Resim_1353885854ANTEP PRESS – Gaziantep

Abdurrahim Çelik tarafından hazırlanan “Kur`an`ın Gölgesinde” programının bu haftakı konuğu İlahiyatçı – Yazar Mustafa Yıldız idi.

Programda, Mustafa Yıldız`ın daha önce ANTEP PRESS`de yayınlanan “Modern Toplumun Tecrit Kampları: Huzurevleri” başlıklı makalesiyle gündeme getirdiği Huzurevleri konusu ele alındı.

İslam toplumunda ve modern toplumda huzurevleri olgusunun tartışıldığı programdaMustafa Yıldız Huzurevleri” üzerinden oluş(turul)an ezberleri bozdu.

“Kimsesiz” olmakla “yaşlı” olmanın aynı şey olmadığını söyleyen Yıldız, devletin kimsesizlere sahip çıkması gerektiğini, ama müslüman bir toplumda “huzurevleri“nin olamayacağını, çünkü,  mecbur kalınmadıkça yaşlıların aile ortamından koparılmalarının dinen de ahlaken de doğru olmadığını söyledi.

Huzurevi” adının ideolojik olduğunu söyleyen Mustafa Yıldız, “Bu isimle modern insanın bilinç altına, yaşlılarının aile ortamlarında huzur bulamadıkları, huzuru ancak huzurevi adı verilen bu mekanlarda bulabilecekleri yerleştiriliyor” dedi.``

Huzurevi ne kadar konforlu olursa olsun, asla insani bir bir ortam sunamayacağını ifade eden Mustafa Yıldız, “Huzurevleri, modern toplumun, ailesinin yanında bulacakları huzuru kendilerine çok gördüğü yaşlılar için ürettiği sanal bir huzur ortamıdır. Daha doğrusu, yaşlılarını imha edecek yürekliliği gösteremeyen toplumlar tarafından oluşturulmuş “tecrit kampları”dır.” dedi.

Modern toplumun yaşlılarına bir ev eşyası kadar bile değer vermediğini söyleyenMustafa Yıldız, “Yaşlılarımız evlerimizde, bir koltuk, bir buzdolabı, bir çamaşır makinası, bir bulaşık makinası kadar bile yer kaplamaz” diyerek yaşlılara aile ortamı içerisinde sahip çıkılması gerektiğini vurguladı.

Allah yaşlılarına merhamet etmeyenlere merhamet etmez“, diyen Yıldız, Allah`ın kitabından anne – babaya merhametle muamele edilmesi ile ilgili ayetleri hatırlattı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here