50412010819.09.201591451gaziantepgunes

1 Kasım Genel Seçimleri öncesi tüm partiler aday listelerini YSK’ye teslim ettiler. Listelerde Türkiye genelinde olduğu gibi Gaziantep’te de sürprizler dikkat çekti. AK Parti’de mevcut liste neredeyse korunurken, Ahmet Uzer listenin üçüncü sırasında kendine yer buldu. CHP’de Mehmet Şeker’in birinci sırasını Akif Ekici Alırken, MHP’de ilk 2 değişmedi. HDP’de ise Celal Doğan Gaziantep’ten aday gösterilmedi. Bu durum, siyasi partilerin 7 Haziran Seçimleri’ne göre listelerinde rötuş yapması olarak yorumlandı.

Dün, parti genel merkezlerinde ve Yüksek Seçim Kurulu’nda (YSK) hareketli saatler yaşandı. Siyasi partiler aday listelerini kesinleştirdi ve hazırlanan milletvekili aday listeleri YSK’ye teslim edildi. Gaziantep milletvekili aday listeleri konusunda siyasi partilerin 7 Haziran Seçimlerine göre çok fazla değişmediği görülürken, değiştirilen ya da listeye dahil edilen isimler oldukça dikkat çekti.

AK PARTİ’DE UZER TAKVİYESİ

AK Parti’de tıpkı 7 Haziran Seçimleri’nde olduğu gibi Gaziantep Milletvekili Aday Listesi’nin ilk 2 sırasını Mehmet Şimşek ve Abdulhamit Gül aldı. 7 Haziran Seçimleri’nde listeye giremeyen ve kamuoyunda tartışma konusu olan Ahmet Uzer ise bu defa listenin üçüncü sırasında kendine yer buldu. Ahmet Uzer’i Şamil Tayyar, Canan Candemir Çelik ve Nejat Koçer takip etti. Şanlıurfalı Abdulkadir Yüksel yedinci sırada yer bulurken, önceki dönem altıncı sıradan milletvekili seçilen Mehmet Erdoğan ise listenin sekizinci sırasında yer aldı.

CHP’DE ŞEKER GİTTİ, EKİCİ GELDİ

CHP’de ise Ekici Sürprizi yaşandı. Milletvekilliği için aday adaylığı başvurusunda bulunmayan Akif Ekici CHP’nin Gaziantep Milletvekili Aday listesinin ilk sırasında yer aldı. 7 Haziran Seçimleri’ne liste başı olarak giren Milletvekili Mehmet Şeker ise listenin dördüncü sırasında yer alınca adaylıktan çekildi. CHP’de ikinci ve üçüncü sıra adayları Mehmet Gökdağ ve Ali Peri ise 7 Haziran Seçimleri’ndeki yerlerini korudular.

MHP’DE ÖNCELİK DEĞİŞMEDİ

MHP’nin ilk iki sırasında bir değişiklik yaşanmadı ve Ümit Özdağ yine liste başı olurken, ikinci sıra adayı Ertuğrul tolga Orhan oldu. MHP’nin Gaziantep’teki üçüncü sıra adayı ise bu defa Servet Demir değil, Fevzi Koçoğlu oldu.

CELAL DOĞAN İSTANBUL’DAN ADAY

HDP’de ise Celal Doğan sürprizi yaşandı. CHP’den HDP’ye geçiş yapması ve 7 Haziran Seçimleri’nde HDP’den milletvekili seçilerek meclise giden Celal Doğan, bu süreçte Gaziantep’teki cadde ve bulvarlardan isminin kaldırılmasıyla gündeme gelmişti. Celal Doğan bu defa Gaziantep’ten değil, İstanbul ikinci bölgeden birinci sıra adayı olarak seçimlere girecek.

HDP’nin Gaziantep milletvekili Aday Listesi’nin ilk sırasında ise bu defa, geçtiğimiz dönemin ikinci sıra adayı olan ve milletvekili seçilerek TBMM’ye giden Mahmut toğrul oldu. Toğrul’u ikinci sırada Yurdusev Özsökmenler, üçüncü sırada ise Osman Demirci takip etti.

Mahmut ÖZKILIÇ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here