Birey Yayınları sahibi,yazar Mahmut Balcı geçtiğimiz günlerde bölgemize bir ziyerette bulunuyor.İstanbula döndükten sonra izlenimlerini DÜNYA BİZİM İnternet sitesinde yayınlayan Mahmut Balcı`nın yazısını sizlerle paylaşıyoruz.

ANTEP PRESS- İslahiye

Dostlar haritasında gezinmeli insan
Bir istikamete doğru yola çıkarken daha verimli bir gezi olması dileğiyle hesaplar yaparak yola koyulurum. Yolu fazla uzatmadan o esnada uğrayabileceğim, gezebileceğim yerleri planlamayı her daim alışkanlık edinmişimdir.

Geçtiğimiz günlerde gençlik yıllarımda yaptığım türden ziyaretlerde bulunmaya çalıştım. Doğrudan İstanbul`dan Kilis’e gitmek yerine yol üzerinde bulunan bir iki yere uğramaya niyetlendim.
İstanbul`dan çıktım yola, Gaziantep`in sakin ilçesi İslahiye`de verdim bir mola. Otobüsten
iner inmez Yaşar Bağbekleyen karşıladı. Sabahın erken saatlerinde çok dikkat çekici bir teklifte bulundu “Mahmut hocam, ciger yer misin?” dedi. Ben de İhsan Süreyya Sırma hocanın böyle bir alışkanlığının olduğunu bildiğim için “İhsan Süreyya Sırma hocanın hatırasını yaşatmak üzere ciğer yemeye evet, ancak önce biraz çorba içelim.” dedim.

Tam oturmak üzere iken İslahiye İmam Hatip Lisesi Öğretmeni ve Türkiye`nin gündemini kendisine dert edinen yazar Mustafa Yıldız çıka geldi. Sabahın ilk saatlerinde yediğimiz acılı ciğerden sonra Şark Çay Ocağı’na geçtik. Mekana Ramazan Deveci de teşrif etti. Mustafa hoca tütün sararak ocakta bulunanlara eşlik etmiş oldu. Teneke soba başında çay içtik, Birey Kitap’ta neler yaptığımıza dair sohbet ettik.. bir zamanlar İslahiye`nin havasını teneffüs eden Asım Gültekin`inin selamlarını ilettim.

Doğal olarak söz; kitap ve kültür dünyasına geldi. İslahiye`nin en kararlı kitapçısı Gündem Kitabevi’nin sahibi Ramazan Deveci “Kitapların yerini kırtasiye ve sınav kitapları aldı. Eski okuyucu yok. Artık gençlere rehberlik yapacak kişiler de yok.” diye dert yandı.

Meğer meal okuyanlar artmaya başlamış

Ramazan Deveci ile www.anteppress.com u ve bir zamanlar İslahiye`de çıkan Gündem Gazetesi üzerine sohbet ettik. Mustafa Yıldız`la yakın zamanlarda çıra yayınlarından çıkan meali üzerine konuştuk. Yıldız hoca meal okumanın yaygınlaştığını söylüyor. Ramazan Deveci ise bir kitapçı olarak katkıda bulunarak tarikat ve risale-i nur çevresinin de artık meal okumaya başladığını söyledi, bu dikkat çekiciydi.

Mustafa Yıldız mealinin okunması halinde farkının anlaşılacağını söyledi. Bir de baktık ki dakikalar dakikaları kovalamış, saat yaklaşıyor. En kısa sürede Kilis’teki randevulara yetişebilmek adına dostlara veda edip yola koyuldum.

İslahiye`nin emaneti

Arkadaşlar “Gittiğin yerlere İslahiye`den selam götür” dediler. Selamları iletmek üzere gömlek cebime koydum..

Kilis`e doğru yol alırken; keşke Hatay’a ve Reyhanlı`ya da uğrasaydım, dedim.. Soluğu Kilis`te aldığımda akşam vakti yaklaşmıştı, bir geceliğine de olsa köyüme çıkmam gerektiği için bazı gezilipi görülmesi gereken yerleri atladım.. Nasip olursa Kilis`teki ziyaretten de notlar aktaracağım inşallah.

 

Mahmut Balcı / DÜNYA BİZİM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here