Gaziantep’te Büyükşehir Belediyesi ve Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdürlüğü işbirliğiyle, ‘Mağdurlar İçin Adalet’ paneli düzenlendi.

Şehitkamil Kültür ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen panele Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdürü Aytekin Sakarya, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkan Vekil Osman Toprak, İl Jandarma Komutanı Albay Adnan Arslan, Gaziantep Cumhuriyet Başsavcı Vekili Kadir Günüç, öğretim görevlileri ile polis ve askerler katıldı. Panelde konuşan Büyükşehir Belediye Başkanvekili Toprak, belediyelerin sosyal sorumluluk projelerinde görev alması gerektiğini kaydederek şunları söyledi:

“Ülkemizde uzun bir süre hem kamu hukuku hem de özel hukuk alanında mağdurun ihmal edildiği görüşü ağırlık kazanmış ve bu suçtan mağduriyetin giderilmesi yöntemleri üzerinden durulmaya başlanmıştır. Mağdurun hem maddi hem de manevi bazı gereksinimlerin bulunduğu sürekli olarak belirtiliyor. Adalet sistemindeki temel amaç, bozulan sistemin yeniden tesis edilmesi de olduğu da düşünüldüğünde ceza hukuku sistemi mağduru maddi ve manevi olarak gördüğü zararı gidermek üzere kurulmuştur. Bu sistem içerisinde en önemli uygulama mağduriyetin hem ceza normlarıyla hem de tazminat yoluyla giderilmesidir. Ancak ceza hukuk sistemi içerisinde mağdur olan kimse bir takım adli mekanizma süreçleri içerisinde sıkışıp kalmamalıdır.”

Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdürü Aytekin Sakarya ise Mağdur Hakları Daire Başkanlığı’nın mağdurların eksiklikleri ile ihtiyaçlarının giderilmesi ve sorunlara daha hızlı müdahale edilerek çözüm üretilmesi için kurulduğunu söyledi.

Panel, Gaziantep Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tevfik Gülsoy moderatörlüğünde; ‘Ceza Muhakemesi Hukukunda Mağdurun Hukuki Yardım Alma Hakkı’, ‘Türkiye’de Önerilen Yeni Mağdur Hakları Sistemi’, ‘Aile Ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın Mağdurlara Yönelik Çalışmaları’ oturumları ile devam etti.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here