Kurumlar atakta

Kurumlar atakta

Gaziantep’te, madde bağımlılığıyla mücadele kapsamında ilgili kurumlar arası işbirliği sürüyor.

Muhtarlar, imamlar ve mahalle esnafıyla yapılan çalışmaların yanısıra, Büyükşehir Belediyesi ve Yeşilay’ın “Sağlık Elçileri” projesinden de beklentiler yüksek. Yeşilay Gaziantep Şube Başkanı Fatih Tamer, bu projeyle mahalledeki tüm esnaf ve ileri gelenlerin belirli eğitimlere tabi tutulacağını söyledi.

VALİ’NİN SAHİPLENMESİ BİZİ MEMNUN ETTİ

Bağımlılıkla mücadele çalışmalarının Gaziantep yerelinde başta Valilik olmak üzere iyi bir koordinasyonla gittiğini belirten Tamer şunları kaydetti:“Mahallelere yönelik çalışmalarımızın bizzat valimiz Ali Yerlikaya  tarafından sahiplenilmesi bizi çok memnun etmektedir. Muhtarlar, imamlar ve mahalle esnafıyla yapılan sohbetlerin sonuç alma noktasında bu mücadeleye katkı sağlayacağı aşikârdır.  Yine yakın bir zamanda büyükşehir belediyemizle ‘Sağlık Elçileri’ projemiz hazırlanarak uygulamaya konacaktır. Mahalledeki tüm esnaf ve ileri gelenlerin belirli eğitimlere tabi tutularak bağımlılık konusunda bilgilendirilmesini amaçlayan projenin özellikle uyuşturucu ile mücadeleye katkısı olacaktır”

EĞİTİM ÜSTÜNE EĞİTİM

Milli Eğitim İl Müdürlüğü ile de projeler yaptıklarını belirten Tamer,“ Milli Eğitim aracılığıyla 2017 Haziran ayına kadar 400’ten fazla rehber öğretmene Türkiye Bağımlılıkla Mücadele (TBM) eğitimi verilmişti. Haziran ayı itibariyle bu sayı 700’e ulaştı. Eylül ayında yeniden yapılacak eğitimle şehrimizde bulunan 1000’in üzerindeki rehber öğretmene TBM eğitimi verilmiş olacak. Rehber öğretmenlerimiz aldıkları bilgileri kendi okullarında önce öğrencilere planlı bir şekilde aktaracak. Ardından okulda bulunan diğer öğretmenlere ve velilere de sunmuş olacak” dedi.

HABERDAR OLACAKLAR

Haziran ayında yapılan eğitime katılan 275 kadar rehber öğretmenin kendi okullarında ilk planda 4357 öğretmene aldığı eğitimi aktardığını belirten Tamer, “Tüm rehber öğretmenler TBM eğitimini aldıktan sonra da 23000 öğretmenimizin tamamının bu eğitimleri alacağı öngörülmüştür. Gelecek sene bu zamanlarda Gaziantep’teki tüm okullardaki öğretmen, öğrenci ve velilerin büyük bir kısmının bağımlılıkla mücadele konusundan en azından haberdar olacağını söylemek zor gözükmüyor” diye konuştu.

ÖDÜL PROJESİ

Sigara bırakmış vatandaşlara ödül vererek kamuoyunda dikkat çekmeye çalıştıklarını anlatan Tamer, “Özellikle gençler üzerinde bu tür etkinlikler etkili olabiliyor. Yaşça ileri seviyede olup sigaranın zararlarını birebir yaşamış olanların örneklikleri çok önemli. Uyuşturucuya giden ilk yol olan sigaranın bırakılması ve sigara yasaklarına dikkat edilmesi çok önemli. Sigara bırakma ve ödüllendirme etkinliğini gelecek yıllar içinde daha sık yapmayı planlıyoruz” şeklinde konuştu.

Meral KINACILAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here