Eğitim Bir-Sen Gaziantep Şube Başkanı Mithat Sevim’in Avukatı Elçin Öztürk aracılığıyla gönderdiği açıklama şu şekilde: “Olay Gazetesi’nin 1 Kasım 2014, 3 Kasım 2014 ve 4 Kasım 2014 tarihli gazetelerinde yer bizimle alakalı verilen haberler, Eğitimciler Birliği Sendikası’nın tüzel kişiliğini ve Şube Başkanı Mithat Sevim’in şahsını hedef almakta olup, kamuoyunu yanıltıcı, asılsız ve gerçek dışı haberlerdir. Belirlenen tarihte yapılan haberlerde; 1-Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yapılan müdürlük mulakat sınavları sonucunda Eğitim Bir-Sen üyelerine yüksek puan verildiğini, 2- Eğitim Bir-Sen üyesi olmayan kişilere düşük puan verilerek haksızlık edildiğini, 3- 162 üyesi bulunan Eğitim Bir-Sen üyelerinin daha önce yapılan müdürlük tez sınavlarında başarısız olurken, mulakat sınavlarında yüksek puan verilerek müdürlük yolları açıldığını; iddia edilerek Eğitim Bir-Sen ve Şube Başkanı Mithat Sevim’in kamuoyunda sınav yolsuzluğu yaptığı algısına yol açacak şekilde itham edilmektedir. Mithat Sevim’in komisyon üyelerine müdahale ederek, sendika üyelerine yüksek puan verdirdiği iddiaları, öncelikle komisyon üyelerinin kişiliklerine yapılan en büyük hakarettir.

Komisyon üyeleri, kendi rey ve değerlendirmelerine göre puan verebilecek yeterliliğe sahip, saygın üyelerdir. Öncelikle mulakata katılan adayların yaklaşık %60’ının Eğitim Bir-Sen üyelerinden oluştuğu başarılı olan adaylarında %65 olduğu yapılacak bir inceleme ile tespiti mümkündür. Duyuruya çıkarılan ve atama yapılacak toplamda 328 kurum içi yapılan mülakat sonucu ilk 328 kişiden en fazla %75’inin Eğitim Bir-Sen üyesi olabileceği tahmin edilmektedir. Eğer iddia edildiği gibi olası farklı sendika üyelerinin tamamını elenmesi, ataması için yeterli puan almaması gerekirdi. Sırf Eğitim Bir-Sen’in önünü kesmek için başvuru yaptırılarak, mülakata gelmeyenlerin oranına bakılırsa bu tezgah daha iyi anlaşılacaktır.

Gazetede belirtildiği gibi Eğitimciler Birliği Sendikası Gaziantep Şubesi’nin üyesi 162 değil yaklaşık 7100 üyeye sahiptir. Eğitimciler Birliği Sendikası olarak, bundan önceki atamalarda da üyelerini ciddi olarak sınavlara hazırlamış, sınavlara hazırlık kitabı bastırmış ve özel yetiştirme kursları açarak üyelerini hazırlamış, 2 kez deneme sınavı gerçekleştirilmiştir. Sınavı kazanarak, başarılı olan adayların yaklaşık %70’ini Eğitim Bir-Sen üyesi olması da bunun en büyük delilidir. Başarılı olanlar içinde  mülakat yapılarak, ataması yapılanlarda %72’ye tekabül etmektedir. Yeterli puan almamış veya varlığını Eğitim Bir-Sen’i eleştirme ve çamur atma hastalığına yakalanmış kişilerin kasıtlı ve ısrarlı bir şekilde çıkarmış olduğu bu tür söylentilerin tamamı hilafi hakikattir. Üyemiz olsun, olmasın bütün eğitim çalışanlarının kişilik haklarını, temel hak ve özgürlüklerine saygı duyduğumuz, insan hak ve hürriyetleri için mücadele ettiğimiz itiraz edilmeyecek bir gerçekliktir”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here