misir-da-demokrasi-yanlilarina-ates-acilmasi-2518923_b
Gaziantep’te bulunan STK’lar, Mısırda yaşanan darbe sonrası, Halk tarafından seçimle iş başına gelen ve yargılandığı mahkemede hakkında 20 yıl hapis cezası verilen Muhammed Mursi ve arkadaşlarına Yeşilsu Abide meydanında büyük destek verdi.

Yeşil su Abide meydanında yapılan Muhammed Mursi’ye destek mitinginde vatandaşlar sloganlar atarak Mısır’da yapılan zulümleri protesto etti.  Miting’te ellerinde “Dik dur eğilme, bu ümmet seninle” Mursi’ye selam, direnişe devam”  “Yaşasın Mursi, kahrolsun Sisi” “Ümmet uyuma İhvan-a sahip çık” dövizlerle gelen vatandaşlar Mısır cuntasını ve batıyı protesto etti.

Atılan sloganlardan sonra, Gönül kur adına bir basın açıklaması yapan İmamhatip  Ahmet Batmaz,” Mısır’ın Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi 3 Temmuz 2013’te hain Sisi ve yandaşları olan ABD, AB ve Suudi destekli darbeci cunta tarafından yapılan darbe ile görevinden uzaklaştırılmıştır. Hâlbuki masum Mısır halkı zalim yönetime karşı adalet ve özgürlük için barışçıl protestolara girişmiştir. Müslümanlara birçok katliam yapılmış olup, bu katliamlarda, 5.000 kişi öldürülmüş, 25 bin kişi tutuklanmış ve tutuklanan mahkûmlar en ağır işkencelere uğramaktadır. Aynı zamanda hiç bir insani haktan yararlanmamakta ve yakınlarıyla görüştürülmemek bir yana dursun, sağlık sorunlarına dahi müdahale edilmemektedir.” dedi.

Mısırdaki darbe güdümlü mahkeme, bir önceki mahkemede 529 kişiye iki celse süren mahkemenin ikinci celsesinde 20 dakikada idam kararı vermiş, son mahkemede ise kısa sürede Muhammed Bedii başta olmak üzere 13 kişiye idam, 37 kişiye müebbet ve Muhammed Mursi’ye 20 yıl hapis cezası vermiştir. Darbecilerin tiyatrolarına karşılık Müslüman Kardeşler onurlu duruş ve tavırlarıyla köhneleşmiş zihinlere ve katılaşmış kalplere gereken cevabı vermiştir.

 

Ahmet Yavuz

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here