Resim_1388875370ANTEPPRESS-GAZİANTEP

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, “Gerek Kuzey Irak ile olan ilişkiler, gerek İran ve diğer komşularımızla olan ticari ilişkiler, bunlar birilerini bir şekilde rahatsız etti” dedi.

AK Parti Gaziantep Milletvekili Nejat Koçer`in kızının nikahına katılan Bakan Eker ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü`nün yeni binasını, Büyükşehir Belediyesi`ni, çocuk yuvasını ve Ak Parti İl Başkanlığı`nı ziyaret etti.

Eker, partisinin il başkanlığında yaptığı konuşmada, Ak Parti hükümetinin yasaklar ve yolsuzluklarla mücadele ettiğini söyledi.

Temel meselelerin Türkiye`nin inanç, hak ve özgürlükler alanında yaşanan problemler, Kürt meselesi etrafında şekillenen terör sorunu ve onunla ilişkili meseleler ile ekonomik sistemle ilgili problemler olduğunu anlatan Eker, “Aslında bunların hepsi Türkiye`nin eksik demokrasi, eksik insan hakları uygulamaları, eksik sivilleşme ile ilgili problemlerin etrafında şekilleniyordu. Türkiye bunları Ak Parti ile birlikte çözüm yoluna koyuyor. Hepsi birbirine bağlı. Türkiye`nin ekonomik kalkınmasının sağlanması siyasi istikrarla oldu. Siyasi istikrar olunca ekonomik istikrar oldu ve Türkiye ortaya gerçekten akılcı politikalarla ve doğru hedeflere doğru büyük mesafeler kat etti” diye konuştu.

Hükümetin yaptığı çalışmalar hakkında bilgi veren Eker, Türkiye`nin İMF`ye borç verecek hale geldiğini belirtti.

“Temel meselelerden bir tanesi 50-60 yıl kapalı bir yara olarak Türkiye, Kürt sorunu etrafında problemler yaşadı” diyen Eker, şöyle devam etti:

“Son 30 yıldır bu yara açık kanamalı bir hal aldı. Terör sorunu dediğimiz mesele bu.Türkiye`nin on binlerce evladı burada ya şehit oldu, hayatını kaybetti, eziyetler, zulümler, gözyaşları, Ocaklar söndü. Türkiye, buna da milletiyle barışmak suretiyle devlet çözümler geliştirdi ve bu alanda da mesafe kat etti. Bu birilerini rahatsız etti. Başından itibaren yani 2003 başından itibaren, 2002 Kasım`ında seçimler oldu, 18 Kasım`da Ak Parti`nin ilk hükümeti sayın Abdullah Gül başkanlığında kuruldu 58. hükümet. İlkbaharda sayın Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan, milletvekili oldu görevi devraldı 59. hükümet kuruldu ve ondan sonra Türkiye sürekli bir şekilde komplolarla tuzaklarla çetelerle sabotajlarla hep mücadele ederek geldi. Şimdi yeni bir saldırı şekliyle karşı karşıyayız. Bu sefer hangi suretle görünüyor. Sözüm ona yolsuzluklarla mücadele suretinde görünüyor.”

– Türkiye`de bir kaos hedefleniyor

Problemin, Türkiye`nin istikrarı, istikrarla sağlanan ekonomik büyüme ile Türkiye’nin bölgesinde ve küresel ölçekte sözünü söyleyebilen bir aktör haline gelmesinin olduğunu vurgulayan Eker, “Gerek Kuzey Irak ile olan ilişkiler, gerek İran ve diğer komşularımızla olan ticari ilişkiler, bunlar birilerini bir şekilde rahatsız etti. Gerek Ortadoğu ülkelerinde uygulanan oyunlar, demokrasiye karşı geliştirilen saldırılar buralarda Türkiye`nin gerçekte sivil siyasi gücünün sayın başbakanın burada sesini yükseltebilmesi, dünya 5`ten daha büyüktür diyebilecek bir Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı`nın olması birilerini rahatsız ediyor. Ulusal ölçekte, küresel ölçekte. Bu rahatsızlığı duyanların, hissedenlerin birtakım saldırıları, komploları, sabotajları, tehditleri söz konusu” şeklinde konuştu.

Kimsenin AK Partililer kadar yolsuzluğa karşı olmadığını savunan Eker, parti olarak millete güvendiklerini ve inandıklarını belirtti.

AK Partililerin bu meseleleri millete doğru anlatarak, önümüzdeki yerel seçimlere hazırlık yapmalarını isteyen Eker, kimsenin halkın kafasını karıştırmasına fırsat vermeyeceklerini söyledi.

Türkiye`nin istikrarını hedef alan bu tür saldırıların geleceğinin bilinmesi gerektiğini ifade eden Eker, “Kaos hedefleniyor ve onunla Türkiye`nin ekonomik olarak zarar görmesi borsasının düşmesi, doların yükselmesi böylece vatandaşımızın gündelik hayatında bütün bunların yansımasının hissedilmesidir, amaçlanan bu, arkasında bu var. Bunu bileceğiz ve Ak Parti olarak milletimizin kazanımlarını, elde ettiklerinin geriye gitmesine de asla fırsat vermeyeceğiz” dedi.

Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Fatma Şahin`in şimdiden çalışmalara başladığını anlatan Eker, Gaziantep`e “Antepfıstığı Araştırma Enstitüsü” yapılacağının müjdesini verdi.

– Bakan İslam

Bakan İslam da Aile Ve Sosyal Politikalar Bakanlığı`nın Gaziantep`te güzel yatırımlar yaptığını ve bir kısmının tamamlanmak üzere olduğunu söyledi.

Seçimlerin çok önemli olduğuna dikkat çeken İslam, şunları kaydetti:

“İkinci önemli olan diğer bir şey ise içinde bulunduğumuz geçici sıkıntı durumunu aşabilmek için aslında millet olarak olup biten her şeyi biz anlıyoruz. Buna sağduyu ile yaklaşıyoruz. Bu sağduyunun yanında demokrasinin, kalkınmanın ve adaletin yanında olmak, yolsuzlukla mücadele edenlerin, yoklukla mücadele edenlerin yanında olmak duruşunu, halkımızın sergileyeceğini düşünüyoruz.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here