Image processed by CodeCarvings Piczard ### FREE Community Edition ### on 2016-05-05 13:31:02Z | http://piczard.com | http://codecarvings.com«P…Ls

tayyar-muhalefet-ders-alsin-1462454337-19376441310

AK Parti  Gaziantep  Milletvekili  Şamil Tayyar, Başbakan  Ahmet Davutoğlu’nun açıklamasının bir ders niteliğinde olduğunu belirterek, muhalefette parti içi iktidar yarışına girenlerin iktidar partisi içinde muhalefet olmadan nöbet değişiminin nasıl yapıldığını görmesi gerektiğini söyledi.

Meclis’te gazetecilerin  AK Parti’de Başbakan  Ahmet Davutoğlu’nun aldığı olağanüstü kongre kararına ilişkin sorularına cevap veren  AK Parti  Gaziantep  Milletvekili Şamil Tayar, “Büyük bir sorumluluk duygusu ile yapılmış önemli bir açıklama. Bu açıklamanın tüm siyasetçiler için ders niteliğinde olduğunu düşünüyorum, özellikle muhalefet için. Muhalefette parti içi iktidar yarışına girenler, iktidar partisi içinde parti içi muhalefet olmadan bir nöbet değişiminin nasıl olduğunu görmüş oldular. Sayın Genel Başkanımıza ve Başbakanımıza teşekkür ediyorum. Birlik ve beraberliğe vurgu yaptı, bu son derece önemli. Bu kadar büyük bir partide kavgasız gürültüsüz, başbakanlık koltuğundayken nöbet değişiminin sancısız yaşanması  AK Parti’nin kurumsallaştığını gösteriyor” dedi.

Kararın  Türkiye’nin siyasi geleceği açısından bir problem oluşturmayacağının altını çizen Tayyar, “Bu siyasi hareketin kurucu ve mevcut lideri Sayın  Recep Tayyip Erdoğan’dır. Bu siyaset aklı yukarıda kaldığı sürece ben  AK Parti’de ideolojik, felsefik bir savrulma yaşanacağını düşünmüyorum. Gelecek olan yeni isim bir genel başkan olacaktır, lider olmayacaktır. Genel başkanlık ayrı, liderlik ayrıdır. Bizim hareketin lideri Sayın  Recep Tayyip Erdoğan’dır. Bu hareketin istikametini belirleyecek olan da Sayın Erdoğan’dır. Dolayısıyla genel başkanlık makamında yapılacak bir değişikliğin  AK Parti’yi sağa sola savurmayacağını düşünüyorum” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile  Başbakan Davutoğlu arasında yönetim anlayışı ve yetki kullanımı konularında bir görüş ayrılığı olduğunun altını çizen Tayyar, “Sayın Başbakanımız bunun kendi kararı olmadığını, zorunluluktan kaynaklandığını ifade ediyor. Benim de gördüğüm kadarıyla yönetim anlayışında ve yetki kullanımında Sayın Cumhurbaşkanımızla aralarında bir görüş ayrılığı olduğunu görüyoruz. Bu ayrılığı yönetebilme konusunda uzlaşamadıkları ortaya çıktı. Bu görüş ayrılığının bir krize dönüşmeden çözüme kavuşturulması için kongre formülünü doğru yol olarak ortaya koydu Başbakanımız. ‘Görüş ayrılığı bir krize dönüşecekse bunu sürdürmenin bir anlamı yok, o zaman parti kendi karar versin, yeni genel başkanını belirlesin ve yola devam etsin’ şeklinde anladım ben açıklamalarını. Bir problem olacağını düşünmüyorum” şeklinde konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here