Gaziantep Medya Platformu’nun (GAMEP) organize ettiği “Suriyeli Çocuklara Ayakkabı” kampanyasına Ayıntap Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Derneğinden (AYDER) destek geldi.

AYDER Yönetim Kurulu Başkanı Muhammed Talha Özdemir, GAMEP’in başlattığı bu anlamlı kampanyadan büyük mutluluk duyduklarını, Suriyeli ve tüm mazlumlar için yapılan projelerde yer alacaklarını ifade etti.

AYDER olarak kampanyaya ayakkabı, battaniye ve giyecek desteği vereceklerini belirten Özdemir, “Bizdeki temel mantık şudur, mazlumun dini sorulmaz. Müslüman, gayri Müslim, Türk, Kürt fark etmez. Suriye bizim komşumuz ve bugün komşularımız zor durumda. Kapısı olmayan, bir bez parçası ile kendine kapı yapan bu kardeşlerimize bizler de periyodik olarak destek veriyoruz. Mesaj sistemi ile üyelerimizi bilgilendirerek neye ihtiyaç varsa; ilaç, giyim ve beslenme, her türlü ihtiyacı karşılıyoruz. Suriye’de iç savaş öncesi, karşılıklı vizeler kaldırıldığında, Suriye’ye gezi ve ya ticaret amaçlı giden vatandaşlarımız kaza yapınca “Siz gelmeseydiniz kaza olmazdı” denilirdi. Şimdilerde ise Türkiye’ye sığınanlara “Siz gelmeseydiniz kiralar şu kadar olmazdı, işsiz kalmazdık” deniyor.

Mağduriyetten beslenen kimi çevreler de, ambar olarak kullandıkları, izbe, virane yerleri fahiş fiyatlarla kiraya veriyor. Biz müslümanız. Bizim düşüncemiz de müslümanca olmalıdır. Bu süreçte, savaşta, soğukta, açlıkta, acıda ve göz yaşında Allah bize nasıl bir rol biçiyor diye kendimizi hesaba çekmeliyiz. Suriye’deki iç savaşın seyri doğru okunmadı. 3-5 ayda biter sanıldı. Kimse böylesi uzun ve meşakkatli bir seyir izleyeceğini de tahmin edemedi. Yardımlarda tam anlamıyla hedefine ulaştırılamadı. İlk zamanlar insanımız tüm gücünü yardımlar konusunda seferber etti, ancak zamanla bu yardımlar giderek zayıfladı. Zamana yayılarak, insanların aylık ve yıllık bütçesini Suriyeli kardeşlerimize yardım için ayarlamaları konusunda bilinçlendirilmesi daha doğru bir metod olacaktır. Eğitim çabuk gelişen bir şey değildir. Zamanla olgunlaşır. Şimdi vereceğimiz eğitimle çocuklarımız Suriyeli kardeşlerine sahip çıkacaklardır. Toplumumuzda bu yönde duyarlılık oluşacaktır” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here