125293

Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Türkiye’ye sığınan Suriyeliler buradaki yaşama uyum sağlayabilmek için Türkçe öğreniyor.

Ensar Vakfı Gaziantep Şube Başkanı Abdülkadir İyikasap yaz aylarında vakfın çabalarıyla Suriyeli öğrencilere Türkçe öğrettiklerini yeni eğitim döneminin başlamasıyla Şahinbey Halk Eğitim Merkezinin de desteğini alarak 20 öğrenciye Türkçe dersi vermeye başladıklarını anlattı.

Suriye’de tarifi olmayan acılar yaşandığını belirten İyikasap, “Türkçe dilini öğrenmeye mecbur hisseden bu misafirlerimize dil bilgisi kurallarına uygun, kendi ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde onlara Türkçe ders vermeyi düşündük”  diye konuştu.

Türkçe eğitimi verebilecek öğretmenlerin yeterli sayıda olduğuna işaret eden İyikasap, şöyle konuştu:

”2 sınıf daha açmayı planlıyoruz. Türkçe öğrenmek isteyen insanlar olduğu sürece çalışmalarımıza devam edeceğiz.  Maalesef 5 yıldır süren iç savaş var. Bitecek gibi görünmüyor. İslam dünyasının bu haline üzülüyoruz. Kendimizi Suriyelilerin yerine koyduğumuzda  ne kadar zor durumda olduklarını görebiliyoruz. Kendi ülkesinde belli bir noktada,  iş sahibi, kariyer sahibi  olan insanlar  bugün çok zor şartlar altında yaşıyor. Temennimiz iç savaşın  bir an önce bitmesi, bu insanların kendi memleketlerine dönüp yaşamlarını orada idame ettirmesidir.”

Suriyeli öğrencilerden İptisam Al Hamad da bir yıl öce terör örgütü DAEŞ’in Halep kentine gelmesiyle ülkelerinden kaçtıklarını söyledi.

Türkiye’ye ilk geldiğinde  zorlandığını anlatan Hamad, “Türkiye’ye alıştık. Bir yıldan beri buradayız. Türk insanı, Ensar Vakfı öğretmenleri, müdürü iyi. Onlara çok teşekkür ederim. Burayı seviyorum ama en büyük hayalim çok özlediğim ülkem Suriye’ye bir an önce dönebilmek. İnşallah savaş bir an önce biter” dedi.

Muhammed Davara da Türk hükümetine insanlarına onlara kucak açtıkları için minnettar olduklarını ifade etti.

Davara, Türkiye’deki seçim sonuçlarından çok memnun olduklarını sözlerine ekledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here