Değerli Çalışma Arkadaşlarım, Değerli Öğretmenler, Saygıdeğer Veliler ve Yarınlarımızın Umut Işığı Sevgili Öğrencilerimiz,

 

2014-2015 eğitim-öğretim yılının I. dönemi için 15 Eylül 2014 Pazartesi günü ilk olarak çalan ziller bugün itibariyle son kez çalacak ve yaklaşık 500.000 öğrencimiz ile 20.000 öğretmenimiz 15 gün sürecek olan yarıyıl tatiline girecekler. 4 aydan fazla bir süredir devam eden I. yarıyıl böylelikle sona erecek. Gaziantep Millî Eğitim Müdürlüğü olarak 2014-2015 eğitim-öğretim yılının I. dönemini sağlıklı ve huzurlu bir biçimde bitirmiş olmamızın mutluluğu ve rahatlığı içerisinde olduğumuzu belirtmek isterim.

Bugün ilimizdeki yaklaşık 500 bin gözbebeğimiz, geleceğimizin teminatı değerli yavrumuz, bir dönem boyunca yaptıkları çalışmalarının karşılığı olan karnelerini alacaklar. Öğrencilerimizin karnelerinde bulunan düşük ya da yüksek notlar karşısında velilerimize büyük bir görev düşmektedir. Değerli veliler, karnenin eğitimde bir amaç değil araç olduğunu unutmamanızı, çocuklarınızı cezalandırmamanızı ya da abartılı ödüllere boğmamanızı sizlerden rica ediyorum. Unutmamalıyız ki bu karne sadece öğrencilerimizin başarısını değil, velilerin de eğitim-öğretim sürecinde öğrenciye olan katkılarını ifade etmektedir. Ders notları düşük olan bir öğrenci için karneyle verilen mesaj, ders çalışmasında eksiklikleri olduğu veya etkili ders çalışmadığıdır. Anne-babalar olarak çocuklarımızı kucaklamalı, onlara sevgiyle sarılmalı ve onlara “Seni seviyorum.” demekten çekinmemeliyiz. Sıcak bir gülümseme, içten bir bakış, aktif olarak onları dinleme bazen maddi ihtiyaçlardan daha önemli olabilmektedir. “Ben buradayım, senin yanındayım, seni destekliyorum ama sen kendi başına da başarabilirsin.” mesajını çocuklarımıza vermeliyiz.

Sayın veliler, çocuklarınızla konuşurken onları yargılamamanız çok önemlidir. Çocuklarınızın karnesiyle ilgili onlara verebileceğiniz en önemli mesaj, onu koşulsuz sevdiğiniz ve kabul ettiğinizdir. Ona güvendiğinizi tekrarlayın. Ona karnedeki zayıf notlarla ilgili fikrini sorun. Gördüğünüz eksiklikleri uygun bir dille aktarın ve ona daima destek olacağınızı anlatın. “Sen hep başarısızsın, asla yapamazsın, çalışmadın, olacağı buydu.” gibi cümleler sadece öfkenizi geçici olarak azaltabilir, sorunu çözmez. Aksine, çocuğunuzla olan iletişiminizi zayıflatır. Karnedeki zayıf notları onun hayatta başarısız bir kişi olduğunu değil, sadece o derslerle ilgili problemi olduğunu gösterir. Çocuğun kişiliğiyle ilgili değil, problemiyle ilgili konuşun. Karne sizin ona verdiklerinizin karşılığını gösteren bir hesaplaşma aracı değildir. Her karne döneminde ona verdiklerinizle çocuğunuzun size verdiklerini, ders notlarına göre karşılaştırmayın. Çünkü onlar sizin çocuklarınız ve sonuç ne olursa olsun kalbinizin onlara her zaman açık olduğunu bilmeliler. Böylece karne dönemi çocuğunuz ve sizin için endişe verici, sıkıntılı, sıra dışı bir dönem olmaktan çıkarak hayatın bir parçası olacaktır.

Yarıyıl tatilinin iyi bir şekilde değerlendirilmesinde de ailelere önemli görevler düşmektedir. Aile öğrencinin yeterince dinlenebilmesine olanak vermeli, öğrencinin tatilde kitap okuma gibi eğitici aktivitelere yönelmesine destek olmalıdır. Özellikle karne başarısı düşük öğrencilerin aileleri bu tatili, çocuklarının eksik kazanımlarının telafisi için fırsat olarak değerlendirmelidir. Veliler onları cezalandırmak yerine çocukla birlikte çalışmaya ve eğlenmeye zaman ayırarak birlikte bir plan hazırlamalı ve var olan problemin nedenlerini birlikte tespit edip, el birliği ile gidermeye gayret etmelidirler. Şu unutulmamalıdır ki hiçbir şey geleceğimiz olan çocuklarımızdan daha önemli ve değerli değildir.

Sevgili öğrenciler, sizler hayatınızın en güzel günlerini yaşıyorsunuz. Enerjiksiniz, çok hızlı öğreniyorsunuz, bilgi çağının getirdiği imkân ve avantajları kullanabiliyorsunuz, okullarda, evlerinizde teknolojiyle iç içesiniz. Bu imkânları, bu fırsatları iyi değerlendirmek sizin elinizdedir. Elinizdekilerin kıymetini bilirseniz, okul hayatınızda bu fırsatlardan ne kadar çok faydalanırsanız gelecek sizler için o kadar iyi olur. Enerjinizi olumlu işler için kullanıp vaktinizi boş şeylerle geçirmezseniz eğitim hayatınız başarılarla dolar. Ailelerinizin, büyüklerinizin ve bizlerin umudu olduğunuzu unutmayın. Zaman hızla akıp geçiyor, geçen zamanı boş, amaçsız şeylerle geçirdiğinizde geriye dönme şansınız olmayacak. Bunu asla unutmayın. Öğretmenlerinize kulak verin, onlar sizin için buradalar. Derslerinizi ve derslerde öğrendiklerinizi önemseyin. Sevgili öğrenciler, bilgi kıymetlidir. Bilgi her an, her yerde işinize yarayabilir. Şimdi durup biraz düşünmenizi isteyeceğim sizlerden: Kitap okuyor musunuz, kitaplar hayatınızda ne kadar yer kaplıyor? Kitaplarla dost olun, kitapla yatıp kitapla kalkın. Merak ettiğiniz her şeyi kitaplardan okuyup öğrenin, sadece fikir sahibi olmayın, bilgi sahibi de olun.

  • Bu duygu ve düşüncelerle, öncelikle bugün karne alan öğrencilerimize ve onlar için gecelerini gündüzlerine katan değerli öğretmenlerimize iyi bir yarıyıl tatili diliyor, 2014-2015 eğitim-öğretim yılının II. döneminin hayırlara ve üstün başarılara vesile olmasını temenni ediyorum. Sevgi ve saygılarımla..

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here