Karşılaştığı toplumsal ve siyasal sorunları, resmi ve formel kamu örgütlenmesi ve işleyiş yapısı dışında, sivil inisiyatifin girişimiyle, sivil toplum kuruluşları ve mekanizmaları aracılığıyla ve sivil tartışma zemininde çözebilme becerisini gösteremeyen bir Türkiye`nin “muasır medeniyetler seviyesine” ulaşması mümkün değildir.
Bu yönüyle çok ciddi, tüm toplumu içine alan büyük bir sorunla karşı karşıyayız.
Bu sorunun kolay kolay aşılamayacağının çok çarpıcı bir örneği bu haber sitesinde (ANTEP PRESS’de) kısa süre önce yaşandı.
Sitenin yazarlarından Kerem Doğu Bey “Kuzuların Sessizliği” başlığı ile bu konuya naif bir dokundurma yaptı.
Kerem bey naif ama okuyucular haşindi.
İzleyen okuyucularımız konuyu biliyor.
Doğrusu ben o tartışmanın sonuçta hayırlara vesile olacağı ümidi ile sessiz kalmayı yeğledim.
Zira bu denli hararetle Kerem Bey’e kükreyen kuzuların, en azından yakın zamanda tepki verilecek konularda sessiz kalmayacaklarını düşünüyordum.
Ya da ben öyle umuyordum.
Derken Danıştay’ın meslek liselilerin üniversiteye giriş sınavında uygulanacak katsayı konusundaki malum kararı gündeme geldi.
Gündeme geldi dediysem ulusal anlamda gündeme geldi.
Ajanslardan bize ulaştığı kadarıyla Hürsiad, Nizip Din-Bir-Sen ve İslahiye İLK-DER dışında hiçbir kuruluştan yazılı bir açıklama gelmedi.
Gösteri filan beklemekse beyhude bir çabadan öte gitmeyecekti.
Hal böyle olunca çok samimi duygularla da olsa bizim kuzuları kızdıracak şu soru aklıma geldi: Kırkayak parkında gece yarısı attıkları sloganlarla, Gazze konvoyunu engelleyen Mısır yönetimine tepki veren dindar STK’lar, katsayı uygulaması ile ilgili neden ortalıkta yoklar?
Haydi Kerem Bey’e yaptığınız gibi bana da bağırın çağırın, sövme kertesine gelecek kadar tepki gösterin bunları yazdım diye.
Ama önce şu soruma bir cevap verin: Gazze konvoyu mısır sınırında engelleniyor diye gece yarısı sizi kırkayak parkına toplayan irade, Meslek liselerine uygulanan katsayı zulmü için toplanın düdüğünü niçin çalmıyor?
 
Yoksa Kırkayak parkından bağırılınca Mısırdan duyuluyor da, Ankara’dan duyulmuyor mu?

14.02.2010

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here