Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Gaziantep’e gelen Suriyeliler için destek merkezi kuruldu. Merkezde sığınmacılara yönelik psiko-sosyal destek verilecek. Proje ile hem sığınmacıların kente uyum sağlaması, hem de kendilere yönelik artarak devam eden tepkilerin önüne geçilmesi hedefleniyor. Şu ana kadar merkeze 3 bin kişi başvurdu.

 BİR AYDA 3 BİN BAŞVURU

Sığınmacılar ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği (SGDD), International Medical Corps işbirliği ile yürüttüğü proje kapsamında Suriyeli sığınmacılara yönelik Gaziantep’te bir destek merkezi kuruldu.

Gaziantep’te Yaşayan Suriyeli Mültecilere Destek Projesi kapsamında kurulun merkezde Suriyeli sığınmacılara psiko-sosyal destek verilerek topluma daha çabuk adapte olmaları sağlanacak. 2 Haziran tarihinde kurulan merkeze bir aylık süreçte 3 bin civarında sığınmacının başvurduğu açıklandı.

AMAÇ SOSYAL DESTEK

Gaziantep’te Yaşayan Suriyeli Mültecilere Destek Projesi Koordinatörü İbrahim Cem Kurt, amaçlarının çok zor şartlar altında yaşam mücadelesi veren sığınmacılara sosyal destek sağlamak olduğunu söyledi. Merkezlerinde 2 dosya çalışanı, 2 psikolog, 2 sosyal çalışan ve bir hemşirenin yer aldığını belirten Kurt, “Bize başvuran Suriyeliler, öncelikle dosya çalışanlarımızın yanına gidecek. Orada sorunlarını söyleyecekler. Sonra da sağlık, psikolojik veya yardım konusunda taleplerine göre yönlendirilecekler” dedi.

SAĞLIK HİZMETİ VERİLECEK

Kurt, hemşire veya sosyologlara yönlendirilen mültecilerin dertlerini anlatıp çözüm bulduklarını dile getirdi. Kurt, “Hasta olan ve derdini anlatamayan Suriyeli, hemşire tarafından yönlendirilecek. Reçetesi olup da ilaç alamayana ilaç temin edilecek. Hamile veya yeni doğum yapan anne ve çocukları kontrol altında tutuluyor. Kontrol günleri geldiğinde haberdar ediliyorlar. Çocuklara vurulacak aşılar hakkında bilgiler veriliyor. İlacı olmayana ilaç temin ediliyor” şeklinde konuştu.

ADAPTE OLMALARI SAĞLANACAK

Sağlık hizmetleri dışında Türkçe ve İngilizce ile el becerileri kursları da verileceğini belirten Kurt, “Suriyelilerin en büyük sıkıntılarından birisi de dil konusu. Biz onların Gaziantep halkıyla daha rahat anlaşabilmesi için dil kursları vereceğiz. Psikologların düzenleyeceği aktiviteler olacak. Kadınlara hijyen ve sağlık eğitimleri verilecek. Kadın, çocuk ve yetişkinler için kurslar ve aktivitelerle onları toplumla bütünleştireceğiz. Yaşadıkları sosyal ve psikolojik sorunları aşmasını sağlayacağız” diye konuştu.

KİMSESİZ ÇOCUKLAR VAR

Suriyelilerin bir çoğunun terk edilmiş yerlerde yaşamaya mahkum kaldıklarına dikkat çeken Kurt, “Çok kötü koşullarda yaşıyorlar. Kimsesiz çocuklar var. Bu çocukları bizler karakollara ve Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü ile bağlantıya geçerek yardımcı oluyoruz. Bizden gıda ve kalacak yer isteyenler de oluyor. Onları da kamplara yönlendiriyoruz. Yardım bulmaları için girişimlerde bulunuyoruz. Kimliği olmayana kimlik çıkarttırıyoruz” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here