1378240_647356658629157_1529348923_n

Mustafa Kutlu’nun Hayat Güzeldir adlı hikaye kitabında “Döne Döne” başlıklı hikaye vardır. Oldukça çarpıcı olan bu hikayede geçen olay kurgusu ihtiyaç sahibi birisinin bu ihtiyacı karşılama gücü olan birisine gidip ihtiyacını karşılaması çerçevesinde gelişir. Hikayenin diğer kısımlarını geçelim, çarpıcı kısmı şudur:

“Çiçek serasında yürürken şu gelen telefona, yardımın kendisine nasip olmasın şükretmeye başladı. ‘Ya rabbi, onca kulun arasından beni seçtin’ diyerek ağlamaya başladı.”

Hikayenin bu kısmı hayata bakışın, bir Müslüman’ın hayata ve olaylara nasıl bakması gerektiğinin harika bir ifadesidir. Modern yaşam tarzına ne kadar da yabancı değil mi? Maalesef modern yaşam tarzına ayak uydurmuş biz Müslümanlara da ne kadar yabancı… Yapılan iyiliği bir nimet olarak görmek ve bu iyiliği yapma şerefine nail olduğu için Rabbine şükretmek…

Benzer şekilde İslam anne-babaya itaatin ve onlara iyilik etmenin bir cennet vesilesi olduğunu defalarca vurgular. “(…) Anne-babası ya da ikisinden birisi yanında yaşlandığı halde cenneti kazanamayanın burnu sürtülsün” diyen Hz. Peygamber, bunun ne büyük bir nimet olduğunu güzel bir şekilde ifade etmektedir. Bir çok evlat arasından sadece bir tanesine nasip olacak bu şerefe nail olmak büyük bir nimettir. Fakat toplumumuzda bir çok evlat bu şerefi (!) bir diğer kardeşine bırakmak için türlü bahaneler getirmektedir.

Dilimizde bir deyim vardır, “her nimet külfeti ile gelir” diye. Bu nimetlerin külfetlerine de gönül rızası ile katlanmalıyız ki nimeti hak edelim. Biz külfetsiz nimet istiyoruz. Anne-babalarımızın bize hiçbir sıkıntısı eziyeti olmasın, tabiri caizse biblo gibi dursunlar, biz de bakalım. Böyle bir şey maalesef yok. Hiç kimse bizden yardım istemesin, sıkıntı, eziyet vermesin, ama biz de Allah’ı razı edip cennete gidelim. Cennet bu kadar ucuz değil. Emekli olmak ve kısa bir süre için de olsa rahat edelim diye 30 yıldan fazla çalışıyoruz. Her türlü sıkıntıya eziyete katlanıyoruz. Ebedi bir saadet için bu kadar olsun sıkıntıya katlanmak zor mu?

İnsanlara iyilik edebilme, bir sıkıntılarını giderme, anne-babaya bakma büyük nimetlerdir. Herkese nasip olmaz. Rabbim yazdıklarımızı yaşayabilmeyi nasip etsin…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here