91901058506.03.201403754gaziantepgunes

 

Gaziantep’te un üretimi yapan fabrikaların sürekli olarak denetlendiğini söyleyen Gaziantep Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü İbrahim Yılmaz, yapılan denetimlerde kentteki fabrikaların kaliteli un ürettiğinin tespit edildiğini belirtti.
“GAZİANTEP’TE UN KALİTELİ ÜRETİLİYOR”
Yeni genelgeyle birlikte somun ve pide türü ekmeklerin hepsinin ekmeklik undan yapılması için denetimde bulunduklarını ifade eden İbrahim Yılmaz,  Gaziantep’in kaliteli un üretimi yapan şanslı bir il olduğunu vurguladı. Un fabrikalarının sürekli olarak denetlendiğini dile getiren Yılmaz, “Düzenli olarak un fabriklaraını denetliyoruz. ekmeğin çeşidine göre kepek değişiyor. Özel amaçlı unları pidelerde kullanıyoruz. İlimizde somun ekmekler ekmeklik undan, pide ekmekler ise özel amaçlı undan yapılmaktır. Bakanlığımızca bütün ekmeklerin ekmeklik undan yapılması için çalışmalara devam etmekteyiz. İl müdürlüğümüzce un fabrikaları ve fırınlar düzenli olarak denetleniyor. Gaziantep’te üretilen un kaliteli ve bu şehirde ciddi bir un sanayisi var. Özellikle yeni kurulan fırınlarımızın hijyen kurallarına uygun olarak dizayn edilmesini sağlıyoruz” dedi.
“GAZİANTEP HALKI HİJYENİK EKMEK TÜKETİYOR”
Gaziantep Pideciler, Simitçiler ve Yufkacılar Odası Başkanı Abdullah Sarı ise, Gaziantep halkının kaliteli ve sağlıklı ekmek tükettiğini belirterek “Vatandaşın sağlıklı ve kaliteli ekmek tüketebilmesi için çıkan yeni genelgeye kentteki tüm fırınların uyduğunu ifade eden Abdullah Sarı, fırınların ekmekteki kepek oranına uyup uymadıkları konusunda da denetimler yapıldığını vurguladı. Sarı, “Gaziantep Pideciler olarak şehrimizde kaliteli ve sağlıklı, kalori değerleri yüksek ekmek üretmek istiyoruz. Gaziantep halkının hijyenik ve kaliteli ekmek yemesi hakkıdır. Biz de bu konuyla ilgili gerekli çalışmaları yapmaktayız. Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü de bu konuyla ilgili çalışma yapıyor. Bundan sonrada halkın sağlıklı ekmek yemesi için mücadelemizi sürdüreceğiz” dedi.
“21 FIRINI DOĞAL GAZLI HALE GETİRDİK”
“Gaziantep’te un fabrikaları Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, Sağlık Müdürlüğü tarafından sürekli denetleniyor” diyen Sarı, “Un üretimi yapan her fabrikanın kendi mühendisleri bu üretimlerin deneylerini ve analizlerini yaptıklarını biliyoruz. Bizlere gelen unların üzerindeki etiketlerde TİP 550-TİP 650 gibi ibareler yer almaktadır. Ekmeklerdeki kepek oranı ile ilgili daha önce çıkan genelgeye fırıncı esnafımız uyuyor ve bu genelgeye göre ekmek üretimi yapıyorlar. Fabrikalara bizlere özel un üretiyorlar. Vatandaşlarımızın sağlığını düşünerek kaliteli ekmek üretmemiz gerekmektedir. Gaziantep halkı şuanda kaliteli ekmek tüketiyor. En kaliteli unu pide fırınlarımız kullanıyor. Ekmeği odun isinden ve haşerelerden uzak tutmak için bazı fırınları doğal gazla geçirdik. Şuanda bu sayı 21’e ulaştı” diye konuştu

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here