Servis Araçları İşletmecileri Odası Başkanı İsmet Özcan’ın, bazı özel okullar hariç, diğer özel okulların çok büyük kısmının esnafın kazancının yüzde 60’ını elinden almaya devam ettiği  iddialarına karşılık açıklama yapan Gaziantep İl Milli Eğitim Müdürü Cengiz Mete, “Mevzuatımız çok açık. Okul aile birlikleri servis işletmecileriyle şartları taşıyan sözleşme imzalarlar. Bu imzaladıkları sözleşme kapsamında da okul aile birliği bir ücret belirler. Bunun haricinde ücret veriyorlarsa bu gayri yasaldır” dedi. Mete, yeni sezon, Gaziantep’te servis odalarıyla ilişkili olmayan, şartları taşımayan hiç bir servisin okulda öğrenci taşıyamayacağını, bu konuda kararlı olduklarını da belirtti.

SERVİS ODALARI DA SORUMLU OLACAK

Okul aile birliklerinin, servis işletmecileriyle şartları taşıyan sözleşme imzaladıklarını, bu imzaladıkları sözleşme kapsamında da okul aile birliğinin bir ücret belirlediğini dile getiren Mete, “İhale olabilir, pazarlık usulü olabilir bunun haricinde ücret veriyorlarsa bu gayri yasaldır. Bunun zaten önüne geçtik. İlk geldiğimizde konu gündeme geldi, bizzat hem yazılı talimatımla, hem de yaptığım toplantılarda bunu dile getirdim. Şimdi bu işi bir adım daha öteye götüreceğiz. Biz diyoruz ki Gaziantep’te servis odalarıyla ilişkili olmayan, şartları taşımayan hiç bir servis, okulda öğrencimizi taşımasın. Birinci önceliğimiz bu. Bu ne demek? Bu işte, servis odalarını da sorumlu tutacağız” dedi.

ŞARTLARA UYUYOR MU, UYMUYOR MU?

Bir komisyon kuracaklarını, bu komisyon marifetiyle ilgili firmanın ulaştırma bakanlığı mevzuatı şartlarını taşıyıp taşımadığına bakacaklarını anlatan Mete, “Bu komisyon şoför şartları taşıyor mu, taşımıyor mu, şoför kendisi okulla sözleşme yapmış başkasına mı taşıtıyor, kılık kıyafeti buna uygun mu, sicil kaydı nasıl, bunlarla ilgili bütün sorumluluğu komisyona vereceğiz. Bu komisyonda resmi muhatap olarak servisçiler odasını alacağız. Bu anlamda servisçiler odasının hem denetleme yetkileri olacak, hem de sorumluluğu olacak. Bir şey olduğu zaman servisçiler odasına soracağız” diye konuştu. 

KARARLIYIZ

Dönem dönem üzücü olayların, yaşandığını, eğitim camiasının büyük bir camia olduğunu belirten Özcan, “Gaziantep’te 1100 tane okul var. Bir sürü servisi var, özellikle şehir merkezinde çoğu servisle taşınıyor. Canımız yavrularımızı emanet ettiğimiz bu arkadaşların belirli bir standarda ulaşması gerekiyor. Her önüne gelenin öğrenci taşımaması gerekiyor. Derdimiz bu. İşini çok düzgün yapanlar var. Ana, baba, abla şefkatinde yapanlar var. Ama içlerinde azda olsa işten anlamayan ne yaptığının farkında olmayan arkadaşlar var bunların ayıklanmasını istiyoruz. Önümüzdeki sene bu çalışmayı da yapacağız, kararlıyız. Netiz” şeklinde konuştu.

 

Meral KINACILAR 

 

1 YORUM

 1. merhaba.
  Konu okul servislerinden açıldığı için , bir sıkıntıyı gündeme getirmek istiyorum.
  Bazı servisler başka servis imkanı olmayan semtlerde, öğrencileri binalarının önlerinden (yetiştiremiyoruz,geç kalıyoruz vs. gerekçeler öne sürerek) almamaktadırlar. Halbu ki aynı noktalara farklı okullara öğrenci taşıyan servisler çok rahat öğrenci taşımaktadırlar.
  Başka servis seçeneği bulunmadığından , eli mahkum olan veliler de öğrencilerini mecburen servis şoförünün istediği noktaya gönderiyorlar.
  Burada Servis ve okul ismi yazmam belki doğru olmaz.Ama okul ve servis ismi öğrenilmek isteniyorsa bilgileri verebilirim.
  Bu konuya da sayın il milli eğitim müdürümüz bir el atarsa çok memnun oluruz.
  Saygılar …

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here