fotoğraf 2

Gaziantep Yabancılar Şube Müdürlüğü geri gönderme Merkez Amirliğinde hukuksuzluk ve işkence iddiası.

Gaziantep Mazlumder Şube Başkan Yardımcısı Av.Hüseyin Gaziantep Yabancılar Şubesi Geri Gönderme Merkezinde bulunan ve Suriye’den Türkiye’ye giriş yaparken gözaltına alınan ve 50 gündür gönderme merkezinde insanlık dışı şartlarda tutulan Özbek uyruklu Abdulmajid Pulatov , Azizbek Eskhonkulov , İsokov Hayrullohuja ,Medina Azimgulova ,İlyos Makinov ve Muydin Makhsudov isimli şahısların durumları hakkında bilgi almak ve hukuklarını korumak için Gaziantep Yabancılar Şubesi Geri Gönderme Merkezine gittiğinde şahıslarla görüşmesi engellendi.

SİZİ BURAYA KİM GÖNDERDİ ?

Geri gönderme merkezinde bulunan komiser, Av.Hüseyin KURŞUN’a ilk olarak : “siz bu şahısları nereden tanıyorsunuz ?” “sizi buraya kim gönderdi?” gibi özel sorular yöneltti. Bu sorulara cevap vermek zorunda olmadığını söyleyen Av.Hüseyin KURŞUN’ la görevli komiser arasında kısa bir polemik yaşandı.

SİZ BUNLARIN KİM OLDUKLARINI VE NİÇİN BURADA OLDUKLARINI BİLİYOR MUSUNUZ ?

Bu soruyla görüşülmek istenen şahısların ‘terörist’ olduklarını ima etmeye çalışan komiser, Av.Hüseyin KURŞUN’ u engellemeye çalışmıştır.

Av.Hüseyin KURŞUN’un şahıslarla görüşme talebini vekaletname olmadığı için kabul etmeyen komiser, Hüseyin KURŞUN’un CMK.149.maddesi ve İfade Alma Yönetmeliğinin ilgili hükmüne göre avukatın vekaletnamesiz olarak gözaltında bulunan şahıslarla soruşturmanın her aşamasında görüşebileceğine ilişkin beyanı karşısında ” laf salatasına gerek yok,müdürümle telefonda görüştüm, görüşme talebinizi kabul etmiyor” karşılığını almıştır.

AVUKAT HAKLARI MERKEZİ GAZİANTEP TEMSİLCİSİ İLE YAŞANAN HUKUKSUZ ENGELLEMEYE İLİŞKİN TUTANAK TUTULDU

Gözaltında bulunanları ülkeleri olan Özbekistan’a öldürüleceklerini bildikleri halde göndermekte kararlı olan Gaziantep Yabancılar Şubesi Geri Gönderme Merkezinin Av.Hüseyin KURŞUN’u görevini yapmasını engelleme çabaları karşısında Avukat Hakları Merkezi Gaziantep Şubesinden avukat Bülent Duralp ve Mazlumder Gaziantep Şube Başkanını Avukat Sabri Sayan’ı çağıran Kurşun, bu engellemeyi ve hukuksuzluğu tutanakla tespit ettirdi.

YABANCILAR ŞUBESİ GERİ GÖNDERME MERKEZİ ÇEVRESİNDEKİ ESNAFTAN KORKUNÇ İDDİA : Mültecilere İŞKENCE YAPILIYOR

Geri gönderme merkezinin civarındaki mahalle sakinleri Av.Hüseyin KURŞUN’u çağırarak : “abi size bir şey söyleyeceğim ama lütfen onlara ( polislere) söylemeyin, bu binada her gün akşam 19.00’da gelen bir polis, şahıslara işkence yapıyor.Öyle ki, bağırma sesleri ta buraya kadar geliyor.Sanki evinde doluyor burada boşalıyor.” demiştir.

GERİ GÖNDERME MERKEZİ ÖNÜNDE BASIN AÇIKLAMASI YAPILDI

Tutanak tutulması ve basının çağrılması üzerine işin ciddiyetini anlayan polis ve komiserin ” Avukat bey biz öyle bir şey demedik içeri gelip şahıslarla görüşebilirsin” diyerek geri adım atmaları karşısında Av.Hüseyin KURŞUN, ” işimi yapmam sizin lütfunuza ve şefaatinize endeksli değildir.Tutanak tutuldu Cumhutriyet Savcılığına konuyla ilgili olarak suç duyurusunda bulunacağım , geri adım atmam söz konusu değil ve siz isteseniz de istemeseniz de şahıslarla görüşeceğim.” diyerek olay yerinden ayrılmış ve şikayetinin anlamsız kalmaması için görüşmeyi hafta içine ertelemiştir.

Mazlumder suç duyurunda bulundu

Gaziantep Adliyesi önünde Mazlumder Gaziantep şube başkanı avukat sabri sayan ve şube başkan yardımcısı avukat hüseyin kurşun savcılığa suç duyurunda bulunmadan önce basın açıklaması yaptılar

Mazlumder Şube başkanı avukat Sabri Sayan tarafından savcılığa verilen dilekçenin ayrıntıları ında şunları dedi. Büyük sıkıntılarla ülkemize gelen dil bilmeyen haklarını bilmeyen. Hukuki korumadan yoksun olan insanlara mazlumder olarak hukuki yardımda bulunmaya çalışırken her zaman yabancılar şube nin sert tavırları ve keyfi uygulamasıyla karşı karşıya kalıyoruz. Kanuni olarak muvekillerimizle görüşme hakkımız varken bu hakkımız yabancılar şube müdürünün iki dudagi arasında kalıp.muvekillerimizle iletişim kuramiyoru z. Bu keyfi tutuma dur demek için ilgililer hakkında suç duyurusunda bulunuyoruz dedi. açıklamaların ardından Cumhuriyet Savcısı`na suç duyurusunda bulunmak için hazırladıkları dilekçelerle avukat sabri sayan ve avukat hüseyin kurşun adliye binasına girdi.

GAZİANTEP CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞI’NA

MÜŞTEKİ : Av. Hüseyin KURŞUN- Ulus mah. 39. Nolu sk. Boğaziçi apt. K: 1 D: 2

ŞÜPHELİLER : Gaziantep Yabancılar Şube Müdürlüğü

SUÇ : Görevi yaptırmamak

AÇIKLAMALAR :

24.05.2014 Tarihinde Yabancılar Şube Müdürlüğü Akyol Geri Gönder Merkezinde bulunan Özbekistan uyruklu müvekkillerim ile görüşmek için gittiğimde orda bulunan ve ismini bilmediğim görevli bir memur ”Avukat bey vekaletiniz var mı ” dedi. Bende görevli memura vekaletim yok CMK’nın 149. Maddesini gerekçe olarak gösterdim. Orada bulunan görevli memur bana hitaben ” Avukat bey laf salatasına gerek yok” diyerek müvekkillerim ile görüşmeme izin vermedi. Akabinde görevli memur bana ”sen bunların kim olduğunu, burada ne için bulunduklarını biliyor musun” şeklinde imalarda bulundu. Bunun üzerine ben görevli memura Baro Avukat Hakları merkezini arayıp tutanak tutacağım dediğimde bana ” avukat bey buyrun gelin görüşün” dedi. Ben kendisine ”sizden lütuf istemiyorum. Kanuni hakkımı kullanacağım dedim ve Baro Avukat hakları merkezini aradım. Barodan Av. Bülent Duran ve Gaziantep Mazlumder Şube Başkanı Av. Sabri SAYAN Yabancılar Şube Akyol Geri Gönderme Merkezine geldiler ve olayı tutanak altına aldık. Ben ne zaman yabancılar şubeye gitsem her zaman aynı sorunlarla karşılaşıyorum. Yabancılar Şubenin bu keyfi uygulamasının bir son bulması için haklarında gerekli cezai soruşturmanın yapılması gerekmektir.

NETİCE-İ TALEP : Yukarıda kısaca açıkladığım ve resen göz önüne alınacak nedenlerle görevi yaptırmama suçunu işleyen şüpheliler hakkında gerekli soruşturmanın yapılarak cezalandırılmasını talep ederim. 26.05.2014

EK: 24.05.2014 Tarihli tutanak.

Müşteki

Av. Hüseyin KURŞUN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here