kuraklik_456

Gaziantep Şehitkamil Ziraat Odası Başkanı Cuma Yiğit, kuraklık dolayısı ile buğday üretiminde geçen yılki oranın yakalanamayacağını söyleyerek bu yıl buğday ve saman fiyatlarında artışlar olacağına dikkat çekti.

Çiftçilerin son umudunun bugünlerde yağması arzulanan yağmur olduğuna dikkat çeken Yiğit, “ Yurt genelinde bu yıl kurak geçti. Çiftçilerin tek umudu son yağışlar. Geçen yıla oranla bu yıl daha kurak geçti. Çiftçilerimiz de bu kuraklıktan çok etkilendi. Güneydoğu’nun özellikle kurak geçmesi hububat üretiminde bir takım eksikliklere yol açacak. Çiftçiler ekinlerinin büyük bir kısmından verim alamayacak. Bugday üretiminde yaşanacak azalmalar fiyatların da yükselmesine sebep olacak. Geçen yıla oranla, bu yıl buğday ve saman fiyatları yükselecek. Bu noktada hem vatandaşlarımız hem çiftçilerimizin zarar edecek” dedi.

YEŞİL OT SORUNU YAŞANIYOR

Yaşanan kuraklığın buğday ve saman oranlarını düşürmesinin yanı sıra otlak alanlarında da azalmalara yol açtığını aktaran Yiğit, “ Yağışların eksik olması yeşil alanların da azalmasına sebep oldu. Şimdilerde çiftçilerimiz yeşil alan sorunu yaşıyor. Vatandaşlar beslemiş oldukları hayvanlarına yeşil ot bulamıyor. Bu dönemde yeşil ot sorunu yaşayan çiftçi, ilerleyen zamanda da saman sorunu yaşayacak. Geçen yıl ki saman fiyatlarının yaşanan kuraklıktan sonra artacağını düşünüyorum”ifadelerine yer verdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here