Resim_1343746246ANTEP PRESS – Konya
Uluslararası Hukukçular Birliği’nin 3 gün süren “Türkiye Buluşması” Konya’da gerçekleşti. Üyeleri arasında yaklaşık 30 ülkeden hukukçular ve insan hakları savunucuları bulunan Uluslararası Hukukçular Birliği’nin Konya’da gerçekleştirdiği “Türkiye Buluşması”na Birliğin yurt içindeki ve yurt dışındaki üyeleri ile bazı siyaset ve devlet adamları katıldı. Toplantıya Gaziantep’ten birliğin kurucularından ve üyelerinde olan yazarımız Mustafa Yıldız ile Av. Yaşar Atılgan da katıldılar.
Toplantının 2. günkü oturumuna Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun yanı sıra, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Ak Parti İl Başkanı Ahmet Sorgun, Konya Barolar Birliği Başkanı ile bazı akademisyenler katıldı.  Toplantıda Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu bir konuşma yaptı.
Konya’da 3 gün süren toplantıda öncelikli olarak İslam Dünya’sındaki insan hakları ihlalleri ve bu ihlallerin önlenmesine yönelik Birliğin yapacağı faaliyetler ele alındı.
Toplantı bir basın açıklaması ile sona erdi.
 
“ULUSLARARASI HUKUKÇULAR BİRLİĞİ” NEDİR?
Uluslararası Hukukçular Birliği 2009 yılında kurumsallaşan uluslararası bir insan hakları kuruluşudur. Birlik başta Türkiye olmak üzere yaklaşık 30 ülkeden hukukçu ve insan hakları savunucuları tarafından kurulmuştur. İngiltere’den Malezya’ya kadar 30 civarında ülkeden üyesi olan Birliğin oluşumuna katkıda bulunanlar arasında uluslararası tanınırlığı olan şahsiyetler de bulunmaktadır. Bunlar arasında Tunus’daki iktidardaki “Nahda Partisi”nin lideri Raşit el-Gannuşi, Mısır Cumurbaşkanlığı Seçimlerinde 3. Olan “Güçlü Mısır Partisi”nin Genel Başkanı Ebu’l-Fütüh, İngiltere İslami Siyasi Düşüncesi Enstitüsü yöneticisi ve el-Hiwar Televizyonu sahibi Azzam Temimi, Pakistan Cemati İslami Partisi Genel Başkan Yardımcısı, Sudan Barolar Birliği Başkanı,  Suudi Arabistan “Uluslararası İslam Hukukçuları Birliği” Başkanı gibi pek çok şahsiyet bulunmaktadır. Ayrıca Birliğin içerisinde Rusya, Makdedonya, Irak, Suriye, Ürdün, Filistin, Kuveyt, Pakistan, Endonazya vb. pek çok ülkeden hukukçular ve insan hakları savunucuları yer almaktadır.
U H U B
ULUSLAR ARASI HUKUKÇULAR BİRLİĞİ
International JuristsUnion
الإتحادالدولي للحقوقيين
Kütük No:34-161/086
Tel No: + 90 212 5113385-Faks No: + 90 212 5116704
GMS No: + 90 532 231 45 50 – + 90 533 387 78 69
Edirnekapı,Otakçılar Mah.
Savaklar Cad.No:1 34050 Eyüp/İstanbul

SONUÇ BİLDİRGESİ


Hukukun tesisi ve hak ihlallerinin önlenmesi amacıyla 30 farklı ülkeden hukukçuların katılımıyla kurulan Uluslararası Hukukçular Birliğinin Türkiye Konya buluşması, 27, 28, 29 Temmuz 2012 tarihlerinde gerçekleştirilmiştir.

Günümüz dünyasında hayat hakkı başta olmak üzere, insanların en tabii hakları ihlal edilmektedir. İnsanlar inançları veya farklı aidiyetleri nedeniyle acımasızca öldürülmektedir. Emperyalist amaçlarla sınırlar değiştirilmektedir. Irak, Afganistan, Suriye, Arakan(Burma) gibi ülkelerde günde onlarca insan öldürülmekte, kan akıtılmaktadır. Filistin ve Gazze’ye İsrail tarafından uygulanan devlet terörü ise dünya kamuoyunca görmezden gelinmektedir.

İnsanların haklarını ve onurlarını korumak üzere kurulan BM, dün Bosna Hersek’te olduğu gibi bu günde Arakan ve benzeri bölgelerde gerçekleşen toplu kıyım ve katliamlara zaman kazandırmakta ve insanların ölümüne zemin hazırlamaktadır. Bütün bunlar BM ve benzeri uluslararası örgütlerin işlevini yerine getirmediğini göstermektedir.

Hak ihlallerinin önlenememesi, uluslararası adil ve etkin sivil toplum kuruluşlarının çalışmalarını acil ve zorunlu kılmaktadır. Birliğimiz bu boşluğu doldurmak üzere dünya genelinde çalışmalar yapmayı kararlaştırmıştır. Din, dil, ırk, felsefi kanaat ve toplumsal aidiyet ayırımı yapmadan, hak ihlaline maruz kalan her insanı savunmak ve hakkına ulaşmasına çalışmak temel amacımızdır.

Bütün varlığın insanlığa emanet olarak verildiği ilkesinden hareket eden Birliğimiz, dünyamızın ve evrenin tahrip edilmesine de karşıdır. Bunu bir hak ihlali olarak görmektedir.

Birliğimiz bu toplantısında Arakan, Suriye, Irak, Filistin, Gazze, Bahreyn, Doğu Türkistan ve benzeri ülkelerde yaşanan hak ihlallerini yerinde araştırma, ilgilileri dinleme ve raporlar hazırlama kararı almıştır. Hazırlanan bu raporlar uluslararası kamuoyuyla paylaşılacaktır. Katliamların artarak devam ettiği Burma için acilen bir sempozyum ve sergi düzenlenmesi kararlaştırılmıştır. Burma’daki katliama İslam İşbirliği Teşkilatı’nın sessiz kalması da üzüntüyle karşılanmıştır.

Birliğimiz, amacı doğrultusunda faaliyet gösteren ulusal ve uluslararası sivil toplum kuruluşlarıyla işbirliğine açıktır.

Hak ve adalet üzere yaşanan bir dünyayı birlikte oluşturmak temennisiyle kamuoyuna saygıyla duyurulur.
29.07.2012

 

www.anteppress.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here