1

Mustafa Yıldız: “Kur’an insanla interaktif ilişki kurar”

 

Kur’an’ın anlaşılması gündem olmayı sürdürüyor. SON MESAJ isimli Kuran Meali’nin de mütercimi olan İlahiyatçı – Yazar Mustafa YILDIZ Hoca Muş Alparslan Üniversitesinde Kur’an’ın anlaşılması üzerine konuştu.

Muş Alparslan Üniversitesi “Düşünce ve Etkileşim Topluluğu”nun konuğu olarak Muş’a giden Mustafa Yıldız, “Kur’an’ı Anlamak Neyi Anlamaktır?” konulu konferans verdi.

Üniversite camiasının yoğun katılımı ile gerçekleştirilen program açılış konuşması ve Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı.

Kur’an’ı anlamak ile ilgili kısa bir sinevizyon gösterisinin de yapıldığı konferansta, selamlama konuşmasının ardından İslami İlimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat’ın tarafından Mustafa Yıldız’a bir plaket takdim edildi.

5

Kur’an’ın son dönemde gündemde olmasından duyduğu memnuniyeti dile getiren Mustafa Yıldız, iki tür anlamadan söz edilebileceğini söyledi.

“Bunlardan birisi Kur’an’ın ne dediğini anlamak, yani fehim düzeyinde bir anlama; diğeri ise ne demek istediğini anlamak, yani fıkıh düzeyinde bir anlamadır” diyen Mustafa Yıldız, ne dediğini anlamamanın dil ile ilgili olduğunu, ne demek istediğini anlamanın ise kalp ile ilgili olduğunu ifade etti.

Kur’an Arapça nazil olduğu için onun ne dediğini anlama konusunda Mekkeli müşriklerin bile herhangi bir sorun yaşamadığını belirten Yıldız, “Ancak müşrikler onun ne demek istediğini anlamaya yanaşmıyorlardı, çünkü onu anlamak işlerin gelmiyordu” dedi.

“Ancak biz yani Kur’an’ın modern muhatapları bu gün hem ne dediğini hem de ne demek istediğini anlama konusunda sorun yaşıyoruz” diyen Mustafa Yıldız şunları söyledi:

“Kur’an ile insan arasında interaktif bir ilişki vardır. Biz kalbimizi Kur’an’a açarsak, o da kendini bize açar.

Kur’an’ı anlamak için her şeyden önce Kur’an karşısında mütevazi olmalıyız, onu, işkence ile konuşturacağımız, sorguya çekerek istediğimiz bilgiyi alacağımız bir metin gibi görmemeliyiz. Kur’an karşısında ilmimizin bir sınırı olduğu gerçeğini unutmamalıyız. Bu yüzden Rabbimize, ilmimizi artırması için dua etmeliyiz.

Kur’an’ın ne dediğini anlamak için sahih bir bilgiye, selim bir akla ve sabırlı bir çabaya ihtiyacımız var.

Onun ne demek istediğini anlamak ise selim bir kalbe, sahih bir niyete ve salih bir amele ihtiyacımız var.”

 

DSCF2797

 

Bir sohbet tadında geçen ve ilgiyle dinlenilen konferansın ardından Mustafa Yıldız imza standında okuyucularına kitaplarını imzaladı.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here