untitled11

Trafik gürültüsü kentimizin önemli sorunlarından birini oluşturmaktadır. Artan motorlu taşıt sayısı, taşıtların standartlara uymayan veya değiştirilen teknik özellikleri, yolların konumu, durumu, kişilerin yanlış ve bilinçsiz davranışları bu sorunun ana kaynaklarını oluşturmaktadır.
Gürültü, günümüzde en çok karşılaşılan çevre kirliliklerinden biridir. İnsanların büyük bir çoğunluğu herhangi bir şekilde bir gürültüye maruz kalmaktadırlar. Gürültünün insan üzerinde Fiziksel, Fizyolojik ve Psikolojik etkisinin olduğu bilinmektedir.
Araç sürücülerinin, muhtemel bir tehlike konusunda diğer sürücüleri veya yayaları sesle uyarmak için kullandıkları korna, ilimizde sürücüler tarafından çoğu zaman amaç dışı kullanılmakta, özellikle ticari dolmuş, minibüs ve otobüslerin sürücülerinin, müşterileri uyarmak için korna çalmaları, trafik ışıklarında öndeki araç sürücüsünü uyarmak için korna çalmaları, trafikte birbirlerine sinirlenen ya da hata yapan kişilere karşı da uzun süre korna çalan araç sürücüleri aşırı derecede çevreyi rahatsız etmekte bunlara bir de yaz döneminde sünnet, düğün ve asker uğurlama konvoylarında çalınan kornalar da eklendiğinde ilimizde ciddi bir gürültü kirliliğine yol açmaktadır.
Bu nedenle, Gaziantep Emniyet Müdürlüğü olarak yaz aylarında sıkça karşılaşılan düğün, sünnet ve asker uğurlama konvoyları başta olmak üzere tüm yol kullanıcılarının trafik kurallarına uymasını sağlamak ve aşırı gürültü kirliliğine engel olmak amacıyla denetimlerimiz ilimiz genelinde aralıksız olarak devam etmektedir.
Kurallara uymayan özellikle sünnet, düğün ve asker uğurlama konvoylarında yer alan ve çevreyi rahatsız eden araçların tespit edilmek suretiyle söz konusu araçların plakalarına 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununun 72 inci maddesi hükmü gereğince trafik cezası uygulanacaktır.
Kamuoyu ve basına duyurulur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here