Resim_1388676458ANTEPPRESS-GAZİANTEP

Gaziantep Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü 6360 sayılı Kanun’un yürürlüğe girmesiyle ilgili bir açıklama yaptı.Gaziantep Valiliği`nden yapılan açıklamada şöyle denildi:

” Yeni Büyükşehir Yasası ile beraber, mücavir alan dışında bulunan ruhsatsız konutların ruhsatlı hale gelmelerini sağlayacak düzenleme 6360 sayılı kanun ile belirlenmiştir.

Kamuoyunda yeni büyükşehir yasası olarak bilinen 6360 sayılı Kanun 06.12.2012 tarihinde yürürlüğe girmiştir. Kanun ile tüm büyükşehir belediyelerinde olduğu gibi ilimizde de il sınırının tamamı büyükşehir belediye sınırı olarak belirlenmiş ve tüm köyler mahalle olarak bağlı bulundukları ilçelere katılmışlardır. Başka bir ifade ile bundan böyle il sınırımız içerisinde köy statüsünde bir yerleşme yeri bulunmayacaktır.

Söz konusu kanun gereği köylerde ya da mezralarda yer alan daha önce ruhsat ya da izin alınmadan yapılmış olan, konut ve ahır, ağıl, kümes, hara, süt üretim tesisleri, samanlık, gübrelik gibi tarım ve hayvancılık amaçlı yapılar ile Köyde oturanların ihtiyaçlarını karşılayacak bakkal, manav, berber, fırın, kahve, lokanta, pansiyon, tanıtım ve teşhir büfeleri ve yerleşim yeri halkı tarafından kurulan ve işletilen kooperatiflerin, binalarının yasal olarak ruhsatlandırılması imkanı doğmuştur. Ruhsata uygunluğun tespitine ilişkin gerekli olan FEN ve SANAT KURALLARI RAPORU hazırlanması hususunda Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğümüz, ilimiz dâhilinde bulunan Üniversite ve Belediyeler yetkilendirilmiştir. Bu kapsamda yapı sahipleri gerekli incelemeler için;

-Başvuru dilekçesi,

-Tapu senedi veya tapu yerine geçecek tapu kayıt örneği,

-Yapı ve parselin yerlerinin gösterildiği Kadastro Müdürlüğünden alınacak kroki,

-06.12.2012 tarihi itibari ile adrese dayalı Ulusal Adres Bilgi Sistemine kayıtlı olduğunu gösterir belge veya yine 06.12.2012 tarihi itibari ile Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından uydu fotoğraflarıyla tespit edildiğine ilişkin belge,

-Varsa inceleme yapılacak yapıya ilişkin hazırlanmış her türlü plan, proje, muhtarlık izni, Valilik uygun görüşü vb. ile birlikte Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğümüz, tüm Belediye Başkanlıkları veya ilimiz dâhilinde bulunan Üniversitelere başvurmaları gerekmektedir.

Başvuru sonrası yapılacak inceleme neticesinde şayet ilgili yapıya FEN ve SANAT KURALLARINA UYGUN raporu verilir ise; kendilerine verilen bu rapor ile birlikte Vatandaşlarımız İl Özel İdaresine başvurarak yapılarının ruhsatlandırılmış sayıldığına dair belge alacaklardır.

Bu kapsamda ruhsatlandırılmayan bina ve konut sahiplerinin ileriki süreçte sorun yaşamamaları için gereken hassasiyetin gösterilmesi ve başvurularını en kısa sürede

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here