Kurban Bayramı’na sayılı günler kala vatandaşı kurbanlık heyecanı sardı. Gaziantep’te davar pazarlarını gezerek fiyat araştırması yapan vatandaş, kurbanlık fiyatlarının düşmesi bekliyor. Kurbanlıklarının ellerinde kalmasından korkan besicilerde fiyatlarda indirime gidiyor. 
Pusula Gazetesi Gaziantep Davar Pazarı’nda kurbanlık fiyatları hakkında araştırma yaptı. Yaptığımız araştırmaysa göre: Antep Halliği’nin kilosu 12, Van beyazı 11.50, Mor koyunu ise 10 liradan satışa sunulurken, yapılan pazarlık neticesinde besiciler fiyatları 9 liraya kadar düşüyor.
Kurban Bayramı öncesinde çok sayıda koyun olmasına rağmen vatandaşların kurbanlık koyunlara ilgi göstermediği belirtilirken canlı koyunun geçen yılla aynı fiyata ve altında satıldığı açıklandı.
İslam Âlemi’nin dini bayramlarından olan Kurban Bayramına sayılı günler kalırken, kurbanlık canlı koyun satıcıları işlerinin durgun olmasından yakındılar.

YETERİ KADAR KOYUN VAR

Kurban Bayramı öncesinde canlı koyun sayısının çok olduğunu belirten satıcılar, geçen yıla göre fiyatlarda artış olmamasına rağmen vatandaşların ilgi göstermediğini belirtiyorlar. Geçen yıl canlı koyunun kilosunun 12 lira olduğunu anımsatan esnaflar fiyatlarda artış olmadığını belirterek, “Şu anda Antep Halliği’nin kilosu 12, Van beyazı 11.50, Mor koyunu ise 10 liradan satışa sunuyoruz” dediler.

FİYATLARIN DÜŞMESİ BEKLENİYOR

Kurban satışlarında bayram yaklaşmasına rağmen ilgi oldukça az, kurbanlık satıcılarının son umudu ise Bayram’ın ilk gününe kadar kurbanlıkları satabilmek. Kurbanları satamadan geri götürmekten şikâyetçi olanlar tüm umutlarını arife günü yapacakları satışa bağladı. 
Gaziantep’te Davar Pazarı’nın şehir dışına taşınması nedeniyle Kırsal Terminal yanındaki ahırlarda kurbanlık koyun satışı yapan esnaflar görüşlerini açıkladı.
Sait Kiraz: “Şu anda kurbanlık canlı koyun ve büyükbaş hayvanın kilosu 12-13 lira. Genel anlamda kurbanlık koyun alan oluyor ama bu sene satışlarımız çok durgun.  İnsanların çoğu fiyatların düşmesi için son günü bekliyorlar. Geçen yılda fiyatlarımız aynıydı o nedenle zam yapmadık.” 
Halil Öner: “Kurbanlık koyunlarda Van beyazı 11.50, Antep Halliği 12 lira. Bayrama çok az bir süre kalmasına rağmen satışlarımız çok durgun, İnşallah bayram arifesine kadar iyi olur.  Geçen yılda kurbanlıkları 11.50-12 liraya satıyorduk. Bayram öncesinde arife gününe kadar satışımız olmazsa koyunları satamazsak zor durumda kalırız.” 
Halil Özkes: “Kurban Bayramı’na çok az bir zaman kalmasına rağmen kurbanlık satışlarımı iyi değil. Birçok insan kurbanlık koyunu son gün alıyor. Geçmişte kurbanlık satışlarımız daha iyiydi ama bu sene çok azaldı. Şu anda Van beyazı koyunu 11.50, Antep Halliğini 12 liraya satıyoruz, arpa ve saman fiyatları artarken canlı koyun fiyatı zamlanmadı. “ 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here