1290713007_kalem1_1

Gaziantep’ te partiler yerel seçimlerde seçilecek belediye meclis aday listelerini tamamlayarak resmi başvurularını yaptılar. Bütün partiler, vitrinine bu listeleri koydu. Tabi belirlenen bu meclis listeleri çeşitli tartışmaları ve tepkileri de beraberinde getirdi.

Partili, partisiz herkes meclis listesinde kimlerin olduğu ile ilgilenir, yine bir çok kişi meclis listelerinin ön sıralarına girebilmek için çabalar. Oysa ki meclis aday profili farklı bir analizi de beraberinde getirir.

Meclis aday listeleri, partilerin yerel teşkilatlarının meylettiği ve öncelediği kriterleri göstermesi açısından çok önemlidir.

Meclis aday profili aynı zamanda yerel teşkilatların durumunu gözlemek için de en iyi yoldur. Zira parti oy tabanı, genel halk tabanı ve parti felsefesine uygun olan veya olmayan adaylara teşkilatın bakışı aynı zamanda teşkilatın da kalite ve durumunu en iyi gösteren ölçütlerden birisidir.

Diyelim ki; parti oy tabanı, genel seçmen tabanı ve parti felsefesine ters düşen bir kişiye,  teşkilat kademesinde bir temayül belirmiş ise o teşkilat kademesinde ciddi bir sorun var demektir. Çünkü böyle bir durum ilgili teşkilat kademesinin parti oy tabanından, halktan ve parti felsefesinden ciddi olarak uzaklaştığı anlamına gelir.

Bunun tersi de olabilir. Teşkilatta, partinin ana felsefesine, parti ve halk tabanına uygun bir aday liste profili çıkmış ise,  o teşkilat kademesinin tabana ve parti felsefesine uygun hassasiyetler taşıdığı anlamı da çıkar.

Nice kereler referans olunan kişi ya da kişiler için ciddi anlamda artı ve eksi puanları beraberinde getirmiştir. Dolayısı ile kimin için referans oluyorsak bilelim ki o kişi de bizim referansımızdır.

Akıllı kişiler kimin kritik zamanlarda nerede durduğunu, kime referans olduğunu iyi araştırır ve elindeki hassas ölçüler ile bunu ölçer..

Nerede durduğumuz, nereden baktığımız, kime referans olduğumuz bizim de yerimizi ve yönümüzü belirlemiş olur.

Şimdi bu gözle Gaziantep Parti teşkilatlarının meclis aday listelerine yeniden bakalım. Teşkilatlar ne durumdadır?

 

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here