EĞİTİMDE DENGELER DEĞİŞTİ

EĞİTİMDE DENGELER DEĞİŞTİ

Gaziantep Milli Eğitim Müdürü Cengiz Mete, son öğretmen ataması, Gaziantep’teki eğitimin durumu ve 2017-2018 eğitim-öğretim yılının hedeflerine ilişkin Referans gazetesine önemli değerlendirmelerde bulundu.

Son yapılan 20 bin öğretmen atamasından bin 170 öğretmenin Gaziantep’e atandığını belirten Mete, “Son iki yılda atanan öğretmen sayısı ile Gaziantep’te öğretmen açığımızda gittikçe kapanıyor. Bugün Gaziantep’in batıdaki şehirlerden daha fazla öğretmen açığı yok. Bugüne kadar merkezi atamalar dışında Gaziantep’ten giden öğretmenler ve Gaziantep’e gelen öğretmenlerin rakamlarına baktığımız zaman Gaziantep’in aleyhineydi. Bu yıl ise Gaziantep’e tayin ile gelen öğretmen sayısı giden öğretmen sayısını geçti. Eğitim açısından dengeler Gaziantep lehine dönüştü artık”  dedi.

BİRÇOK OKULDA ONARIM VE TADİLAT DEVAM EDİYOR

Okulların tatil olmasıyla birlikte birçok okulda onarım ve tadilata başladıklarını belirten Mete, okulların başlamasına kadar onarım ve tadilat işlerinin biteceğini belirterek, “2016-2017 eğitim-öğretim yılının bitmesinin ardından okullarımızda onarım tadilat yapmaya başladık. Talepler, yerinde yapılan keşifler ve bütçeye göre okullarımızdaki eksikleri gidermek için başlattığımız tadilat onarımlar şuanda devam ediyor. Bir aksilik yok. 2017-2018 eğitim-öğretim yılının başlamadan tadilat onarım işlerini tamamlamış olacağız. 2017-2018 eğitim-öğretim yılına hazır olacağız.

BİN 170 ÖĞRETMEN GAZİANTEP’E ATANDI

Son yapılan 20 bin öğretmen atamasından bin 170 öğretmenin Gaziantep’e atandığını belirten Mete, “Son yapılan 20 bin öğretmen atamasından bin 170 öğretmen Gaziantep’e atandı. Gaziantep’e önceki yılarda gelen öğretmenler uzun süre şehirde kalmıyorlardı. Gaziantep’te bir öğretmenin ortalama kalım süresi 1.5 ile 2 yıl arasındaydı. Geçen yıl Gaziantep’e atanan bin 60 öğretmen ve bu yıl bin 170 öğretmen şehrimizde 6 yıl görev yapacaklar. Bu Gaziantep için çok önemli bir kazanç” diye konuştu.

DENGELER GAZİANTEP LEHİNE DÖNÜŞTÜ ARTIK

Gaziantep’te öğretmen açığının gittikçe kapandığına dikkat çeken Mete, “Son iki yılda atanan öğretmen sayısı ile Gaziantep’te öğretmen açığımızda gittikçe kapanıyor. Bugün Gaziantep’in batıdaki şehirlerden daha fazla öğretmen açığı yok. Bugüne kadar merkezi atamalar dışında Gaziantep’ten giden öğretmenler ve Gaziantep’e gelen öğretmenlerin rakamlarına baktığımız zaman Gaziantep’in aleyhineydi. Bu yıl ise Gaziantep’e tayin ile gelen öğretmen sayısı giden öğretmen sayısını geçti. Bu da Gaziantep için çok önemli bir kazanç. Eğitim açısından dengeler Gaziantep lehine dönüştü artık”  şeklinde konuştu.

EĞİTİM KONUSUNDA CİDDİ BİR İŞBİRLİĞİ ANLAYIŞI VAR

Milli Eğitim Bakanlığın eğitim alanında Gaziantep’e pozitif ayrımcılık yaptığını belirten Mete, “Şuanda Milli Eğitim Bakanlığın devlet yatırım programında Gaziantep’e eğitim alanında pozitif ayrımcılık söz konusu. Bakanımız bize arsa bulduğunuz her yere okul yapmaya hazırız dedi. Kaynak sıkıntımız yok. Çünkü Gaziantep’te eğitim konusunda sayın vali beyden, Belediye başkanlarına, milletvekillerden bakanlara çok ciddi bir işbirliği anlayışı var. Devlet ve il yatırımlardan inşaatı devam eden okul sayımız 140 tane. Tek sorunumuz derslik ihtiyacın olduğu bölgelerde arsa üretmedir. Bunun için de farklı çözümler geliştirmeye çalışıyoruz Gaziantep için” dedi.

EĞİTİM HASSASİYETİMİZ DEVAM EDECEK

2023’te Gaziantep’in eğitim alanında daha farklı noktada olacağını ifade eden Mete, “Hiçbir aile çocuğun ilkokulda 4 yılda 4 öğretmenin değişmesini istemez. Bakanlığımız bu konuda tedbir aldı. Bundan sonra atanan öğretmenler 6 yıl Gaziantep’e kalacak. Cumhuriyetimizin 100. Yılında Gaziantep eğitim alanında Türkiye’nin 2023 vizyonu doğrultusunda öngördüğü şartları taşıyan bir şehir olacak.  Eğitim konusunda bu hassasiyetimiz devam edecek” şeklinde konuştu. 

7 MİLYON CİVARINDA ÜCRETSİZ KİTAP DAĞITACAĞIZ

2017-2018 eğitim-öğretim yılına Gaziantep’te7 milyon civarında ücretsiz kitap dağıtacaklarını dile getiren Mete, “Geçen yıl eğitim-öğretim yılına başlarken Gaziantep’te 6 milyon 900 bin ücretsiz kitap dağıttık. Bu yılda eğitim öğretim yılına başlarken 7 milyon civarında ücretsiz kitap dağıtacağız. Şuanda yaz dönemi olmasına rağmen bütün ilçelerimizde ücretsiz destekleme ve yetiştirme kurslarımız devam ediyor. İhtiyaç duyan öğrencilerimiz, ister sınava hazırlık ister tekrar niteliğinde bu kurslarımızda eğitim görmeye devam ediyorlar. Geldiğimiz noktada imkânım yok, destek alamıyorum diyen bir öğrencimiz için her türlü imkânımız var. Yaz sezonu olmasına rağmen talep edilen her bölgede şuan eğitim-öğretim devam ediyor” ifadelerini kullandı.

PAYDAŞ OLMADIĞIMIZ HİÇBİR KURUM YOK

Milli eğitim müdürlüğü olarak Gaziantep’te işbirliği içerisinde olmadığı hiçbir kurumun olmadığını belirten Mete, “Milli eğitim müdürlüğü olarak, kamu ve özel kurumlarla işbirliği içerisindeyiz. Milli eğitim müdürlüğü olarak belediyelerle işbirliği içerisinde yürüttüğümüz spor projelerimiz devam ediyor. Uyuşturucu madde bağımlılığıyla ilgili İl Sağlık Müdürlüğü ile birlikte yürüttüğümüz projelerimiz devam ediyor. Milli eğitim müdürlüğü olarak paydaş olmadığımız hiçbir kurum yok. Milli eğitimin temas etmediği, işbirliği içerisinde olmadığı hiçbir kurum yok. Bu birlik akademik başarıyı da getiriyor. Sınavlarda başarı oranımız her geçen gün artıyor” dedi.

BÜROKRATLARIN HALKIN YANINDA YER ALMASI GEREKİYOR

Öteye yandan önceki gün AK Parti Gaziantep Milletvekili Abdulkadir Yüksel, Gaziantep Milli Eğitim Müdürü Cengiz Mete’yi makamında ziyaret etti. Milletvekili Yüksel’in ziyaretini de değerlendiren Mete, “Sayın Abdulkadir Yüksel eğitime çok yakından ilgileniyor. Eğitim-öğretim meselelerinin çözümü konusunda her zaman yanımızda yer aldı. Sayın Yüksel, eski bir yerel yönetici olarak bürokratların halkın yanında yer alması gerektiğini söyledi. Bize verdiği desteklerinden dolayı Sayın Yüksel’e teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

 

Referans Gazetesi-BAHRİ UÇAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here