Karne döneminin önemli olduğunu belirten Mete, “Eğer ailelerimiz çocuklarının karne performansında memnun değillerse bu durumun çözümü çocuklarımızın aileleri tarafından koşulsuz kabul görmesi ve elbirliğiyle başarıya götürecek yol haritalarının çizilmesinden geçer” dedi.

YANLIŞ DEĞERLENDİRMELER YAPILIYOR

Karnesi istendik olmayan çocukların sanki her yönüyle başarısız oldukları şeklinde toptancı, olumsuz ve yanlış değerlendirmelerin yapıldığını duyduklarını söyleyen Mete “Bu durum eğitimciler olarak bizleri üzmekle birlikte, çocuklarımıza da yapılabilecek büyük bir haksızlıktır. Unutulmamalıdır ki karne, kişiliğinin bir göstergesi olmadığı gibi, ne tüm geçmişin özetidir ne de gelecekte olacakların tek başına bir göstergesidir”

KIYASLAMA YAPMAYIN

Karneler yorumlanırken bazı ipuçları veren Mete, “Çocuğumuzun karnesini kesinlikle başka çocukların karnesi ile kıyaslamayın, karneden dolayı asla çocuğu duygusal olarak incitecek alaycı ifadeler kullanmayın, Çocuğumuzun karne performansını değerlendirirken anne baba olarak bu süreçte onlara ne kadar destek verdiğimizi de sorgulayın”

ÖDÜL ÇÖZÜM DEĞİL

Milli Eğitim Müdürü Cengiz Mete son olarak hediye konusunda da bilgi vererek, “Başarılı karne getiren öğrenciyi ödüllendirirken abartılardan mümkün olduğunca kaçınmalıyız. Başarı için öğrenciye sürekli sunulan maddi değeri yüksek ödüller uzun vadede çocukların başarısız olmalarına sebep olabilmektedir. Ödüllerin niteliği büyüdükçe çocuklar,  başarının içsel mutluluğunu daha az hissetmekte, giderek ödüle bağımlı bir başarı anlayışı oluşturmaktadır. Kalıcı başarıyı yakalayabilmek için, çocuklarımıza ödüller için değil, gelecekleri için çalışmaları gerektiğini öğretebilmeliyiz” LEYLA ÖZEKŞİ POLAT

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here