FETÖ terör örgütü ile ilişkisi olduğu tespit edilen okullar 19 Eylül itibariyle eğitime dahil edilecek. Eğitimde mağduriyet yaşanmaması için alınan karar ile o okullarda öğrenim gören öğrenciler ister aynı okulda devlet okulu olarak eğitim alabilecek isterse diğer özel okulları tercih edebilecek. Gaziantep’te bin 88 öğretmen ve eğitim idarecisinin soruşturma geçirmesinin ardından 859 öğretmenin görevden ihraç edildiğini söyleyen Gaziantep İl Milli Eğitim Müdürü Cengiz Mete, “İhraçlarla birlikte kısmen de olsa öğretmen açığı yaşanacak. Ancak bakanlık bununla ilgili ek tedbirler almaya devam ediyor” dedi. 19 Eylül itibari ile FETÖ operasyonları ile kapatılan okulların da eğitim sürecine dahil edileceğini açıklayan Mete, “Hain darbe girişimi sonrasında terör örgütleri ile ilişkisi olduğu tespit edilen okulların ya da kurulların hazineye devri ile birlikte mülklerin gerçek sahipleri olan millete tekrar iade olunmuştur. Bu okulların tamamı 19 Eylül itibari ile eğitime açılacak. Kapatılan okullara giden öğrenciler ya da çocuğunu gönderen aileler suça bulaşmadığı sürece tedirgin olmalarına gerek yok. Bu örgütün çalışma sisteminde gerçekten masum sadece iyi eğitim verildiğine inanmış aileler çocuklarını gönderdiler. Kapatılan okullardaki öğrencilerimiz arzu ederlerse kendi ikamet alanındaki okula hiçbir kayıt sıkıntısı yaşamadan kayıt yapabilecekler. Özel okulda okumak isteyen öğrencilerimiz de diğer özel okullarımızda sorunsuz bir şekilde eğitimlerini sürdürebilirler” dedi.

859 ÖĞRETMEN İHRAÇ EDİLDİ

Gaziantep’te FETÖ operasyonları kapsamında 859 öğretmen ve milli eğitim personelinin görevden alındığını ve sürecin devam edeceğini açıklayan Mete konuşmalarını şu şekilde devam ettirdi, “Şehrimizde FETÖ soruşturması kapsamında bin 88 kişi açığa alınmıştı. Bu rakam içerisinde öğretmen olmayan memurlarımız da olmasıyla birlikte meslekten ihraç edilenlerin yüzde 90’ı öğretmen. Resmi gazetede yayımlandığı itibariyle Gaziantep’te 859 öğretmen ve milli eğitim memuru görevden ihraç edilmiştir. Görevden ihraçlar devam edecektir. Süreç devam edecektir. Süreç içinde masumiyeti ya da suçluluğu ortaya çıkan dönemi de birlikte yaşayacağız”. 

BU BİR İLK OLDU

Türkiye’de ilk defa KPSS şartı aranmadan sözleşmeli olarak öğretmen alımlarının yapıldığını ve Gaziantep’in de alım yapılan18 ilden biri olduğunu belirten Mete, “Kısa süre önce sözleşmeli öğretmen alımı ile mülakatlar yapmıştık. Gaziantep Türkiye’de 18 ilden bir tanesiydi. Türkiye’de ilk defa KPSS dışında başka bir değerlendirme ile daha öğretmen alımı gerçekleştirildi. Açıkla ilgili oluşabilecek açıklarla ilgili tedbirlerimizi alıyoruz. Bakanlık bu hususta ek bir atama yapma ihtimali çok yüksek. İlimizde son yıl itibariyle yüzde 95 doluluk oranı yakaladık. Yüzde 5 kısmı ise sözleşmeli ve vekil öğretmenler yolu tamamlıyoruz” ifadelerine yer verdi. 

40 OKUL TESLİM EDİLECEK

Gaziantep’te şu anda 40 okulun teslimatını beklediklerini ve 93 okul inşaatının de devam ettiğini vurgulayan Mete, şu açıklamalarda bulundu, “Gaziantep’in kriz denilen bir açığı yoktur. Şu anda okul inşaatları de devam ediyor. Teslimatını beklediğimiz toplam 40 okulumuz var. İnşaatı devam eden okul sayımız ise 93. Çeşitli nedenlerle ekonomik sorunlar nedeniyle sözleşme imzalamış firmalarımız da var. onlarla ilgili fesih işlemleri de devam ediyor. Kapasite anlamında sıkıntılı bir süreçte değiliz”. 

ÖĞRETMEN AÇIĞI KAPANMIŞTI AMA…

Gaziantep’e 2 bin 760 öğretmen ataması gerçekleştirilmesi ile öğretmen açığının tamamen kapatıldığını ancak özür gurubu, ücretsiz izin, sağlık durumu gibi sebeplerden dolayı az da olsa öğretmen açığı yaşanacağına dikkat çeken Mete, “Gaziantep’e 2 bin 760 öğretmen ataması yapıldı. Bu atamadan sonra öğretmen açığımız tamamen kapanmıştı. Hatta çoğu branşlarda fazlalığımız bile oluşmuştu. Ancak doğum izni, özür gurubu, hastalık durumu, atama isteyerek gidenler, ücretsiz izne ayrılanlar gibi durumlardan dolayı az da olsa öğretmen açığı yaşanıyor. Gaziantep’te öğretmenlerin tayin isteyip gidişini durduramıyoruz. Gidiş sebepleri olarak da pahalı bir şehir olması gösteriliyor. Bizim şehrimizde şu anda giden öğretmen sayısı gelen öğretmen sayısından daha az. Gaziantep’te zorunlu bölge ilan edilmesinden dolayı gelen bir öğretmen 4 ila 6 yıl arasında çalışmak zorunda” şeklinde konuştu. 

KISMEN ÖĞRETMEN AÇIĞI YAŞANACAK

Görevden ihraç edilmelerinden dolayı kısmen de olsa öğretmen açığı yaşanacağını ve bu açığın ücretli öğretmenler aracılığı ile kapatılacağını söyleyen Mete, “Görevden ihraç edilmelerden dolayı kısmen de olsa öğretmen açığı yaşanacak. Ancak şehrimizde bu işi yıllardır yapan ücretli öğretmenlerimiz var. Bakanlık çapında Türkiye genelinde 28 bin öğretmen görevden alındı. Bu açığın yerini kapatmak için bakanlık illaki bir atama dönemi daha yapacaktır” açıklamalarına yer verdi. 

SURİYELİ ÖĞRENCİLERE YENİ BİR UYGULAMA

Suriyeli okul öncesi ve ilk okul birinci sınıf öğrencileri için yeni bir uygulama başlatılarak kendi okullarımızda okutulmalarına karar verildiğini söyleyen Mete, “Gaziantep’te 600 bin öğrenci ders başı yapacak. Bu öğrencilerin içinde 55 bin Suriyeli öğrencilerimiz var. Bu yıl Suriyeli öğrencileri ile ilgili yeni bir uygulamaya geçiyoruz. Suriyeli okulöncesi ve ilkokul birinci sınıf öğrencileri artık geçici eğitim merkezlerinde eğitim görmeyecekler. Bizim okullarımızda eğitim görecekler. Her sınıfta üç beş kişi olacak. Suriyeli okul öncesi ve ilkokul birinci sınıf öğrencileri zorunlu olarak bizim okullarımızda eğitim sürecine dahil olacak” dedi. 

AHMET ATMACA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here