Nevzat_OZKAYA_2

İnsan olarak nasıl yaşayacağımızı da unuttuk alimallah.

İSMEK’ in Yavuzelim Osmanlıca Kurusu olarak Millet Yazma Eserler Kütüphane’sine girmek istiyoruz. Telefonla bilgi alıyorum, 19.45’ e kadar açık olduğu söyleniyor. Kütüphanede Çanakkale Savaşı ile ilgili sergi de bunuyor.

İsmek Osmanlıca Kurusu hocamız Murat Albayrak’la birlikte yaklaşık 15 kişilik grupla kütüphaneye geliyoruz. Hem bu eşsiz yazma eserler kütüphanesini yakından tanıyacak hem de Çanakkale sergisini gezeceğiz.

Niyetimiz bu.

Kütüphane gerçekten muazzam. Orayı gördüğünüzde Ali Emiri Efendi’nin bırakmış olduğu eşsiz mirasın kıymeti aliyesi ile şad oluyorsunuz.

Millet Yazma Eserler Kütüphanesi namı diğer Ali Emiri Efendi Kütüphanesi. Bina olarak Feyzullah Efendi Medresesi’nde yer alıyor ve 1916 yılında, Ali Emiri Efendi’nin 16.000’i aşkın nadir eserden oluşan kitap koleksiyonunu bağışlaması ile kuruluyor.

Medreseye ait koleksiyon ve toplanan diğer kitaplarla zenginleşen kütüphanede 8.000’i el yazması, 20.000’i Osmanlıca harflerle yazılmış yaklaşık 30.000 kitap bulunuyor.

Kütüphanenin bir de müze bölümü bulunuyor. Müze olarak kullanılan kısmın duvarlarındaki değerli hatların, ferman ve beratların yanı sıra Sultan II. Mahmut’un yazdığı levhalarla, Arapça gazete ve süreli yayınlar koleksiyonu da kütüphanede bulunan önemli eserlerdir. 1993’te araştırma kütüphanesi kimliğini kazanan Millet Kütüphanesi’nde, Dewey Onlu Sistemi’ne göre hazırlanmış kataloglar kullanılmaktadır. Bu kataloglandırmayı da Ali Emiri Efendi kendisi yapmıştır. Eski koleksiyonlara ait basma ve yazma fihristler de bulunuyor burada

Millet Kütüphanesinin koleksiyonu arasında en kıymetli eser Kaşgarlı Mahmud’un Divanu Lügat’it-Türk adlı ilk Türkçe sözlüktür. Dünyadaki tek nüsha bu kütüphanededir. Bu eser sıradan bir sözlükten öte Türk tarihi hakkında çok çeşitli konuları içermektedir.

Evet, kütüphanedeyiz ve bizi iki tane güvenlik karşılıyor. Tabi tek tek bizden kimlik alıyor ve giriş için listeye ismimizi ekleyerek geçiyoruz. Bir grup çalışması yapıyoruz ve arkadaşlar resim çekmek için telefonlarına davrandığında; “resim çekmek yasak” diye bir ses duyuyoruz. Birden hayıflanıyorum, şaşırıyorum. Hatta ekliyor güvenlik(!) görevlisi; “bahçede bile resim çekmek yasak”.

Hayda…

Ya nasıl olur, bu güzelim kütüphane ve bahçesinde resim çekmek yasak?

Bu nasıl olabilir?

Bu nasıl düşüncesizlik ve bilgisizliktir, cahilliktir anlaşılacak gibi değil.

Evet, Millet Yazma Eserler Kütüphanesi’nin bahçesinde bile resim çekmek yasakmış. Bu çağda böyle bir ayıp fazla bence.

Anlaşılan kütüphanede kimse olmazsa, kimse gelmezse yönetmek daha kolay oluyor.

Daha rahat oluyor.

Bir de böyle cahil güvenlik görevlilerini koyacaksınız, iş tamamdır.

Rahat bir şekilde aybaşı, maaşı bekleyebilirsiniz.

Daha fazla insanı kütüpheneye, yazma eserleri görmeye davet etmek ve özendirmek gerekirken, insanları oradan uzaklaştırmak için her türlü imkân seferber ediliyor.

Yarım saat gibi bir zamanda gezimizi tamamladık. Güvenliğin biri başımızda ali kıran baş kesen gibi sürekli takip etti. Şunu ifade etmem gerekir sanırım.

Oraya geldiğimizde:

  • Normal ziyaret saatinde geldik,
  • Bu gelenlerin hepsi de belirli bir entelektüel birikime sahip insanlar,
  • Üniversite hocamızdan tutun, birçok üniversiteden öğrenci arkadaşlar,

Yani bu güvenliğin pervasız ve kaba tavrı bu insanlaraydı.

Yakın bir zaman önce yine gelmiştim bu kütüphaneye. Aynı tavırla karşılaşmıştım. Gelenler sanki orada mahküm gibi karşılanıyor.

Azarlanıyor,

Aşağılanıyor,

Kırılıyor…

Buna inşallah bir çözüm bulunur.

Kütüphaneleri cazibe merkezleri yapmalıyız.

Kaba ve aynı zamanda mücrim kütüphane görevlilerini de başka bir yerde değerlendirmek elzemdir.

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here