Resim_1381593789ANTEPPRESS-GAZIANTEP

Gaziantep`imizin yetiştirdiği mütefekkirlerden Mustafa Yıldız`ın “Son Mesaj” Kuran-ı Kerim Meali ile “Aşkın Ay Hali” adındaki iki kitabı yeni baskılarıyla raflardaki yerini alacak.

Bilindiği gibi, SON MESAJ Mustafa Yıldız Hoca’nın sekiz yıl süren titiz çalışmasının ürünü. SON MESAJ, Türkçe Meallerdeki yer yer rastlanan ilmi ve edebi problemlerin farkında olarak hazırlanmış. Dolayısıyla çeviride hem ilmi hem de edebi kriterler dikkate alınmış.

Yapılan çeviriyi gerekçelendirmek amacıyla düşülen yaklaşık 2000 civarında dipnot SON MESAJ’ın ilmi arka-palanını ortaya koymaya yetiyor. Yapılan çeviriler eğer bilinen ve aşina olunan çeviri tarzından farklı ise bunlar dipnotlarda gerekçelendirilmiş. Ayetin alternatif çeviri imkanı varsa dipnotta bu çeviri de verilmiş.
Bunun yanı sıra Türkçe çevirilerle sık sık eleştirilere konu olan Türkçe anlatım bozuklukları da giderilmiş. SON MESAJ Türkçe Meallerde görmeye pek alışkın olmadığımız güzel ve akıcı bir Türkçe ile hazırlanmış. Birçok Türkçe Mealde karşılaştığımız anlam ve anlatım bozukluklarına pek rastlayamıyoruz. Türkçe ifade ve cümle kalıplarına ters düşen söyleyişlere yer verilmemiş. Metni okuduğunuzda “Şimdi burada ne denilmek istendi?” demiyorsunuz. Cümleler arasında kopukluk yok. Metnin psikolojisi çeviriye yansıtılmış. Düz, rutin ve kuru bir çeviri olmamış. Ortaya rahat okunan, rahat anlaşılan, akıcı bir metin çıkmış.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here