Afrika’da yapmış oldukları çalışmalar ile ilgili Gazetemize konuşan İDEA Başkanı Mustafa Yıldız, “Bir Müslüman olarak mazlumlara karşı sorumluluğumuzu yerine getirmem için buradayız” dedi.

Merkezi Gaziantep’te bulunan Uluslararası İnsani Yardım ve Eğitim Derneği (İDEA) ÇadEncemine’de ofis açtı. Afrika’daki yoksul insanlara yardımda bulunmak için Çad’a giden ve burada Kurban kesen Uluslararası İnsani Yardım ve Eğitim Derneği Başkanı Mustafa Yıldız ve beraberindekiler Çad’da daha fazla yardım faaliyetlerinde bulunmak için birçok görüşme ve fikir alışverişindede bulundu.

Çad’da 60 çocuğun bulunduğu bir yetimhane açan Uluslararası İnsani Yardım ve Eğitim Derneği, 30 civarında kuyu açtı.

Çad’da 3.000 Mushaf dağıtan İDEA’nın çalışmaları vesilesiyle 3.000 civarında Hristiyan Müslüman oldu.

İDEA NİN ÇALIŞMALARI ÇAD BASININDA DA YER ALDI

Uluslararası İnsani Yardım ve Eğitim Derneği (İDEA) Kurban kesimi için gittiği Çad’da Türkiye Büyükelçiliğini ziyaret etti. Burada Büyükelçi Erdal Sabri Ergen’i ziyaret eden heyet, mazlumlar için yapılacak çalışmalar konusunda bilgi alışverişinde bulundu. Mustafa Yıldız Başkanlığındaki Uluslararası İnsani Yardım ve Eğitim Derneği (İDEA) daha sonra TİKA Çad Koordinatörü Mehmet Sıddık Yıldırım’ı ziyaret ederek Türkiye’nin burada yapmış olduğu insani çalışalar hakkında bilgi aldı ve İDEA’nın faaliyetlerini anlattı. Kurban bayramı boyunca Çad’ın birçok yerinde Kurban keserek ihtiyaç sahibi insanlara et dağıtan Uluslararası İnsani Yardım ve Eğitim Derneği (İDEA) nin çalışmaları Çad basınında da geniş yer aldı.

BU YÜZYIL AFRİKANIN UYANIŞ YÜZYILI OLACAK

Uluslararası İnsani Yardım ve Eğitim Derneği (İDEA)’nın çalışmaları hakkında konuşan Mustafa Yıldız, “Afrika en acımasız bir şekilde sömürülen bir kıta. Sömürgeciler tarafından yeteneksizleştirilmiş, sömürülmeye elverişli hale getirilmiş bir kıta. Genç ve dinamik bir nüfus var. Münbit bir coğrafya. Her şey var aslında. Olmayan tek şey düşünebilme. Sadece bir zihniyet devrimine ihtiyaç var. Bu yüzyıl afrikanın uyanış yüzyılı olacak inşallah” diye konuştu.

TÜRKİYE AFRİKAD’AN BİR UMUT OLARAK GÖRÜLÜYOR

“Nerde bir mazlum var, orada Türkiye’den bir STK’yı görebilirsiniz” diyen Uluslararası İnsani Yardım ve Eğitim Derneği (İDEA) Başkanı Mustafa Yıldız, “Türkiye hem devlet olarak hem de sivil toplum olarak dünyanın en fazla yardım çalışması yapan ülkesi. Nerde bir mazlum var, orada Türkiye’den bir STK’yı görebilirsiniz.Türkiye Afrikad’an bir umut olarak görülüyor. Çok seviliyor. Batıya kafa tutan güçlü bir devlet olarak görülüyor. İtibari çok yüksek. Özellikle sayın Cumhurbaşkanımız çok seviliyor. Medyada Türkiye gündemi çok yakından takip ediliyor” ifadelerini kullandı.

İŞ ADAMLARIMIZIN VE ZANAATKARLARIMIZ BURAYA GELMELİ

Uluslararası İnsani Yardım ve Eğitim Derneği Başkanı Mustafa Yıldız, “Önümüzdeki günlerde 2.000 mushaf ile 2.000 Fransızca Kuran Meali dağıtacağız. Çad Milli Eğitim Bakanlığı ile ortak mesleki eğitim kursları düzenleyeceğiz. İş adamlarımızın ve zanaatkarlarımızın mutlaka buraya gelmesi lazım. Bu toplumun balık tutmayı öğrenmeye ihtiyacı var. Taşıma su ile değirmen dönmez. Bu insanların üretmeyi ve satmayı öğrenmesi lazım. Bu konuda Gaziantep sanayisi tüccarları için bakir bir alan. Böylece her iki ülke insanı da kazanacaktır.

HRİSTİYAN AİLE BİZE DEFALARCA TEŞEKKÜR ETTİ

Uluslararası İnsani Yardım ve Eğitim Derneği (İDEA)’nın heyetinde yer alan gönüllülerden M.Celal Çimen, Çad’da Gonbadiye bir köye gittik. Köyde halkının %70 i Hristiyan.Oraya 300 kadar yeni Müslüman olan aile için gitmiştik.Kurban kesim mahallinin hemen 25 m ilerisinde bu ev dikkatimizi çekti.Sadece izliyorlardı.”Komşuluk hakkı” diye düşündük.Sorduk.
Hristiyan bir aile imiş.Lakin biz bu eve de kurbanın bir kısmından ikram etmeliydik.
Nasıl karşılanacağımızı da bilmiyorduk.Ve o anlar…Yüzler güldü.Defalarca “Mersi” kelimesini işittik dillerinden.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here