musiada-osmanli-dersi-1450173231-1301717330716

Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) Gaziantep Şubesi tarafından hazırlanan “Osmanlı’nın iktisadi dünya görüşü” konulu seminere Gaziantep Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof, Dr. Bilgehan Pamuk, MÜSİAD Gaziantep Şube Başkanı Mehmet Çelenk’in yanı sıra bir çok üye katıldı. Prof, Dr. Bilgehan Pamuk’un konuşmacı olarak katıldığı, “Osmanlı’nın iktisadi dünya görüşü” konulu seminer öncesi konuşan Mehmet Çelenk, MÜSAİD 1990 yılından itibaren, gelenekten geleceğe köprü olduğunu, iş dünyasında İslam ahlakı üzerinden yeni bir ticari bir yol haritası çizdiğini ifade etti.

Çelenk, “İş adamları Dünya ile entegre olmuş, Türkiye’nin kalkınmasına, ihracatın genişlemesini hazırlayarak, motor gücü vermiştir. MÜSİAD çeyrek asrı aşan ömründe, Türkiye’nin en zor durumlarında her zaman en doğrunun yanında olmayı ilk edinmiş ve yer almıştır. Türkiye’nin temel taşlarını Anadolu’dan aldığı güçle oluşturmuştur. Bugün geldiğimiz noktada MÜSİAD gelecekle iş yapmak politikasıyla, gelecekte yeni pazarlar, gelecekte yeni sektörler, gelecekte teknoloji, gelecekte insan kıymetlerinde ve gelecekte markalaşma gibi ekonominin vizyonunu ele alıyor. Teknoloji, eğitim, insan kıymetlerine yatırım üretimde markalaşma ve bilgi ihracatının arttırma stratejilerini kuruyor. 11-12 Aralık tarihinde Türkiye’nin gurur duyduğu Türksat ve MÜSİAD’ın stratejik ortaklığında yapılan uydu, uzay ve teknoloji etkinliği Haliç Kongre merkezinde gerçekleştirilmiştir. Başka bir konu, Türkiye’nin 2002’de gerçekleştirdiği birinci kalkınma hamlesi ülkemizin gayri safi yurt içi hasılasını, 230 milyar dolardan, 800 milyar dolara yükseltti. Kazanımlarımızı korurken yeni bir ikinci kalkınma hamlesine ihtiyacımız var. Sayın Başbakanımız Ahmet Davutoğlu’nun açıklamış olduğu, 64. hükümetinin 2016 yılı eylem planının bunun temel taşlarının oluştuğunu gözlüyoruz. İş dünyasını rahatlatan bir açıklamada, asgari ücretin bin 300 TL olacağı ancak öngörülen maliyetin işverenin sırtına yükletilmeyecek şekilde, çözüleceği müjdesidir. Peygamberimizin dünyaya geldiği ve Rebiül Evvel ayına girmiş bulunmaktayız. 22 aralık mevlit kandilimiz. Bizde bununla ilgili görevimiz yerine getirmiş bulunmaktayız” ifadelerini kullandı.

Öğretim Üyesi Prof, Dr. Bilgehan Pamuk ise “2003 yılında bir avuç insanla bir araya gelip, ‘acaba ne yapabiliriz’ dediğimiz zaman, ‘biz burada MÜSİAD ahilik ve iş dünyası paneli’ diyerek, bir birlikteliğimiz oldu. Geçmiş dönemlerde ne yapıldı. Çünkü ahilik organizasyonu, özellikle 19 Yüzyıla kadar, bizim için çok önemli, çok değerli ve çok önem arz etmektedir. Bununla ilgili Osmanlı dönemine ait çok kıymetli verileri bir araya getirdik. Büyüklerimizle kıymetli insanlarla bir araya geldik çünkü, bilgi paylaşıldığı süre içerisinde bir anlam kazanır. Burada bir araya gelerek, ne yapabileceğimiz, nasıl sinerji oluşturabileceğimizi yapmaya çalıştık. Hakikaten çok güzel bir etkinlik olmuştu. Uzun zaman sonra bu etkinliğin benzerini yapmanın, gerçekleştirmenin imkanı olmamıştı. Unutulmayacak derecede etkisi olmuştu. Ben bugün sizlerle Osmanlı’nın iktisadi dünyasını konuşacağım” şeklinde konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here