MARKALAR GİDİYOR

Sokak Sağlıklaştırma Projesi kapsamında düzenlemesi yapılan Gazi Muhtarpaşa Bulvarı’nda işler iyi gitmiyor.

Bir yıl içinde 17 mağazanın kapandığı bulvar, kan kaybetmeye devam ediyor. Bulvardan markaların gitmemesi için harekete geçen Gazi Muhtarpaşa Geliştirme ve Tanıtma Derneği, Odalar, Büyükşehir Belediyesi ve Valilikten destek istiyor. 

BİR ŞEYLER YAPILMALI

Dernek Başkanı Hasan Yener, Caddeye Gelsene Sloganı başlattıklarını dile getirirken, “Karar aldık, kimse 18.30’da ışığını söndürüp gitmeyecek, gitse bile tabelası yanık kalacak. AVM’ler saat 22.00’ye kadar açık. Bizde yetki aldığımız zaman açık kalacağız. Burası bir çarşı, Bağdat Çarşısı. Işık sönünce insanlar buraya gelmiyor, gelmeye de korkuyor. Birşeyler yapılmalı, herkes elini aşın altına koymalı” dedi. Gazi Muhtar Paşa esnafının kan kaybettiğini, kiraların çok yüksek olduğunu belirten Hasan Yener, “Ele alınır gibi değil. En ucuz kira 5 Bin lira. Kiralar artmadı, ama düşmedi de. Bundan önceki yönetim dükkan sahiplerini toplantıya çağırmış ama gelmemişler. Dükkan sahipleriyle, mağazalar gitmesin diye konuşacağız. İşler iyi değil,mağazalarımızı kaybediyoruz, takır takır kapanıyor” dedi.

FATMA HANIM’IN ESERİ

Belediyeden destek isteyeceklerini, belirten Hasan Yener, “23 Nisan’da burası için projelerimiz var. Cadde süslemeleri olacak. Fatma hanım bu caddeye çok büyük bir yatırım yaptı. Burası Fatma hanımın bir eseri. Kendisinden destek bekliyoruz. Ağaçların kenarına giydirme istiyoruz. Bando takımı, mehter takımı bunları istiyoruz. Pamuk şeker, elmalı şeker, somur bitmez isteyeceğiz. Birde bu caddede simitçiler var onlara Gaziantep’in yöresel giysilerini giydirelim diyoruz. İnsanları önce caddeye çekmemiz lazım. Sokak çalgıcıları var. gitar ve darbuka üniversite öğrencileri gelelim caddede çalalım diyorlar. İnsanlar şimdi AVM’ye gidiyor oradada istediğini bulamıyor. İnsanları bu caddeye çekmek zorundayız” diye konuştu.  

İZMİR ÖRNEĞİ

‘Gazi Muhtarpaşa’da markalar gidiyor’ diyen Yener, “Eskiden bu caddede dükkan bulmak için hava paraları verilirdi, şu anda öyle bir şey yok. Şuanda böyle bir sistemde yok. Özsüt bir marka önüne gidiyorsun MÖP’ün kutusu var. MÖP’ü kaldırmıyorlar. Biz buradaki MÖP’ün kaldırılmasını istiyoruz. Ağaçların budanmasını istiyoruz. Cumartesi-Pazar bu caddede palyaço gezdirelim. Cadde üzerinde büfe yok. Fatma Hanım özellikle kaldırımları geniş tuttu. İzmir’de portakal şeklinde büfeler var, uzay mekiği şeklinde büfeler yapılmış. Buradada benzer büfeler açılmalı. Dışarıya sandalyeler, masalar atılmalı, dükkan sahiplerini ikna ettik. Maksat cadde şenlensin. Ticaret Odası’ndan, Büyükşehir Belediyesi’nden ve Vali Bey’den destek isteyeceğiz. Bir şeyler yapılmalı, herkes elini taşın altına koymalı” şeklinde konuştu.

BÜYÜK YATIRIM YAPILDI

Sokak Sağlıklaştırma Projesi kapsamında düzenlemesi yapılan Gazi Muhtarpaşa Bulvarında 35 bin metrekare kaldırım granitle kaplandı, 200 yeni ağaç, 2,5 kilo metre gidiş-geliş asfaltı yenilendi. 3 şeritli olan yol 4 şeride çıkarılırken, araç cepleri de disipline edildi. Ortalama 150 adet modern aydınlatma direkleri dikilirken, bu direklerin arasında taklar yerleştirildi. Bulvara yeni kent mobilyaları yerleştirildi ve yeni görseller eklendi.

 

Meral KINACILAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here