Gaziantep yerel siyasetinde muhalefet neredeyse yok.
Yerel seçimlerin üzerinden bir yıl geçti.
Başkanlar basın toplantıları ile bir yılı değerlendirdiler ve yaptıklarını anlattılar.
Tamam onlar yaptıklarını anlattı, bu basına yansıdı, Anteppress’de bunları yayınladı gördük.  Ama ya yapılamayanlar ?
Ya yapılması gerektiği halde ötelenenler, yapılıp yanlış yapılanlar.

Bunların da bir yıllık bir muhasebesi gerekmez miydi ?
Yapılamayanların muhasebesini de Belediye başkanları kendileri mi rapor etsinler ?
Muhalefet partileri yerelde ne işe yararlar ?
Sadece bayram ve özel günlerde törenlerde protokole kalabalık mı yaparlar ?
Yoksa bunları sormakla ben mi yanlış yapıyor yada şeytan’a avukatlık yapıyorum ?
Bırakalım belediye başkanları dilediğince beş yıl çalışsın, seçimde mi görülsün tüm hesaplar ?
Siyaset bilimi olayı böyle görmüyor.
Hakkını veren şehirlerde yerel anlamda iktidar (belediye) ve muhalefet ilişkileri böyle yürümüyor ?
Ama gel gelelim bu şehirde muhalefet partileri bilinen hiçbir kritere uymuyor.
 
Gaziantep siyasetinde yerel muhalefet’te Ankara’dan yapılıyor.
Anteppress’in altı aylık yolculuğunda gözlemleyebildiğim kadarıyla arada bir yerel anlamda çıkan muhalif sesler de Ankara’dan geliyor.
Büyükşehir belediyesi ile ilgili olarak Yaşar Ağyüz’ün yaptığı birkaç çıkıştan bahsediyorum. Mesela aklıma kaldığı kadarıyla Yaşam hastanesi ve Belediyece restorasyonu yapılarak ihale edilen yerlerin başkan’ın tanıdıklara peşkeş çekildiği yönündeki iddialar.
Peki başka partiler yok mu bu şehirde ?
Muhalefet konusunda çok kadim bir geleneğe ve dile sahip olan Saadet partisi mesela yada Milliyetçi Hareket Partisi, yada Celal Doğan’lı Demokrat parti ?

 
Saadet partili yetkililer burada işi ciddi tutmak yerine kolaycılğa kaçıp Antep’ten Ankara’yı taşlamayı tercih ediyorlar . En yakın ve çarpıcı örneği yazıyı yazdığım gün SP Şehitkamil ilçe başkanı yaptı .SP İlçe Başkanı Fethullah Genç, 2010 yılında toplanan vergilerin yüzde 70`inin dolaylı vergiler olduğunu iddia etti. Telefon faturalarındaki tutarın yüzde 40`ının vergi olduğunu ileri süren Genç,”Tuttuğundan vergi alan bir sistem… Uygulanan ekonomik modelde vatandaşın sırtında ağır bir vergi yükü var” dedi.
Fethullah bey, bunları Numan bey söylüyor ve söyleyecek ! Siz Şehitkamil’den haber versenize, üstelik yerel seçimlerde Saadet Şehitkamil’de hatırı sayılır bir oy da aldı. Yok mudur belediye uygulamalarına ait bir diyeceğiniz ?
 
İstanbulda Gürsel Tekin CHP il başkanı olarak İstanbul’u silkeliyor. Ama Gaziantep CHP’si kongre havasından gözünü açamıyor.
 
MHP’nin cevval, atak il başkanını parti toplatıları dışında  basında görmek neredeyse mümkün değil. Belediye çalışmalarına yada yerel anlamda daire müdürlüklerinin uygulamalarına dair bir açıklamalarına rastlamak çok da kolay olmuyor.Celal Doğan’lı Demokrat parti, belediyeciliğe ait belki farklı bir muhalefet sergiler diye ummuştum ama şu ana kadar o cenahtada tık yok.

 
Hiçbir parti basın bizim sesimize kulak vermiyor demesin. Gaziantep’te özellikle Anadolu Ajansı kendisine ulaştırılan haberleri abonelerine servis ediyor ve bu haberler de basında yerini buluyor.  Velhasıl, Gaziantep siyasetinde muhalefet yapamayan bir muhalefet var.
Bu da hem belediyecilikte, hemde diğer kamu kurum ve kuruluşlarında hizmet çıtasının yükselmesine vermesi gereken katkıyı vermiyor, sıkıntım budur.

13.04.2010

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here