Mavi Marmara şehitleri anıldı!

Mavi Marmara şehitleri anıldı!

 

 İsrail’in ablukası altındaki Gazze’ye insani yardım taşıyan Mavi Marmara gemisine İsrail askerlerinin gerçekleştirdiği ve 10 Türk vatandaşının hayatını kaybettiği saldırının üzerinden 7 yıl geçti. Saldırının 7. yıl dönümünde İnsani Yardım Vakfı (İHH) Gaziantep Şubesi’nde bir basın açıklaması yapılarak Marmara şehitleri anıldı. Gazze’ye insani yardım taşıyan Mavi Marmara gemisine yapılan saldırının 7. yıl dönümünde açıklama yapan İHH Gaziantep Şube Başkanı Engin Erbatan, Mavi Marmara gemisinin sivil, evrensel ve meşru bir yardım gemisi olduğunu belirterek Filistin mücadelesinin sadece Filistinlilerin ya da Arapların değil, tüm ümmetin mücadelesi olduğunu söyledi.

MAVİ MARMARA ŞEHİTLERİ DUALARLA ANILDI

Mavi Marmara şehitleri 7. yıl dönümünde anıldı. İsrail’in ablukası altındaki Gazze’ye insani yardım taşıyan Mavi Marmara gemisine İsrail askerlerinin gerçekleştirdiği ve 10 Türk vatandaşının hayatını kaybettiği saldırının üzerinden 7 yıl geçti. Saldırının 7. yıl dönümünde İnsani Yardım Vakfı (İHH) Gaziantep Şubesi’nde bir basın açıklaması yapılarak Marmara şehitleri anıldı. Mavi Marmara saldırısında hayatını kaybedenlerin fotoğrafların yer aldığı anmada Mavi Marmara şehitlerine dualar okundu. Gazze’ye insani yardım taşıyan Mavi Marmara gemisine yapılan saldırının 7. yıl dönümünde açıklama yapan İHH Gaziantep Şube Başkanı Engin Erbatan, Mavi Marmara gemisinin sivil, evrensel ve meşru bir yardım gemisi olduğunu belirterek Filistin mücadelesinin sadece Filistinlilerin ya da Arapların değil, tüm ümmetin mücadelesi olduğunu söyledi.

MAVİ MARMARA ONURUMUZDUR

Filistin mücadelesinin sadece Filistinlilerin ya da Arapların değil, tüm ümmetin mücadelesi olduğunu belirten Erbatan, “Yükü insanlık olan ve tamamen barışçıl niyetlerle 32 devletten aktivistlerin destek verdiği Mavi Marmara gemisi uluslararası sularda saldırıya uğramış ve bu saldırıda 10 şehit vermişti. Mavi Marmara; Müslümanların yıllardır söz, yazı ve eylemlerle sahiplendikleri Filistin davasına fiili katkıyı ifade etmiş, sözün harekete dönüştüğü bir eylem olarak tarihe geçmiştir. Filistin mücadelesi sadece Filistinlilerin ya da Arapların değil, tüm ümmetin mücadelesidir. Türkiye Müslümanları da bunu 10 şehit vererek ispatlamış, ümmete olan ahdini yerine getirmiştir.” Dedi.

MAVİ MARMARA KATLİAMI DÜNYANIN PEK ÇOK YERİNDE ANILACAK

Mavi Marmara katliamının yıldönümünün Gazze olmak üzere dünyanın pek çok yerinde aynı coşku ile anılmaya devam edeceğini dile getiren Erbatan, “Mavi Marmara bir yardım misyonuydu, sivildi, evrenseldi, meşruydu. Filistin halkının yanında işgalcinin karşısındaydı. Kudüs’ün kurtuluşuna giden kutlu yürüyüşte bir basamak, hepsinden önemlisi bir şahitti. Bundan dolayıdır ki, Mavi Marmara katliamının bu yıldönümü sadece Türkiye’de değil başta Gazze olmak üzere dünyanın pek çok yerinde aynı coşku ile anılmaya devam edecektir. Mavi Marmara saldırısı sadece Türkiye’ye değil, bütün müslümanlara yapılmış bir saldırıdır. Sadece Türkiye ile İsrail arasında değil, bütün müslümanlarla İsrail arasındaki bir sorundur. Bu sorun tüm Filistin işgalden tamamen kurtuluncaya, İsrail denen sözde devlet yıkılıncaya kadar devam edecek bir sorundur. Sadece Gazze ambargosunun kalkması ve Gazze’nin özgürleşmesi sorunu da değildir. Şu asla unutulmamalıdır ki, Mavi Marmara işgalcilere ve Siyonistlere karşı yükselen bilincin bu topraklardaki son halkasıdır. 1980 yılında Rahmetli Necmettin Erbakan’ın Konya’daki muhteşem Kudüs Yürüyüşü ile başlayan bilinçlenme dalgasıdır. Davos’taki “oneminute” ile ivme kazanmış ve Mavi Marmara ile zirve yaparak tüm ümmetin davası haline gelmiş kutlu bir eylemdir.” Şeklinde konuştu.

FİLİSTİN HALKI HALA ABLUKA ALTINDA

Filistin halkının hala abluka altında olduğunu ifade eden Erbatan, “Tüm perdeleme çalışmalarına rağmen Siyonist İsrail’in planlarının farkındayız. Filistin halkı hala abluka altındadır ve yaşanan insanlık dramı artarak devam etmektedir. Üstelik, dünya kamuoyu farklı kriz alanları ile uğraşırken, Batı Şeria ve Gazze’ye yönelik haksız uygulamaları sebebiyle halen eleştiri bile yapmamıştır. İsrail işgal rejimi, Mescidi Aksa’ya yönelik saldırganlığını da her geçen artırmaktadır. Dünyanın sessizliğini kendisi için “onay” olarak gören Siyonistler, içinde bulunduğu sıkışıklığı bir kez daha “güvenlik” bahanesiyle savuşturmak için zemin hazırlamaktadır. Bu nedenle Mavi Marmara şehitlerinin yakınları İsrail’den aldığı tazminatla asla susmayacaklardır. Saldırıyı gerçekleştiren askeri ve sivil tüm yetkililerinin yargılanıp cezalandırılması talebimizi yeniliyoruz. İsrail’le ilişkilerin hiçbir zaman tekrar kurulmamasını istiyoruz. Devletler reel politikayı gerekçe göstererek İsrail’ le ilişkileri normalleştirse bile, şehit yakınları ve Türkiyeli Müslümanlar bu durumu asla kabul etmeyeceklerdir.” İfadelerini kullandı.

İSRAİL, FİLİSTİNLİLERLE YÜRÜTTÜĞÜ GÖRÜŞMELERİ SABOTE ETMİŞTİR

Erbatan, “Geçmişte İsrail’in sözüne güvenilemeyeceğini gösteren fazlasıyla tecrübe vardır. Defalarca barış sözü verdiği halde yarı yoldan dönen İsrail, Filistinlilerle yürüttüğü görüşmeleri defalarca sabote etmiştir. Son olarak güçlü bir Filistin’e giden Fetih-Hamas uzlaşmasına düşmanca yaklaşan İsrail, yeni yerleşim inşaatlarını hızlandırıp uzlaşmayı tanımamış ve gerçek niyetini bir kez daha göstermiştir. Kutlu Mavi Marmara yürüyüşü akabinde İsrail lobileri Türkiye ve İHH aleyhine çalışmalarından geri durmamıştır. Nasıl ki, Mavi Marmara’ya yönelik saldırı öncesinde gözdağı amacıyla bir takım örgütleri kullanarak İskenderun saldırısını düzenlemişlerse, bugün de, Türkiye’nin içini yeniden karıştıracak operasyonlardan geri durmamaktadırlar. Unutulmasın ki, 2010 yılındaki İskenderun saldırısı, kuruluşundan beri Türkiye topraklarına yönelik yabancı bir güç tarafından yapılan ilk saldırıdır ve bunun karşılığı da halen verilmemiştir.” İfadelerini kullandı.

MAVİ MARMARA, 7. YILINDA YOLUNA DEVAM EDİYOR

Mavi Marmara, 7. Yılında maskeleri düşürerek yoluna devam ettiğini belirten Erbatan, “Filistin, Yüce Allah’ın kendisini ve çevresini bereketli kıldığı bir coğrafya ve müslümanların ilk kıblesidir. Bu açıdan öncelikle bir iman meselesidir. Halife Ömer (rah)’ın fethiyle başlayıp, Osmanlı ile devam eden 1300 yıllık bir İslam toprağıdır. Yani Filistin sorumluluğumuz hem Kur’ani, hemde tarihsel bir sorumluluktur. Filistin’in sahipleri de sadece Filistinlilerdir. bu nedenle Filistin’in Yahudilerce işgali açık bir zulüm – haksızlıktır. Tüm bu nedenle Filistin topraklarını işgal eden İsrail isimli sözde devleti tanımamız demek, imanımıza, Kur’ana, tarihimize ve adalete ihanet etmemiz anlamına gelecektir. Mavi Marmara, 7. Yılında maskeleri düşürerek yoluna devam ediyor. Bu vesileyle şehitlerimizi bir kez daha rahmetle anıyoruz. Sefere çıkılan ilk günkü azim ve kararlılığımızın devam ettiğini tüm dünyaya ve kamuoyuna beyan ediyoruz.” Diye konuştu.

MAVİ MARMARA OLAYI

İsrail ablukasında olan Gazze’ye yardım götürmek üzere İnsani Yardım Vakfı’nın organize ettiği bir grup Mavi Marmara ile yola çıktı. Mavi Marmara gemisi ile birçok milletten, dinden, aktivistler, gazeteciler, sanatçılar, gönüllüler İsrail’in Gazze’ye uyguladığı ambargoyu kırmak için harekete geçmişti. 31 Mayıs 2010’da Mavi Marmara yolcularına müdahalede bulunan İsrail askerleri tarafından açılan ateş sonu 9 kişi hayatını kaybetti, 50’den fazla kişi yaralandı.

 

BAHRİ UÇAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here