merkele-ilginc-teklif-1461311250-19441893426

Avrupa Birliği’nin (AB) Türkiye’ye Suriyeli mülteciler için kullanılması amacıyla çıkarttığı ilk 3 milyar Euroluk fon paketinin uygulanması amacıyla AB Konseyi Başkanı Donald Tusk ve AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Frans Timmermans ile birlikte Gaziantep’e gelecek olan Almanya Başbakanı Angele Merkel’e, Gaziantep esnafı ilginç bir teklifte bulundu. Gaziantep’te düzenlenecek ve Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun da yer alacağı törene katılacak olan Merkel’den terörle mücadele konusunda Türkiye’yi desteklemesini isteyen bölge esnafından Mustafa Bilgin, “Dış ülkelerin, özelikle Merkel’in Gaziantep’e gelecek olması, Merkel’den de teröre karşı dur demesini teröre karşı çıkmasını istiyoruz. Kendisi eğer teröre karşı çıkarsa, Türkiye ile bir olup, dur derse, resmini halıya işleyip kendisine hediye edeceğim” dedi.
Son 5-6 yıldır Suriye’deki iç savaş nedeniyle Türkiye’nin kapılarını açtığını hatırlatan Bilgin, “Türkiye olarak, bölge insanı olarak, elimizden ne geliyorsa yapıyoruz. Mesela soframızı paylaştık, evlerimizi paylaştık elimizden geleni yapıyoruz. Sayın başbakanımızdan, cumhurbaşkanımızdan Allah razı olsun. İnsani açıdan Suriye’ye gerekeni yaptılar. Suriyeliler için gereken destekleri sonuna kadar veriyor, vermeye de devam edecekler. Biz bunu sadece Türkiye ile sınırlanmasını istemiyoruz. Özellikle Müslüman ülkeler başta olmak üzere tüm Avrupa’nın, tüm dünyanın bu insan dramına kayıtsız kalmaması gerekiyor” ifadelerini kullandı
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın halıya işlenmiş resmini de gösteren bölge esnafı, Merkel ve beraberindeki heyetin kentteki çarşıyı gezmesini de istedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here