16 NİSAN’DA FİRE VERMEYECEĞİZ

16 NİSAN’DA FİRE VERMEYECEĞİZ

*Pazarlık, arka kapı siyaseti, al-ver anlaşması bize uzak

*Gaziantep Nobel’i çoktan hak etmiş bir şehir

*Şehrimizde bir güvenlik riski bulunmuyor

MHP Gaziantep İl Başkanı Muhittin Taşdoğan düzenlediği basın toplantısında referandum sürecini değerlendirdi. Neden evet oyu kullanacaklarını anlatan Taşdoğan, partiye yönelik eleştirilere de sert yanıt verdi. Yeni Anayasada kişiye özel bir şey olmadığını, bölünmeyle ilgili tehlikenin bulunmadığını belirten Taşdoğan, “İlk 4 maddeyle ilgili bir sıkıntı yok. AKP’nin ve Cumhurbaşkanı’nın nasıl olurda peşine takılıyormuşuz. Kimsenin peşine takıldığımız yoktur, ancak Kandil ve Pensilvanya’nın yoklama kaçaklarının tepesine binip enselerinden tutacağımız günler yakındır.” dedi.

Taşdoğan, İsrail’in gizli servisi Şin Bet’in, IroniNahariya basketbol takımının Gaziantep Basketbol ile FIBA Avrupa Kupası kapsamındaki çeyrek final deplasman maçı için Gaziantep’e seyahat etmesine izin vermemesini eleştirdi. Taşdoğan, “Bizim şehrimizde bir güvenlik riski bulunmamaktadır. Güvenlik güçlerimiz dünyadaki en donanımlı güvenlik güçleridir. Güvensinler ve gelsinler” dedi.

MADDELERDE SIKINTI YOK

Akif bir şekilde evet kampanyası yürüteceklerini söyleyen Muhittin Taşdoğan, Anayasa değişikliği ile ilgili 18 maddeyi incelediklerini söyledi. Taşdoğan, “Kişiye özel bir şey yok. Bölünmeyle ilgili tehlike yok. İlk 4 maddeyle ilgili bir sıkıntı yok. MHP olarak önce ülkem dediğimiz için bu gerekliydi. Biz bunun önünü açtık. Evet kampanyası için çalışmalarımızı yapıyoruz. Millete neden bu değişikliğe ihtiyaç olduğunu anlatacağız. ” dedi.

TEK FİRE VERMEYECEĞİZ

MHP için mecliste fire verecek diyenlerin, şimdiden  utanmaları gerektiğini söyleyen Taşdoğan, “Mecliste önceden açıklayanların dışında tek fire vermedik, 16 Nisan’da Milletimizin huzurunda tek bir fire vermeyeceğiz. Dava arkadaşlarımız şunu iyi bilirler; Milliyetçi Hareket, lobilerin, kulislerin, insanımıza tepeden bakan, değerlerimize ters yaklaşan zümre ve kaymak tabakaların partisi değil, Türklüğün kalpgahı, Müslüman Türk milletinin yürek atışıdır. Bize dava hatırlatması yapıp geçmişimizden koptuğumuzu utanmadan söyleyenler, en başta kendilerinin nerede ve kimlerle yan yana durduğunu, ahlak ve cesaretleri varsa itiraf etmelidirler. Eğer itiraf edemiyorlarsa, edecek kadar da yüzleri yoksa, o zaman ya önümüzden çekilecekler, ya da üzerlerine basıp geçmemizden şikayet etmeyeceklerdir” diye konuştu.

PAZARLIK YOK

‘Bizim kimseye diyet borcumuz yoktur. Bizden;  akçeli veya değil, alacaklı olan da yoktur’ diyen Taşdoğan, “Pazarlık, arka kapı siyaseti, al-ver anlaşması, siyasi menfaat beklentisi bize yabancı ve uzaktır. Tersini iddia edenler ahlaksızlığın sembolü, yalan ve riyanın çukurudur. Bu hareket dualıdır ve bu büyük dava hainlere sur çekmiş, fitnecilere dur demiş ve bizlere de şuur vererek geleceğin yüksek ülkülerini nurlandırmıştır. Ne tuhaf ve hazindir ki, bugünkü malum şer ve kriz ittifakı emel ve hedef birliği etmiş ve anayasa değişikliği konusundaki tutumumuzu eleştiriyor. 11 Ekim 2016’dan bu tarafa sadece bize vuruyorlar, bizi çekiştirip bizi eleştiriyorlar” dedi.

SİZE Mİ SORACAKTIK?

MHP’ye evet dediği için saldıranlara da seslenen Taşdoğan şöyle konuştu:”CHP, HDP, FETÖ, PKK, DHKP-C, ÖDP, EMEP, Türkiye Komünist Partisi, eli kanlı aydınlıkçılar, sözcüler, fitne çağcılar, Cumhuriyetten geçinen fesat yuvaları, kendilerine milliyetçi diyen dar ve güdük bir grup ağız birliği etmişçesine MHP’ye bindiriyor, MHP’ye saldırıyor. Niye evet diyormuşuz. Biz de diyoruz ki, size ne, size mi soracaktık? Anayasa değişikliğine niye ihtiyaç duymuşuz. Ne yani, izin ve icazeti sizden mi alacaktık? Başkanlık sistemine neden tamam demişiz. Bu iftiraya cevap yetiştirmeye niyetlenmek bile zaman israfıdır. AKP’nin ve Cumhurbaşkanı’nın nasıl olurda peşine takılıyormuşuz. Kimsenin peşine takıldığımız yoktur, ancak Kandil ve Pensilvanya’nın yoklama kaçaklarının tepesine binip enselerinden tutacağımız günler yakındır.”

GENÇLERİMİZİN ÖNÜNÜ AÇACAĞIZ

Niye evet dedikleriyle ilgili konuşan Taşdoğan, “Bizim bu ülke için yeminimiz vardır, vazgeçilemeyecektir.Bu nedenle 16 Nisan’da Evet diyoruz. Evet diyecek, mahkemelerin tarafsızlığını sağlayacağız. Evet diyecek, 18 yaşındaki gençlerimizin önünü açacağız. Evet diyecek, büyüyen ve nüfusu artan Türkiye’nin 600’e çıkan milletvekili sayısını destekleyeceğiz. Evet diyecek, TBMM seçim dönemi ile Cumhurbaşkanı seçim dönemini beş yılda bir ve aynı günde yapacağız. Evet diyecek, Gazi Meclisimizin yasama yetkisini güvenceye alacak, daha da etkinleştireceğiz. Evet diyecek, Meclisimizin denetim fonksiyonlarını güçlendireceğiz” dedi.

CUMHURBAŞKANINA CEZAİ SORUMLULUK GELİYOR

Evet diyecek, devlet yönetimindeki fiili zorlama ve açmazı bitireceklerini dile getiren Taşdoğan, “Siyaseti toplum sözleşmesinin sınırlarına çekeceğiz. Evet diyecek, yasama, yürütme ve yargı arasındaki hatları kalın olarak çizeceğiz. Evet diyecek, devlet yönetimindeki fiili zorlama ve açmazı bitirecek, siyaseti toplum sözleşmesinin sınırlarına çekeceğiz. Evet diyecek, ilk kez Cumhurbaşkanı’na cezai sorumluluk getireceğiz. Evet diyecek, yürütmeyi tek elde toplayıp devletteki karmaşa ve kafa karışıklığını sonlandıracağız. Her Evet milletin istiklaline, devletin istikbaline, bayrağın iffetine, vatanın izzetine duadır ve yeminimizdir. Her Evet bekamızın hisarlarına koyulmuş tuğla olup bizim için yemindir.” diye konuştu.

TÜRKİYE’YE EVET

Milli beka için bu işe girdiklerini, şahsa veya partiye değil, Türkiye’ye evet  dediklerini söyleyen Taşdoğan, “Zamanın şartları, toplumun ilerleyişi, gelişmelerin aciliyeti nedeniyle hükümet etme sistemiyle ilgili değişikliği zaruri gördüğümüzü her kardeşimize, elini tutup konuşma fırsatı bulduğunuz herkese muhakkak surette ileteceğiz. Millet için evet, devlet için evet, Cumhuriyet için evet, Türklüğün bekası için, elbette Türkiye için evet” dedi.

 

YENİ NESİL DONANIMLI

Milletvekilliği yaşının 18’e düşürülmesiyle ilgili bir soruya da Taşdoğan, “Hızlı gelişen çağda, bilgi ve teknoloji çağında gençlerin yetişmesi ve olgunlaşması fikren ve ruhen daha kısa zaman alıyor. Yeni nesil donanımlıdır. Genç kitle daha aktif olmalıdır” dedi.

CUMHURİYET AÇISINDAN BİR KAZANIM

1982 Anayasasında Cumhurbaşkanı’nın yargılanamadığını, oysa yeni Anayasada ise yargılanabileceğini söyleyen Taşdoğan, “Anayasanın 4 maddesi tartışmaya bile açılamaz. Cumhurbaşkanına verilen kararname yetkisi OHAL şartlarında geçerlidir. İkincisi Cumhurbaşkanlığı kararnameleri kanunların üzerinde olamaz. Kimse vatandaşımızı kandırmaya kalkmasın. Kanuna ters çıkarılan bir kararname öncelikle anayasa mahkemesinde, orada çözülmezse 3 ay sonra meclise gelmek zorunda. Meclis tarafından mutlaka iptal edilecektir. Cumhurbaşkanının denetlenmesi 1982 Anayasasında Kenan Evren’in vesayet anayasıdır. Orada sayınız kaç olursa olsun Cumhurbaşkanını yargılayamıyorsunuz. Burada yargılanabilmesini cumhuriyet açısından bir kazanım olarak görüyoruz” diye konuştu.

MHP’DE TABAN YOKTUR

MHP tabanında hayırcıların olduğuyla ilgili bir soruya ise Taşdoğan şöyle cevap verdi:”MHP’de taban yoktur, dava arkadaşlığı vardır. Taban diye birilerinin bahsettiği bizim kader arkadaşlarımızdır, yol arkadaşlarımızdır.” dedi.

GAYE BİRLİĞİ VAR

Tayyip Erdoğan’ın Gaziantep mitingine katılıp katılmayacaklarıyla ilgili bir soru üzerine Taşdoğan, “Sayın Cumhurbaşkanımız evet kampanyası için Gaziantep’e gelecekir. Biz evet kampanyamızı kendimiz yöneteceğiz, çünkü bizim evet için gerekçelerimiz farklıdır kendilerinin evet için gerekçeleri farklıdır. Gaye birliği olarak şu anda evet veya hayır diye tercih yapmak zorunda kaldığımızda biz evet diyoruz. Bizimle beraber evet diyenlerde aynı gayeye çalışacaklardır. Bu nedenle Cumhurbaşkanı Gaziantep’e gelecektir toplantısını yapacaktır” şeklinde konuştu.

GÜVENLİK TEPKİSİ

Taşdoğan, İsrail’in iç istihbarattan sorumlu gizli servisi Şin Bet’in, IroniNahariya basketbol takımının Gaziantep Basketbol ile FIBA Avrupa Kupası kapsamındaki çeyrek final deplasman maçı için Gaziantep’e seyahat etmesine izin vermemesini eleştirdi.

GÜVENLİK RİSKİ YOK

Taşdoğan, Gaziantep’i, Suriye sınırına ve IŞİD kontrolündeki bölgelere yakın olması nedeni ile güvenlik açısından riskli bir kent olarak gördüklerini belirterek, “Bizim şehrimizde bir güvenlik riski bulunmamaktadır. Bu tür önemli organizasyonlarda alınan üst düzey tedbirlerde emniyet güçlerimizin kontrolündedir. Emniyet güçlerimize güvenmeleri yeterlidir. MHP Gaziantep olarak bu konuda takımımızın ve diğer takımların mağdur olmaması için üzerimize düşen ne varsa yapmaya hazırız. Gaziantep Dünya’ya örnek bir şehirdir. Güvenlik güçlerimizde dünyadaki en donanımlı güvenlik güçleridir. Güvensinler ve gelsinler. Gaziantep misafirperverliği ile de Nobel’i çoktan hak etmiş bir şehirdir” diye konuştu.

 

Meral KINACILAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here