün ki anlamda çekirdek aile modülü üzerinden gidiliyor. Anne, baba ve çocuktan oluşan insani birlikteliğe aile denir. Aile bireyin temel birçok fonksiyonun yerine getirildiği bir kurumdur ve bireyin yaşamında çok önemli bir yer tutan beslenme, bakım, sevgi ihtiyacı, duygusal gelişim, psikolojik gelişim, eğitim, kültürel değerleri kazanma, sağlıklı zeka gelişimini sürdürme gibi temel ihtiyaçların karşılandığı birincil yer olarak ifade edilebilir. Bireylerin eğitim sürecinde de aile ilk eğitim aldıkları merkezi bir yere sahiptir. Eğitimin temelde 3 unsuru söz konusudur; Aile, çevre ve okul. Bu anlamda aile, bireyler için bir ilkokul, yani ilk eğitim alanı olarak karşımıza çıkıyor. Ailenin toplumda çeşitli işlevleri söz konusudur.”

IMG_20160117_200145

 

Proje asistanı Vahit Kısayol ise, okula kazandırılması gereken kız çocuklarının eğitime nasıl kazandırabilme anlamında öğretmen ve kanaat önderlerini bilgilendirmek için seminer düzenlediklerini söyledi.

7 günlük bir alan araştırması yapacaklarını ifade eden Kısayol şunları kaydetti; “Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve Avrupa Birliği ortaklaşa yapmış olduğu bir proje. Projemiz Hasköy Kadir Rezan Has Kız YBO´nun özellikle kız çocuklarının okula devamlarının arttırılmasının hibe programı olarak kabul edilmiştir. Projemizin adı ‘Bir Çiçek Daha Açsın´ projesidir. Projemizin amacı okulumuza kayırlı özellikle kız öğrencilerimizin okula devam etmeyenlerin okula kazandırılmasıyla ilgilidir. Bu amaç kapsamında kabul edilen projemizin bütçesi 193 bin Euro´dur. Burada biz öğrencilerimize destekleyici kurslar ve velilerimize kurslar veriyoruz. Ayrıca yine okulun fiziki kapasitesini arttırmasıyla ilgili çalışmalarımız var. Bu kapsamda bir konferans salonu oluşturduk. Okulumuza bilgisayar laboratuarı kurduk. Proje faaliyetlerimizde yer alan öğretmen ve kanaat önderlerine yönelik bir bilgilendirme seminerimiz var. 5 gündür devam eden bir seminer bu. Bu seminere genel olarak öğretmenlerimiz, köy muhtarlarımız, din adamlarımız veya ilçemizde söz sahibi olan kanaat önderlerimiz katılıyor. Bu 5 günlük seminerimizin ardından köylerde 7 günlük bir alan araştırmamız olacak. Öğrencilerin velilerini ziyaret ederek okula devam etmeyen öğrencileri okula kazandırma anlamında bir alan araştırmamız olacak.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here