Resim_1347318379ANTEP PRESS – İstanbul

“Kürt Sorunu”na İslami temelde yaklaşmak ve çözüm arayışlarına bulunmak maksadıyla yaklaşık üç yıldır çalışmalarını sürdüren Doğu-Batı Kardeşliği Platformu “Kürt Sorununun Çözümünde Söyleyecek Sözümüz Var” gündemiyle toplandı.

Daha önce Bursa, Diyarbakır ve Ankara buluşmalarını gerçekleştiren Platform`un toplantısı bu kez 7-8-9 Eylül 2012 tarihlerinde İstanbul`da gerçekleştirildi.
Yaklaşık 50 civarında İl’den gelen STK temsilcilerinin ve kanaat önderlerinin katıldığı toplantıda Kürt Sorununa “Kardeşlik” temelinde çözüm arayışları ele alındı.
Gaziantep’ten Mustafa Yıldız Hocanın katıldığı Platform’un “İstanbul Buluşması” Saraçhane Parkında yapılan basın açıklamasıyla sona erdi.
Konuyla ilgili sitemize açıklama yapan Mustafa Yıldız, “Son yıllarda Türkler ve Kürtler arasında duygusal kırılmalar yaşanıyor. Her iki tarafta da bu kırılmaları derinleştirecek provakatif eylemler artmaya başladı. Ulusalcı reflekslerin dogurduğu ve büyüttüğü bu soruna Müslümanların bigane kalması beklenemezdi. Doğu-Batı Kardeşliği Platformu böylesi bir sorumluluğun tezahürü olarak ortaya çıktı. Daha önce Bursa, Diyarbakır ve Ankara buluşmalarını gerçekleştiren Platform bu kez “Kürt Sorununun Çözümünde Söyleyecek Sözümüz Var” gündemiyle İstanbul`da toplandı.Doğu`dan ve Batı`dan İslamcı STK`ların temsilcilerinin ve kanaat önderlerinin bir araya gelerek Kürt Sorununa kardeşilik temelinde çözüm aramaları ve bu arayışı sürdürme kararlılıklarını vurgulamaları sorunun çözümü konusunda umudumuzu artırıyor. Her ne kadar Türk ve Kürt ulusalcılar istemeseler de, provake etmek için ellerinden geleni yapsalar da, inanıyorum ki sonunda kardeşlik galip gelecektir. Zira Müslümanlar arasında kardeşlik siyasi bir söylem değil itikadi bir konudur. Sorunun çözümü, kendimiz için istediğimizi kardeşlerimiz için de istemekten geçiyor. ” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here