Ramazana sayılı günler kala meyan satışları da arttı. İftar sofralarının vazgeçilmez içeceği olan meyan şerbeti Ramazan boyunca bir çok kişinin ekmek kapısı oluyor. Özellikle her köşe başında çocukların sattığı meyan şerbeti, ramazan boyunca çocukların harçlıklarını çıkarmasında büyük önem taşıyor. Meyan şerbetinin ham maddesi meyan kökü ise aktarlarda satılmaya başlandı.

Aktar Musa Yılmaz, “Güneydoğuda bir kültür olan meyan şerbetine Ramazan dolayısıyla rağbet başladı. Bu işten birçok kişi de para kazanıyor. Bir çok çocuk ramazan ayı boyunca iftar saatlerine yakın her köşede şerbet satarak harçlıklarını çıkarıyor” dedi.

Yılmaz, “Ramazan ayında şerbetin çok içilmemesi lazım. Çok içilirse tansiyonu yükseltiliyor. Fazla içilmesi halinde şeker hastalarına zararlıdır. Ama böbrekleri çalıştırmakta çok önemlidir. Meyan şerbeti kökü ezildikten sonra, suda ıslanır. Islanma sırasında içerinse karanfil ve tarçın eklenir. Bu ekler değişik tat ve renk verir. Meyan, şerbetten ayrılınca içerinse gül suyu eklenebilir” dedi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here