Candemir TBMM'yi temsil etti...

Toplantının 2 nolu ‘Şiddetten Kurtuluş ve Güçleme’ çalıştayında DAEŞ ve BOKOHARAM’ın kadına yönelik şiddetini ve tacevüzleri anlatan Lamya Haji Bashar ve Hauwa İbrahim in deneyim ve konuşmalarının ardından katılımcı ülke temsilcileri söz aldı. Türkiye adına söz alan AK Parti Gaziantep Milletvekili Parti Gaziantep Milletvekili Canan Candemir Çelik ‘’Gazi bir meclisten ve kahramanlar diyarı Gazi bir şehir olan Gaziantep’ten geliyorum. Öncelikle ülkem 15 Temmuzda hain bir terör ve darbe kalkışmasıyla karşı karşıya kalmıştır. Milli iradeyi sahip çıkmak, istiklalimiz ve istikbalimiz için 11 vatansever yürekli kadınımız şehitlik makamına yükselmiştir. Bugün bu vesileyle bütün kahramanlarımızı rahmet ve minnetle yâd ediyorum.
Bölgemizde, komşularımızda çok büyük dramlar ve acılar yaşanmakta olup, bütün dünyanın güvenlik sorunu hale gelen Suriye savaşında her zaman ki gibi en fazla kadınlarımız ve çocuklarımız mağdur olmaktadır. Suriye de 2. Dünya savaşından sonraki en büyük insanlık dramı yaşanmasına rağmen, her fırsatta demokrasi ve insanlık dersi vermeye çalışan Avrupa ülkeleri bu yaşanan katliamda üç maymunu oynamış, yaşanan vahşete sadece sessiz kalmıştır. Oysaki ülkemiz ilk günden itibaren yaşanan bu drama hem maddi hemde manevi desteğini eksik etmemiş, bir ensar gibi yaraları mağdurların yaralarını sarmıştır. Suriye Krizi, Dünya’nın II. Dünya Savaşı sonrası yaşadığı en büyük insanlık dramı olarak tarihe geçti. Türkiye, Nisan 2011 tarihinde, yaklaşık 252 kişilik ilk grubun giriş yapmasından itibaren, yüz binlerce misafire kapılarını açmış ve bugün 3 milyona yakın Suriyeli misafir ülkemize sığınmış durumdadır. Gaziantep, kriz sonrası yaşanan göç dalgasından en çok etkilenen şehirlerin başında gelmiştir. Gaziantep’te bulunan kayıtlı misafir sayısı yaklaşık 350.000 kişidir ve bu sayının büyük bir bölümü (yaklaşık 300.000 kişi) kent merkezinde yaşamaktadır.
Suriye krizine yönelik çalışmalarımız önceleri acil müdahale ve insani yardım temelli iken; artık kapasite geliştirme ve toplumsal kalkınmaya yönelik çalışmalar yürütmektedir. Ülkemizde ve Gaziantep’te Suriyeli Misafirlere hizmet sunulurken Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları gibi ayrım gözetmeksizin, insan hakları ve sosyal adalet ilkelerini temel alan bir yaklaşımla hareket etmekteyiz. Savaş ve kriz durumlarının en büyük kurbanı olan kadın ve çocukları temel alan bütüncül bir sosyal hizmet anlayışı ile hizmet edilmekte olup, hukuk, sağlık, istihdam, eğitim, sosyal hizmetler alanında rehberlik ve danışmanlık hizmeti sunulmakta, kültürel, eğitsel ve sportif faaliyetler düzenlenmekte, bilgilendirici seminerler yapılmaktadır.’’ dedi Oturum Başkanı: Anna Maria CORAZZA BILDT ise “Türkiye ve Gaziantep olarak, almış olduğunuz sorumluluklar bütün Avrupa için örnek olmuştur.” dedi Aynı oturumda söz alan AK Parti Düzce Milletvekili Ayşe Ayşe Keşir yaptığı konuşmada PKK terör örgütünün kadın ve kız çocuklarına uyguladığı şiddeti, tecavüz, intihar ve infazları toplantı tutanaklarına geçirdi. Keşir Yaptığı konuşmada ‘İstanbul sözleşmesini parlamentosundan geçiren ilk ülke olarak 23 maddelik uyum yasasını da çıkardık. Avrupa’da pek çok ülke ekonomik gerekçelerle uyum yasasını çıkaramamışken bu yasa ile oluşturulan Şiddet Önleme İzleme Birimlerinin önemini vurgulamak istiyorum.
DAEŞ’ten hiçbir farkı olmayan, AB ülkelerinin de terör örgütü olarak tanıdığı ve ülkemizde eylemler yapan PKK terör örgütü, İnsan Hakları İzleme Örgütü raporuna göre çocukları tehdit ile kaçırmakta, ellerine silah vermektedir. 15 yaş altı Ezidi ve Kürt kız çocuklarını kaçırarak tecavüz, infaz ve intiharlarına sebep olmaktadır. Bunun buradan kayıtlara geçmesini istiyorum. Ayrıca ekonomik olarak kadını güçlendirmek ile sadece kadına yönelik şiddet ile mücadele edemeyiz. Raporlara göre Avrupa’da da eğitimli, üniversite mezunu pek çok kadın şiddet görmektedir. Çözüm için hem kadın hem erkek hem de toplumun tamamında bir zihinsel dönüşüme ihtiyaç vardır.’ dedi Toplantıda kadına yönelik şiddet ile mücadelede en önemli Uluslarası belge olan İstanbul Sözleşmesi hala parlamentosundan geçirmeyen başta İngiltere olmak üzere 14 Avrupa ülkesi olduğu ifade edildi. Toplantıda söz alan İngiltere’den AP üyesi Julie Ward ‘Bu konuda Birleşik Krallığın yaptıkları ile gurur duymuyorum. İstanbul Sözleşmesini parlamentosundan geçiremedi, Türkiye’nin yaptıklarını yapamadı.’ Dedi. 5 nolu çalıştay Global bakış Açısı :Kadının Ekonomik olarak güçlendirilmesi ve BM’ni n sürdürülebilir Gelişme Hedefleri’ konulu yapıldı. BM Cinsiyet Eşitliği ve kadının Güçlendirilmesi Kurumu işbirliği ile organize edilmektedir. Oturum başkanı: Jordi SOLE Uzmanlar: Alia El-Yassir Sunum : Augusto Lopez Claros, Direktör, Küresel göstergeler grubu Sunumların ardından Türkiye adına söz alan AK Parti Düzce Mlletvekili Ayşe Keşir ‘’Ekonomik olarak kadının güçlenmesinin en önemli belirleyeni eğitimde fırsat eşitliği. Bu konuda ülkem Türkiye’de yapılan düzenlemelerden bahsetmek istiyorum. Zorunlu eğitimin 12 yıla çıkarılması ve her şehirde, 81 şehirde açılan üniversiteler ile kız çocuklarının yüksek öğrenime erişimi 2002 yılında %13.5 iken 2016 yılında bu oran %43 e çıkmıştır.
Üniversite eğitimi kadın istihdamının artması için önemli bir unsurdur. Üniversite eğitimi lan kadınların %70’i istihdama katılmaktadır. Ayrıca eğitim kadın yoksulluğunu hızla kapatan bir araçtır. Eşit işe eşit ücret yasal düzenleme ile güvence altına alınmış, pozitif ayrımcılık anayasaya girmiştir. Evde el emeği ile üretilen satılan ürünler gelir vergisinden muaftır. Gündelik ev işlerinde çalışan kadınlar sosyal güvence zorunluluğu getirilmiştir. Yoksul kız çocuklarının eğitim önünde engel olmasın diye verilen aylık düzenli ekonomik destekler anneye ödenmektedir. Kadın ve genç istihdamını desteklemek için işveren priminin kademeli olarak beş yıl devlet desteği getirilmesi kasın istihdamını artıran bir unsur olmuştur. Eşi vefat etmiş yoksul kadınlara düzenli ödeme yapılmaktadır. Parlamentodan geçen yeni bir düzenleme ile taşınmaz mallar – makina teşhizat ve varsa kadınların mücevherleri banka teminatı olarak gösterilmesi sağlanmıştır. Şimdi ülkemizde esnek çalışma modeli yasalaşmış kadın ve genç istihdamını artırmak için bir model oalrak sunulmuştur.
Yasal düzenleme yapılmakla birlikte iş dünyasında ve toplumda davranış kalıplarının değişmesi bu modelin uygulanabilir olması için çalışmaktayız.’’ dedi Ak Parti’li milletvekilleri AP toplantısı için geldikleri Brüksel’de biz dizi etkinliğe de katıldılar. 8 Mart sabahı UETD kadın kolları ile Brüksel’deki Türk mahallesinde esnaf ziyareti yapan milletvekilleri Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi üzerine Türk kökenli vatandaşlar ile sohbet etti onları dilek ve şikayetlerini dinledi. Akşam saatlerinde Ak Parti’nin Brüksel broşunu ziyarte eden Keşir ve Çelik kadınlar ile sohbet etti. Daha sonra UETD tarafından düzenlenen etkinliğe katıldılar. Kayseri Milletvekili Enerji Eski Bakanı Taner Yıldız’ın katıldığı, Cumhurbaşkanlığı Hükümet sistemini ve anayasa değişiklik sürecini anlattığı toplantıda Canan Candemir Çelik ve Ayşe Keşir de birer konuşma yaptılar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here