Tek isteğim oğlumun sağlığına kavuşmasıdır

Tek isteğim oğlumun sağlığına kavuşmasıdır

Suriye’deki iç savaştan kaçarak Gaziantep’e sığınan Suriyeli Anne, kanser hastası oğlu için yetkililerden yardım bekliyor.

Suriye’de yaşanan iç savaştan kaçarak 4 yetim çocuğu ile birlikte Gaziantep’e yerleşen Rabua Elbideş (44), kanser hastası oğlu Rıdvan Elbideş’in (13) tedavisi için yetkililerden yardım bekliyor.

5 yıl önce eşini kaybeden ve 2 yıl önce Şam’dan Münbiç’e, ardından çocukları Muhammed (15), İbrahim (14), Rıdvan (13) ve Zehra (11) ile birlikte Gaziantep’e yerleşen Rabua Elbideş’in hayat hikayesi yürek burkuyor.

Çocukları ile birlikte 2 yıl önce Gaziantep’e sığındıktan sonra hayata tutunmaya çalışan Rabua Elbideş, kendi imkanları ile kiraladığı sıvası, kapısı, penceresi ve banyosu bulunmayan evde hayata tutunmaya çalışıyor. Eşi olmadığı için kanser hastası 13 yaşındaki oğlu Rıdvan ve diğer çocuklarını okutmak yerine çalıştırmak zorunda kaldığını belirten Elbideş, kısıtlı imkanlarla çocuklarına hem annelik hem babalık yapıyor.

“Geçimimizi sağlamak için mecburen çocuklarım çalışıyor”

Çok zor durumda olduğu için kanser hastası oğlunu bile çalıştırmak zorunda kaldığını ve tek isteğinin oğlunu tedavi ettirmek olduğunu söyleyen anne Elbideş, “4 tane yetim çocuğum var. Onlarla beraber hayata tutunmaya çalışıyorum. Hiçbir gelirimiz yok. Kira, elektrik, su faturası ve geçimimizi sağlamak için mecburen çocuklarım çalışıyor, çünkü başka gelirimiz yok. Çocuklarım sabah 6’da gidip akşam saat 20.00’a kadar çalışıyorlar. Her biri 50 TL haftalık alıyor. Ben bununla ne yapayım? Mecbur bu şekilde kıt kanat geçiniyoruz.” diyerek içinde oldukları durumu anlattı.

Elbideş, 300 TL’ye kiraladığı inşaat halindeki evde hayata tutunmaya çalıştıklarını söyleyerek, “Suriye’deki iç savaştan dolayı 2 yıl önce Türkiye’ye geldik. Eşim 5 yıl önce hayatını kaybetti. Bize bakacak kimse yok. Çocuklarımı mecbur çalıştırıyorum. Onların getirdiği para ile geçimimizi sağlamaya çalışıyoruz. Bunun 300 TL’sini ev kirası olarak veriyoruz. Çocuklarımı okula göndermek istiyorum. Suriye’de iken onları okutuyordum. Ama burada bir gelirimiz olmadığı için çalışıyorlar. Onları okutamadığım için çok üzülüyorum. Durumumuz hiç iyi değil.” dedi.

“Oğlum okula gitmesi gerekirken, hastalığına rağmen işe gidiyor”

Kanser hastası çocuğunun tedavisi için yetkili ve hayırseverlerden yardım beklediklerini belirten anne Elbideş, “Oğlum hasta, buna rağmen çalışıyor. Ben çalıştırmak istemiyorum. Ama başka çarem yoktur. Ne yapacağımı bilemiyorum. Bazen işe göndermiyorum. Bu defa da çok zorluk çekiyoruz. Fakat çok rahatsız olduğu zaman göndermiyorum. Oğlum okula gitmesi gerekirken, bu hastalığına rağmen işe gidiyor. Türkiye’de Suriyeli çocuklar okul yerine işe gidiyor.” ifadelerini kullandı.

“Haftalık 50 TL’ye çalışıyoruz”

Kanser hastası olmasına rağmen çalışmak zorunda kaldığını belirten Rıdvan Elbideş de, “Annem ve kardeşlerimle birlikte Suriye’den geldik. Çalışacak kimse olmadığı için kardeşlerimle beraber çalışmak zorundayız. Çünkü başka bir gelirimiz yok. Hepimiz terzide çalışıyoruz. Haftalık 50 TL’ye çalışıyoruz. O parayı da ancak elektrik, su ve kiraya veriyoruz. Okula gitmek istiyoruz. Ama çalıştığımız için okula da gidemiyoruz. Bende de kötü hastalık var. Eğer bize yardım ederlerse seviniriz. Çünkü gördüğünüz gibi çok zor şartlar altında yaşıyoruz.” şeklinde konuştu.

İLKHA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here