Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Yönetim Kurulu Başkanı Adil Konukoğlu, 2013 yılında Türkiye’nin en büyük bin ihracatçısı arasında yer alan Gaziantepli 67 firmayı kutlayarak, “Türkiye’nin 2023 ihracat hedefine ulaşmasında Gaziantep lokomotif şehir misyonunu sürdürmeye devam edecek” dedi.

GSO Başkanı Adil Konukoğlu, yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin açıkladığı ‘2013 Türkiye’nin İlk 1000 İhracatçı Firması Araştırması’ listesine göre, 41 Gaziantepli firmanın en fazla ihracat yapan ilk 500 arasında, 26 firmanın da ikinci 500 firma arasında yer aldığını bildirdi.

Gaziantep’ten 2013 yılında yapılan 6 milyar 473 milyon dolarlık ihracatın yüzde 66’lık kısmına karşılık gelen 4 milyar 279 milyon doları bu listede yer alan 67 firmanın gerçekleştirdiğini belirten Konukoğlu, iller bazında firma sayısının dağılımı incelendiğinde, Gaziantep’in 67 firma ile İstanbul veİzmir’in ardından üçüncü sırada geldiği kaydetti.

Gaziantep’in ihracatının bu yılın Nisan ayında yüzde 6 artışla 592 milyon 245 bin dolara ve Ocak- Nisan döneminde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 7.7 oranında artışla 2 milyar 216 milyon dolara ulaştığını hatırlatanAdil Konukoğlu, açıklamasında şunları kaydetti:

“Türkiye’nin 2023 ihracat hedefine ulaşmasında Gaziantep lokomotif şehir misyonunu sürdürmeye devam edecek. Ülke ekonomisinin daha hızlı ve sürdürülebilir büyümesi için ihracatın öneminin farkındayız. İhracat artık daha fazla Anadolu’ya yayılıyor. Anadolu firmaları ile güçleniyor. Gaziantepli işadamları olarak da rotamızı tüm dünya ülkelerine çevirdik ve ihracat çıtamızı çok daha yukarılara taşımaya odaklandık. Sanayi Odası olarak her zaman ihracat yapan firmalarımızın yanındayız, destekçisiyiz. Ülkemiz için daha katma değerli ürünler üreterek, ihracat atılımını sürdüreceğiz.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here